İnteraktif Vergi Dairesinden Verilen İşyeri Açılışlarında E-Tebligat Durumu Hakkında

SiperAli

Katkı Sunan Üye
Merhabalar.
İnteraktif vergi dairesinden verilen gerçek kişi işyeri açılışında elektronik tebligat için başvuru yapıyor musunuz, yapmaya gerek var mı ? Yapıyor iseniz hangi tarihe yapıyorsunuz?
Değerli bilgileriniz için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Merhaba
Açılış bildirimini yaptıktan sonra yine aynı gün,bildirimde verilemeyen ek belgeler için genel dilekçe adımından ikinci bir dilekçe gönderiyorum.O dilekçeyede belgelerle birlikte imzalı tebligat başvuru formunu ekliyorum.Ama en son Tokat'ta bi açılış yapmıştım.İstanbul nere,Tokat nere :) Daha sonra mükellefi daireye çağırıp formu tekrar elden imzalatmışlardı.

Uygulama ilk başladığından bu tarafa sadece işe başlama bildirimi yaptık. Ne ekstra bir evrak için bir dilekçe, ne evrak gönderimi gerçekleştirdik. Bu şekilde hareket etmemizi vergi dairesi sicil servisi beyan etmişti.
Bazı üstatlarımız e tebligat için ekstra evrakta gönderiyor, yine sistem üzerinden başvuru yapanlar oluyor, çok farklı şekilde hareket ediliyor ama doğrusu nedir bilemedik. E-tebligat için de ekstra bir şey yapmadık bir ceza ile de karşılaşmadık bu zamana kadar ama doğrusu nedir acaba herkes farklı bir şey yapıyor

Bu aşamada en önemli E-Tebligat, mutlaka başvuru yapmanızı tavsiye ederim. Bugün yarın ceza çıkmaz 1 sene sonra yüksek cezalarla karşılaşabilirsiniz.

Siz en azından benim yaptığım gibi sistem üzerinden de başvuru yapmaya çalışın.Çünkü e-tebligat mevzuatında illa dareye gelinecek diye bir kural yazmıyor.Açılışla birliket başvurulur diyor.Kaldı ki açılışı bildirmeden evvel yada bildirdiğiniz gün yine int.vd'nden şifrenizi de oluşturabiliyorsunuz. en azından başvurunuz olmuş olur.Ayrıca e-tebigat başvuru bölümü eklenmemesi de dairenin eksiği bence.

Gerçek kişiler üzerinden E-devlet üzerinden yapılabiliyor, geçenlerde fark etdim.
Fakat Tüzel kişilik için daireye gitmek gerekiyor sanırım.. Hiçbir suretle sistemden alınamıyor.
Tüm açılışların yapılsın. E tebligat için şu zamanda kalk daireye git....
Tüzel kişilik formunu doldurup sistemden genel dilekçe adımından yada taahhütlü posta ile veremezmiyiz acaba.?

Gerçek kişiler üzerinden E-devlet üzerinden yapılabiliyor, geçenlerde fark etdim.
Fakat Tüzel kişilik için daireye gitmek gerekiyor sanırım.. Hiçbir suretle sistemden alınamıyor.
Tüm açılışların yapılsın. E tebligat için şu zamanda kalk daireye git....
Tüzel kişilik formunu doldurup sistemden genel dilekçe adımından yada taahhütlü posta ile veremezmiyiz acaba.?
Ben aynen böyle yapıyorum üstad.Dilekçe ekinde diğer tüm belgelerle (imza sirküleri,kira sözleşmesi,işe başlama bildirimi vs) dilekçe ile gönderiyorum.Amaç 15 gün içinde daireye bildirmek değil mi? E tamam bizde bildiriyoruz işte :)