İş fesih bildirimi yapılmadan işten çıkarılma

bilge.deniz

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar merhaba,

Bir arkadaşım çalıştığı işyerinde işletme müdürüyle tartışması sonucu (kendince haklı sebeple) işten çıkarıldığı söylenmiştir.
Yanında, beraber çalıştığı birkaç kişinin de bulunduğu iş ortamında kendisine sözlü olarak çıkışın verildi şeklinde söylemde bulunulmuştur. 9.Ağustos tarihinde olan bu olaydan sonra arkadaş işe gitmemiştir. Fakat şimdi tazminatını vermeyeceğiz gibi şeyler söyleniyormuş. Resmi bir istifa dilekçesi olmadığı gibi, resmi yazılı bir işverenin çıkardığına dair bir evrak da yok ortada. Şimdi bu firma ne yapıp tazminatı vermeyebilir. Benim düşüncem 3 gün işe gelmedi deyip tutanak tutarak haklı nedenle fesih yapabilir. Ortada kötü niyet var gibi görünüyor çünkü. Arkadaşın yapması gereken ne var şu anda. Ben, olayı anlatan bir yazı ile bölge çalışma müdürlüğüne başvurmasını önerdim. Onun dışında noterden yapılması gereken birşey var mı? Yapılacaksa ne yazılacak, ne yollanacak. Sanırım burada tarih faktörü önemli. 9 Ağustosta oldu olay. Arkadaş 10 Ağustos dün ve bugün 11 Ağustos işe gitmemiştir. Kıdem, ihbar ve yıllık izin haklarını alması için şu durumda yapması gereken nedir?