fonradar

İş Değişikliğinde Yaşanan Sıkıntılar !!

Z!F!R

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar bir çoğumuz stajyer veya sınava hazırlanan insanlarız burada. Ben geçen yaz evlendim. Kiraya vereceğim paraya ev alır kredi öderim dedim. Eşimde iş bulursa çalışır dedim.
Bir ilan gördüm sahibiyle görüştüm. Maaşı 2000+yemek+yol istedim. Şu an çalıştığım yerden 1300+yol alıyorum. İlan sahibi 1750'de anlaşalım sen benim işlerimi düzene sok yeter ki parayı dert etme dedi. O konuda anlaşacağız dedi.

Şimdi ben bunu patrona arzettim. Şu tarihte beni sıkıntıya sokuyorsun diyor. kdv, geçici vergi geliyor nasıl gideceksin dedi. 1500 yapayım dedi ve yine yemek yok bunda. Bu sabahta 1600 olur mu diyor? Böyle sıkıntın varsa neden daha önce söylemedin diyor.

Bunlara ek olarak da ihbar süren 6 hafta diyor. Kendisi iyi bir adamdır ama iş bu boyuta çirkinleşip bu yönde sana çektireceğim diyor. İhbarı öne sürüyor bende ay sonunda çıkayım diyorum. Tabi işlerin hepsini toparladıktan sonra. Yazın ki uçak biletlerimi iptal ettim diyor ki bana göre uydurma!

Kendisine dedim bu benim için fırsat sonuçta ev geçindiriyorum. Kendisi de ipler elinde olduğu için zora koşuyor. Tamam haklı tarih konusunda ama insan düşünmez mi bu insan yemek dahil 1300 alıyorken nasıl 800 lira kredi ödüyor, en az 200 lira fatura ödüyor, mutfak masrafı, sosyal hayat nasıl idare ediyor?

Yani mesleğimizin getirdiği kötü etki nedir? Yanına eleman gelecek eğitecek ve yoluna bakacak önüne çıkan fırsatları değerlendiremeyeceksin. Sonuçta kimse o kadar uzun süre beklemez maalesef personelin gelip işe başlaması için.

Sizlerinde değerlendirmesini rica ediyorum.

Sizin sıkıntınızı yaşayan birçok insan var. Birileri tarafından zorla tutulan önüne birşeyler sunulan. Ve elindekiyle yetinmek zorun kalanlar. Ben sizin yerinizde olsam bir dakika bile durmam giderim. PAtronunuz birşeyler yapabiliyordu da niye bu zamana kadar beklemiş. Bende sizin yaşadığınız şeyleri yaşadım ve arkama bakmadan çektim gittim. İyi ki de gitmişim. Yoksa aynı yerde maaşınızı eli titreyerek veren patronla bu işler yürümez. Sanki çok para veriyorlarmış gibi. Uzun yıllar aynı şirkette çalışarak 100 TL lik zam artışıyla geçinemeyiz. Ancak iş değişikliklerinde maaşlarımız biraz da olsun artıyor. Tabi ki devamlı iş değiştirmekten yana da değilim. Benden size tavsiye iş hayatınızda çokta acımayacaksınız. Kazanan değil kaybeden olursunuz.

filize katılıyorum bende ,
kurumsal şirketteyim 1,250 net alıyordum mali işler uzmanı olarak 2.100 net + yemek+brüt ssk , iş buldum bırakıyorum dedim yöneticim olmaz sana zam yapıyorum pozisyonun değişecek dedi beni tuttu sonra netim 1,600 oldu ama gitmediğime çok pişman oldum , şimdi iş bulamasamda ayrılmayı düşünüyorum yaptıkları pozisyonda memurdum uzman yardımcısı oldum :) oda onlara kalsın )

patronların yöneticilerin yaklaşımları her yerde aynıdır elinden gideceğini anlayınca değere biniyosun gitmezsen kalırsan yine değersizleşiyorsun sana fazla para vermeye anlaştıysanda üstüne daha fazla iş daha fazla mesai ister senden

Madem yıllardır bu işi yapıyoruz ve vasıflıyız komik rakamlara çalışıyoruz. En basitinden ön muhasebe elemanları 1700-1800 lira alıyor. işin kötü yanı 1,5 maaş gidecek ihbar nedeniyle. Diğer tarafta elemanı gittiğinden dolayı sıkıntılı dönemlerde. Buradan da kötü olarak ayrılmak istemiyorum. Zor durumda bırakmak bana göre değil.

Yemin ediyorum hep temmuz veya ocak sonlarını bekliyorum 100 lira daha zam gelse diye. Kazanmıyor olsa neyse. Geçen 10 lira üstü para kaldı bende. Bugün onu soruyor sende 10 lira bakiye kalmıştı diye. Bende bugün su siparişi vereceğim onun için tutuyorum dedim. Üstünü de teslim ederim diye söyledim. Sanki on lira beni zengin edecek sanki bugüne kadar para üstlerini cebime attım. Kuruşuna kadar hesaplayıp verdim. Maalesef böyle şeyler insanı soğutuyor. Diğer taraf olmasa da kalmam büyük ihtimal.

Ay sonuna kadar işleri toparlarım maaşı da içeride bırakır çıkarım. Yapacak başka bir şey yok. Beni bu zamana kadar kimse yetiştirmedi. Fırça yiyerek saatlerce mesai kalarak yetiştirdim kendimi. Ben buraya geldiğimde nasıl öğrendiysem gelende öğrenir artık eskiye bakarak.

Dediğiniz gibi zor duruma düşmeden birden bu kadar zam yapsalar.

en kızdığım şey tam çıkacağın zaman niye söylemedin
sıkıntın varmı diye soruyormusunuz çıkacağımız zaman zam yapıyorsunuz.
acımayın arkadaşlar neresi fazla veriyorsa geçin gidin

Diğer tarafla konuştum arkadaşlar, ihbar süresini kullanmak istediğini belirtti dedim. İşleri yetiştirmem gerek dedi. C.tesi günleri gelir yardım eder misin diye sordu? Ki çalıştığım günün ücretini de verecek. Dedim merak etmeyin zor durumda bırakmam pazar günleri de gelirim elimden geleni yaparım dedim. Tamam anahtarı bırakırım dedi. Yani şubat sonuna kadar idare edeceğim bu şekilde.

Çıkacağım zaman kullanmadığım iznin parasını da isteyeceğim. Eğer gönderseydi o paradan feragat edecektim. Madem öyle zora koşuyor, bende zora koşarım.

kıstasa kıstas :) bende ayrılıyorum aynı konumdayız senle :) , eleman bulacaklar işi göster filan dediler hakkımızda hayırlısı olsun :D

Aynen :) Hakkımızda hayırlısı. Benim karnım doyuyor olsa keyfimi bozmazdım. Bir senede yurtdışına, bodruma gitmeyiversin :D