İnternet Üzerinden Gelir Sağlamak Firma Kurmak

Ynt: İnternet Üzerinden Gelir Sağlamak Firma Kurmak

Geniş kapsamlı sorular sormuşsunuz.
Detaylara inmek burada çok zor.
Bir meslek mensubu ile görüşmenizi tavsiye ederim.

Sm ile görüşmelerim oldu.Fakat farklı cevaplar aldığım için buraya sorayım dedim.Biri basit usul olur derken,diğeri gerçek olmanız gerekir diyor.Yani ortak bi karar çıkmıyor.Sanırım E-ticaret konusunda biraz karışıklık var.O yüzden burdan yorum bekliyorum.

Aslında konular çok net.Tereddüte düşecek bir durum yok.
Basit usul yada gerçek usul mükellef olma konusunda kararı siz vereceksiniz.
Eğer basit usulün şartlarına uyuyorsanız olabilirsiniz.
Bununla ilgilide ; GVK 46,47,48,51 maddelere bakabilirsiniz.

Serpil Hanım,bilgiler için teşekkür ederim.Sanırım basit usul bana uygun düşmüyor.Gerçek usul ile başlamamız gerekecek.Diğer konular için nasıl bilgi alabilirim.

aynı şeyi bende yapmak istedim üstad. gerçek usul olacaksın dediler. evimide daha doğrusu ikamet ettiğim evide işyeri adresi olarak gösterdim. tabi ev babamın üzerine olduğu için babamla aramda bir kira kontroatı yaparak vergi dairesine verdim. net 50,00 tl üzerinden. yani idare sizdende isteyeceğini düşünüyorum. fatura meselesine gelince. irsaliyeli fatura kullanın. ve söylediğiniz gibi müşterilerinize kargo vb. bir yolla faturayı ulaştırın. ancak tahsilatlarınıza dikkat edin. eğer tahsilatlarınızıda internet üzerinde kredi kartı vb. yolla yapacaksınız fatura tarihi ile tahsilat tarihinin aynı olmasına dikkat edin. diğer konu mükellefiyet tahsis edildiği andan itibaren bağkur lu olmak zorunda sınız. firmayı ne üzerine kuracağınıza sıra gelinc siz sadece ne tür faaliyet yapacağınızı seçeceksiniz. bağlı bulunduğunuz vergi idaresi başkanlığı size uygun kaydı sicil bölümünden tesbit edip size belli bir faaliyet kodu atayacaklardır. saygılarımla...

yanlız benim ki internet üzerinden paket program alıp satma işi idi. bunu belirtmeyi unutmuşum. tahsilatlarımıda hesabıma çıkarılacak havalelerden takip edecektim. ama kısmet değilmiş benim iş olmadı. araya askerlik girdi. inşallah size nasip olur.

Paylaşım için tşkler real01, benim ki yazdığım gibi ilan,reklam işi.İrsaliye fatura olayı bizzat gidip kesiledebilir.Sanal pos kullanılarakda.Bu durumda sanal postan geçen paraya anında faturaya dökmemiz gerekiyor o halde.Zaten banka bu geliri V.D bildirecektir.Biraz karışık işler gibi duruyor valla.Soğutuyor beni bu evrak işleri ya.İnsanın yapası varsa bile soğutuyorlar :(

ismet bey biraz girişimci olması gerekir insanın. ben bu şansımı denedim. bana maliyeti 2000-2500 arası oldu. ne kaybettim sizce. oraya gitmeseydi başka bir şekilde bu para yine gidecekti. girişimcilikten insana zarar gelmez. yapabileceğinize inanıyorsanız işin sıkıntılarına katlanacaksınız illaki. unutmayın.. hiçbir zafere çiçekli yoldan gidilmez. saygıyla....

Zaten bu işleri düşünmesek bunca araştırma yapmam ama şu varki tam anlamıyla net sonuçlar alamıyorum.Daha sonra doğabilecek ceza,illegallik durumlarıyla karşı karşıya kalmak istemem.Giderimi hesaplamam gerekiyor ki, önümü görebileyim.