İrsaliye Ve İrs.Faturada Düzenleme Saati

Arkadaşlar Merhaba, hepinize kolay gelsin. Biliyorum Geçici Vergi öncesi hepiniz yoğunsunuz ama yine de zaman ayırabilecek arkadaşlara teşekkür ediyorum. Düzenlemiş olduğum İade Faturası (İrsaliyeli Fatura ) üzerinde belge düzenleme saatinin yazmaması nedeni ile Özel Usülsüzlük Cezası düzenlemeişler. V.U.K diğer kanunlara da baktım. Ama bulamadım. Bu konu ile ilgili bir tebliğ olduğunu söyleidler ama bulamadım. Yardımalrınız için teşekkürler.

!!!

Sn. Erdem

Yalnızca Kargo taşımacılık işiyle iştigal edenlere Fatura ve irsaliyelere ayrıca tarih yazma zorunlulukları vardır.

211 SIRA NO'LU VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ

e) "İrsaliyeli fatura" da; faturayı düzenleyenin adı, ticari ünvanı, iş adresi, bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarası, malın nev'i, miktarı, fıyatı ve tutarı ile nereye ve kime gönderildiği; müşterinin adı, ticari ünvanı, adresi, varsa vergi dairesi ve hesap numarası, faturanın seri ve müteselsil sıra numarası, düzenleme tarihi ve saati ile anlaşmalı matbaa ile ilgili bilgilere yer verilecektir. Bu bilgilerin eksik olması halinde "irsaliyeli fatura" hiç düzenlenmemiş sayılacaktır.

Sevk irsaliyesi hakkında fiyat ve bedelle ilgili bilgiler hariç olmak üzere Vergi Usul Kanunu’nun 230 ve 231. maddeleri hükümleri uygulanır. Buna göre; “Faturada en az aşağıdaki bilgiler bulunur:

1. Faturanın düzenlenme tarihi, seri ve sıra numarası;
2. Faturayı düzenleyenin adı, varsa ticaret unvanı, iş adresi, bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarası;
3. Müşterinin adı, ticaret unvanı, adresi, varsa vergi dairesi ve hesap numarası;
4. Malın veya işin nevi, miktarı fiyatı ve tutarı;
5. Satılan malların teslim tarihi ve irsaliye numarası; (Malın alıcıya teslim edilmek üzere satıcı tarafından taşındığı veya taşıttırıldığı hallerde satıcının, teslim edilen malın alıcı tarafından taşınması veya taşıttırılması halinde alıcının taşınan veya taşıttırılan mallar için sevk irsaliyesi düzenlemesi ve taşıtta bulundurulması şarttır.)

Yukarıdaki yasa hükmünden de anlaşılacağı gibi, düzenleme saati, irsaliyede yer alması zorunlu bilgilerden değildir.

Kanun maddesinde belietilmemiş.Ama İdareri düzenlemede belirtilmiş.Çık çıkabilirsen bu işin işinden.....