zirve

İş Gezisinde Personelin Beyin Kanaması Geçirmesi İş Kazası Sayılır mı ?

Üyelik
25 Ağu 2010
Mesajlar
16
Konum
Ordu
Merhabalar Değerli Forum Üyeleri, bir çalışanımız iş yerinin planlamış olduğu bir gezi sırasında beyin kanaması geçirdi ve hastaneye kaldırıldı. Bu olay 5 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşiyor. Bu personel için benim kanaatim iş kazası bildirimi yapılması gerektiği yönünde. Bu noktada sizlerin değerli yorumlarına ihtiyacım var. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.
 
Üyelik
22 Ağu 2016
Mesajlar
85
Konum
İstanbul
SGK'nın 2016/21 sayılı genelgesinde geçen bilgi şu yöndedir;

1.1.2.3.İşveren Tarafından Görev İle Başka Bir Yere Gönderilmesi
Sigortalının işveren tarafından görev ile başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda meydana gelen kazaların da iş kazası sayılması gerekmektedir. Burada göz önünde bulundurulması gereken husus, meydana gelen kazanın işverenin sigortalıya vermiş olduğu görevle ilgili olup olmadığı, görevin yapılması için geçen süre içinde meydana gelip gelmediğinin tespitine bağlı bulunmaktadır.

Örneğin;
-İşverenin, işyerinde çalışan bir sigortalıyı evindeki bir malzemeyi almak üzere görevlendirmesi halinde, sigortalının işverenin evine gidip gelmesi sırasında uğradığı kazanın,
-Muhasebe bürosunda çalışan sigortalının işvereni tarafından mükellefin hesaplarını kontrol etmek için görevlendirilmesi halinde bu iş için gidip gelmesi sırasında ve mükellefin
bulunduğu yerde çalışması sırasında meydana gelen olayların, iş kazası sayılması gerekmektedir.

Ancak, görevli olarak gönderilen sigortalının görev konusu ile ilgili olmayan ve görevinin dışında meydana gelen kazalar iş kazası sayılmaz. Bu nedenle görevli gönderilen sigortalının işi dışında eğlenmek için gittiği sinema veya gece kulübünde herhangi bir nedenden dolayı uğradığı kazanın iş kazası olarak kabul edilmesi mümkün değildir.

Bu sebeple olay iş kazası sayılır ve kaza tarihini takip eden 3 iş günü içinde bildirim yapılmalıdır.
 

Benzer konular

Üst