İrsaliye hk.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan gamze_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
G

gamze_

Ziyaretçi
İrsaliye ile bir firmaya işçilik yapılmak üzere 50,00 m2 civarında mermer-granit gönderiyorum.Bu taşın 10,00 m2'sinin kullanılmayacağını düşünerek depomuza geri getiriyoruz.Karşı tarafın benim kestiğim irsaliyeye istinaden bana imalat artığı ya da kalan malların iadesi gibi bir irsaliye düzenlemesi gerekiyor fakat karşı tarafın muhasebecisi irsaliye kesmemekte ısrarlı "ben sizden ne kadar taş aldıydam o kadar irsaliye keser yollarım taş benim değilki size geri yollayıp irsaliye düzenleyeyim"diyor fakat aldığım taşı ben başka firmaya işçilik için göndericem karşı firma irsaliye kesmediği için taşın girişi bende gözükmüyor şimdi ben kendim karşı firmadan taşı aldığımda irsaliye düzenlesem olur mu ya da nasıl yapmalıyım ki taşın girişi olsun ,ona göre onun çıkışını başka bir firmaya yapayım?

Ynt: irsaliye hk.

Siz 50,00 m² gönderdiniz fakat 40,00 m² bırakıp 10,00 m² geri getirdiniz ise 10,00 m² için kendi kendinize irs. düzenleyerek taşımalıydınız.

1.Mermer işçiliği yapan firma sizin sevk irsaliyenizin tarih ve sayısı ile bağlantı kurarak, "artan malzemenin iadesi" şeklinde irsaliye kesebilir. (Kesilen her irsaliyeye fatura kesilecek diye bir kural yok.)
2.Kesmek istemiyorsa siz kendi irsaliyenizi kesip malları aldırabilirsiniz.

Teşekkür ederim o zaman ben aldığım taşlar için diğer göndereceğim firmaya kendim irsaliye düzenleyeceğim altına "29 ağustos tarihli ..... nolu irsaliye ile ..... adrese giden 50 m2 taşın 10 m2'sinin iadesidir "gibi bir not mu düşmek gerekir?

50,00 m² gönderdiniz a imalcısına gönderdiniz 1. irs.
10,00 m² geri getirdiniz 2. irs. (a imatcısından geri alınan işlenmemiş mal olarak kendi kendinize keseceksiniz.)
10,00 m² için b imalatcısına gön. 3. irs.
tüm irs. kendi irs. keseceksiniz.

Sayın kbrs16 10,00 m2 için ben diğer gönderdiğim firmaya kesicem diye düşündüm, yani;10,00 m2 için önce kendime sonrada gönderdiğim firmaya kesicem....Peki ıkı ırsalıyeyede bı not dusmek gerekır mı?

Ynt: İrsaliye hk.

Merhaba,

Aslında sorun ilk kesilen irsaliyede,

Siz satış yaparken; 50 m2 satmıyorsunuz, 50 m2'yi döşenmek üzere konsinye göderiyorsunuz, Müşteri döşüyor, sonra artanı size iade alıyorsunuz.

KDV kanunu gereğince; siz ilk 50 m2 yer döşemesinin, zilyetliğini( Sahipliğini) devretmediğiniz için teslim mermer yere döşendiği anda gerçekleşiyor,

Bu yüzden, Malı gönderirken Konsinye çıkış şeklinde ibare yazarsınız ( Bu sayede 7 gün içinde fatura kesme yükümlülüğünüzde kalkacak), daha sonra iade alınan 10 m2 için konsinye çıkış iadesi; ibaresi yazılı bir irsaliye düzenleyerek 40 m2 yi fatura edersiniz.

Saygılarımla,

Konsinyi kim oluyor bu durumda?

Problem Turgay Beyin belirttiği gibi ilk irsaliyeden kaynaklı. Siz ilk irsaliyeyi düzenleyip teslim ettiğinizde karşı firma irsaliyenin altında teslim aldığına dair imza attı mı? Eğer 50m2 kamyona yükleyip orada 40m2 lik bir irsaliye ile teslim yaptı iseniz 10m2 lik, önceki irsaliyeye atıf yapan bir irsaliye düzenleyin. Önemli olan işin özüdür.

Sayın Kanunkaide ben 50 m2 irsaliyeyi 22 Ağustos'ta düzenliyorum 10 m2 gerı aldığım taşı 31 Ağustosta geri alıyorum yani ben ilk olarak tamamını teslim ettim firmaya....10 m2'yi aldığımda .... nolu irsaliyedeki taşların kalanının iadesidir gibi bir not mu düşmeliyim.....

Sn gamze_, siz firmaya ilk kestiğiniz irsaliye de 50m2 yazıyor dimi? Bunu firmanın yetkilerine teslim eden edilen kısımlarını imzalattınız mı? Teslim yapıldıktan sonra 10 m2 lik kısım karşı firmaya fazla geldi ise size irsaliye ile malı iade etsin, irsaliye de direniyor ise ben olsam 50m2 den satış faturasını keser yollarım, ticari davaya dönüştürürüm olayı pire için yorganı yakarım. Ama siz güzellikle anlatın, 10m2 size irsaliye kessin, yok kesmiyor ise malı kendiniz şu irsaliyeye istinaden diye 10m2 diye bir irsaliye düzenleyip malı stoklarınıza alın.

İrsaliyeyi malı taşıyan/taşıttıran keser. Geri aldığınız kısmı yine kendiniz taşıttırıyorsanız alıcı irs. kesmez.
Bu arada siz ham malı işlenip geri almak üzere (fason iş) olarak mı gönderiyorsunuz yoksa mal olarak bir yere döşenmesini yapacak firmaya mı?

Merhaba,

İlk gönderilen 50 m2 'nin sahipliği devredilmiyor. Müşteri kullanıyor. Teslim o zaman gerçekleşiyor.

Bu seramik söktöründe çok yapılan bir işlemdir. Müşteri daire yaptırıyor. Usta diyor ki 15 kutu lazım. Ama Kırılma vb. durumlar için 20 kutu alın gelin diyor. Sonra Kullanılmayan kutular iade ediliyor.

Tekrar söylüyorum. Mal gönderilirken, ne kadarlık satış yapacağı bilinmediğinden, zilyetlik devredilmemiş oluyor.

Bu yüzden konsinye çıkış yapılmalı görüşümde ısrar ediyorum. Çünkü gönderilen mermer kullanılmadan, teslim müessesesi çalıştırılamaz.

Saygılarımla,

mzhr ' Alıntı:
İrsaliyeyi malı taşıyan/taşıttıran keser. Geri aldığınız kısmı yine kendiniz taşıttırıyorsanız alıcı irs. kesmez.
Bu arada siz ham malı işlenip geri almak üzere (fason iş) olarak mı gönderiyorsunuz yoksa mal olarak bir yere döşenmesini yapacak firmaya mı?

Evet Sayın mzhr ham malı fason işçilik yapılmak üzere gönderdik

Şımdi yapılması gereken/normal olan, karşı tarafın "..... nolu irsaliyeye istinaden işçilik yapılmak üzere gönderilen malların kalanının iadesidir" gibi bir not düşüp irsaliye kesmesi gerekiyor.