İrsaliye nüshalarının kaybolması

• Konbuyu başlatan gamze_
  • Başlangıç tarihi
G

gamze_

Ziyaretçi
Müşterimize gönderdiğimiz irsaliye nasıl olduysa kaybolmuş, kaybolan irsaliyedeki malzemelerin adetinde değişiklik yapmam gerekiyordu, faturayı yapacağım değişikliğe göre kestim, şimdi diğer 2 nüshası olmadan bendeki nüshasında değişikliği yapıp fotokopisini aslı gibidir yaparak karşı tarafa göndereceğim, yaptığım işlem doğru mudur?

Ynt: İrsaliye nüshalarının kaybolması

Olabilir de siz yaptıktan sonra kaybolan irsaliyeler ortaya cıkarsa o zaman da onları iptal etmek zorundasınız ama sonra bulunduktan sonra iptal etmeyi unutmayınız lütfen

Sayın Gamze_ Eğer irsaliyedeki miktarı artıracaksanız. İlave irsaliye düzenleyip yasal süresi geçmediyse her iki irsaliyeyi tek faturada çıkış yapabilirsiniz. Eğer irsaliyedeki miktarı azaltıp gönderdiğiniz mal miktarı size geri gelecek is; karşı taraf size kendi irsaliyesini düzenlesin bu takdirde de düzeltilmiş olan gerçek tutar ve miktar üzerinden fatura kesmenizde bir sakınca görmüyorum.
Bunun dışında asıl irsaliye nüshalararı olmadan örneği üzerinde yapacağınız değişiklikte problem olabilir.

MEMET ORHAN ' Alıntı:
Sayın Gamze_ Eğer irsaliyedeki miktarı artıracaksanız. İlave irsaliye düzenleyip yasal süresi geçmediyse her iki irsaliyeyi tek faturada çıkış yapabilirsiniz. Eğer irsaliyedeki miktarı azaltıp gönderdiğiniz mal miktarı size geri gelecek is; karşı taraf size kendi irsaliyesini düzenlesin bu takdirde de düzeltilmiş olan gerçek tutar ve miktar üzerinden fatura kesmenizde bir sakınca görmüyorum.
Bunun dışında asıl irsaliye nüshalararı olmadan örneği üzerinde yapacağınız değişiklikte problem olabilir.

Mehmet Bey; aslında ilk dediğiniz şekilde yapmak çok mantıklı fakat ben irsaliyeyi düzeltmeden irsaliye sanki düzeltilmiş gibi yani; değiştireceğim adet üzerinden faturayı kestim, Çünkü irsaliyenin kaybolacağı ihtimalini göz önünde bulundurmadım irsaliyeyi alırım karşı taraftan düzeltirim diye düşündüm, bu durumda ne yapabilirim?

Kesebiliyorsanız ilaveler için 2. bir irs. kesin. Ft her iki irs. tarih ve nolarını yazın. En garanti yöntem budur.