İş Akdi Feshinde İhtarname Yerine Ulaşmazsa?

Merhaba,

İki yıllık bir çalışan olarak haklı nedenle iş akdini tek taraflı feshedeceğim ve kıdem tazminatımı talep edeceğim.

Sorun şu ki patron şehir dışında fuarda şu an. Önümüzdeki hafta gelecek. Ben de gitmezsem ofiste kimse olmayacak.

Bu ihtarnameyi sadece göndermek yetiyor mu? Mesela PTT'den iadeli taahütlü göndersem. Yoksa patron ya da ofisteki bir eleman tarafından teslim alındığında mı yürürlüğe giriyor.

Şunun için soruyorum. İşe gitmediğimde, sebep göstermeden işe gelmedin diyerek tazminatımı vermeme hakkı kazanabilir sanki, iş mahkeme giderse.

Nedir bunun usulü?

Son düzenleme:
Haklı sebebinizi bildiren, iş akdinizi fesih ettiğinize ve taleplerinizi bildiren bir ihtarnameyi noter kanalı ile işvereninize gönderin.

Sorun şu ki patron şehir dışında fuarda şu an. Önümüzdeki hafta gelecek. Ben de gitmezsem ofiste kimse olmayacak.

Nedir bunun usulü?

Bu süre içinde işveren /ve veya vekili işyerinde bulunmamakta,çalışan olarak sizde bu durumu bilmektesiniz,yaptığınız iş ve sözleşme hükümleri doğrultusunda aleyhinize bir durum doğar mı bilmiyorum ama temsile yetkili bu kişinin (bizzat işverenin)işyerinde bulunmaması,hatta bu tebligatı alacak durumda olmaması,kendisinden sonra başka bir kimsenin de olmaması sonucunda tebligatın kapıya yapıştırılması ile bu tarihin tebliğ tarihi sayılacağı,dava konusu edilmesi halinde de bu durumun gündeme geleceğini düşünüyorum.

Sorunuza cevap Şeref beyin açıkladığı gibidir elbette ama benim anlayamadığım,
işvereninizin işletmede olmadığını bile bile, siz de gitmezseniz başka kimse de olmayacağını bilmenize rağmen, neden işverenin olmadığı zaman dilimene getiriyorsunuz bu olayı?
İşveren geldiğinde eline ulaşacak şekilde ihbarı gönderseniz daha doğru olmaz mı?

Sorunuza cevap Şeref beyin açıkladığı gibidir elbette ama benim anlayamadığım,
işvereninizin işletmede olmadığını bile bile, siz de gitmezseniz başka kimse de olmayacağını bilmenize rağmen, neden işverenin olmadığı zaman dilimene getiriyorsunuz bu olayı?
İşveren geldiğinde eline ulaşacak şekilde ihbarı gönderseniz daha doğru olmaz mı?

Psikolojik olarak çok sıkıntıya sokuyor beni bu iş. Bir an önce bırakıp gitmek istiyorum ama haklıyken haksız duruma düşmek ve hakettiğim kıdem tazminatımı yakmak istemiyorum. Kendisi gelene kadar beklemek en mantıklısı sanırım.

Cevaplar için teşekkür ederim ayrıca.

İşverenin işyerinde bulunmadığı,sizinde bu durumu(şehir dışında olduğunu) biliyor olmanıza rağmen,sizden başka bir çalışanında bulunmadığı(bulunsa bile görevleriniz,sorumluluklarınız farklı olabilir)bu noktada olası bir olumsuzluğun,zarar-ziyan bir kaybın meydana gelmesi halinde sorumlu tutulabileceğiniz,ayrıca böylesi bir halin işverene karşı ahde vefa ilkesine de uygun düşmeyeceği,bu nedenlerle işveren geldikten sonra bu işlemi başlatmanız daha uygun ve şık olacaktır.
Anlatımınızdan anlaşılan ,tarafınızdan yapılacak "haklı neden"le fesih durumu da sanırım mahkemede sonuçlanacak gibi...

Böyle bir davranışın işverene sadakatla, bağlılıkla çalışma ilkesine aykırı hareket teşkil edebileceği yönündedir şahsi fikrim...