fonradar

İş Esnasında Kalp Krizi

Merhaba arkadaşlar İzmirde Sayaç Okuma Elemanı olarak çalışırken Şubat ayında iş esnasında kalp krizi geçirdim ve kendi imkanlarımla hastaneye gittim kalp krizi geçirdiğim söylendi anjiyo oldum. Buna bağlı olarak heyetten %55 engelli raporu verdiler. İşyerim Temmuz ayında engelli kadromuz dolu seni bu şekilde sahada da çalıştıramayız dediler 5 ay çalıştığım için pek önemsemeyip istifa ettim. Benim bu kalp krizim iş kazası olarak sayılır mı ve dava açmalı mıyım ? Benim durumumda olan varsa yorumlarınızı bekliyorum. Yaşım 27. Teşekkürler

Kalp krizinin iş kazası olduğu ve maddi manevi tazminat davası açılabileceğini duymuştum. Burada konuya hakim birisi var ise fikrini almak istiyorum

Maadi manevi tazminat davası açabileceğinizi düşünüyorum,bu konuda önerim bu tür davalara hakim bir avukat arkadaş ile konuyu derinlemesine görüşüp bu görüşme sonucuna göre hareket etmenizdir.geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun.

Merhaba arkadaşlar İzmirde Sayaç Okuma Elemanı olarak çalışırken Şubat ayında iş esnasında kalp krizi geçirdim ve kendi imkanlarımla hastaneye gittim kalp krizi geçirdiğim söylendi anjiyo oldum. Buna bağlı olarak heyetten %55 engelli raporu verdiler. İşyerim Temmuz ayında engelli kadromuz dolu seni bu şekilde sahada da çalıştıramayız dediler 5 ay çalıştığım için pek önemsemeyip istifa ettim. Benim bu kalp krizim iş kazası olarak sayılır mı ve dava açmalı mıyım ? Benim durumumda olan varsa yorumlarınızı bekliyorum. Yaşım 27. Teşekkürler

Ne zaman yaşadınız bu rahatsızlığı?

Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 29.09.2016 tarihinde yayınlanan “Kısa vadeli sigorta kolları uygulamaları” konulu 2016/21 sayılı SGK Genelgesi’nin; “Sigortalının işyerinde kalp krizi geçirmesi veya başka bir hastalık nedeniyle ölmesi ya da ruhen veya bedenen hemen veya sonradan engelli hale gelmesi iş kazası olarak kabul edilecektir.” Hükmü gereği işyerinde kalp krizi geçirilmesi iş kazası olarak sayılacaktır.

Ancak buradan yola çıkıp işverenden bir tazminat almanız kesindir diyebilmek mümkün değildir.

Sn.Keremcem
Tabi zor bi dava olduğu açık,siz kesindir diyebilmek mümkün değil dediğinize göre net biliyor olmalısınız.(ben bilmiyorum)
İşcinin gördüğü iş den,işyerinden,yahut işverenin bu duruma bağlı gerekli önlemi almamış olmasıdan dolayı işçi kalp geçirmişse yine mümkün olmaz mı?

Görüşüme göre konuyla ilgili dava durumunda mahkeme bilirkişi doktor atayabilir. Burada da kişinin sosyal günlük hayatı ile ilgili bulgular burada önem taşıyacaktır. (Sigara alkol alışkanlığı, yeme içme , aktivite , stres v.s. gibi etmenler) Sonuç olarak mahkemeden adınıza olumlu sonuç çıkacağını sanmıyorum. Geçmiş olsun dileklerimle...

Sn.urum79 söyledikleri de önemli ve dikkate alınacaktır.
A-İşcinin gördüğü iş den,işyerinden,yahut işverenin bu duruma bağlı gerekli önlemi almamış olmasıdan dolayı işçi kalp geçirmişse............
B-işçinin işe girişteki sağlık bilgisi,periyodik kontroller,işverenin isg yönünden her türlü önlemi almasının gerekmesi sorumluluğu vs.düşünüldüğünde peşinen evet veya hayır demek zor olsa gerek.

İstifa etmemiş olsaydınız işe iade davası ve tazminatı davası açabilirdiniz. Hür iradenizle çıktığınız halde ne gibi bir kazanç elde etmeyi düşünüyorsunuz?