İş Göremezlik Rapor Girişi

Rmuhasebe

Katkı Sunan Üye
Merhabalar kolay gelsin.

Size bir sorum olacaktı yine karışık bir durumla karşı karşıyayım da malesef :confused:

Bir personelimiz şubat ayı sonunda şirket merkezinden işi gereği çıkmış diğer şubeye işe girmiş.
Sonra ay ortasında da grup firmamız olan diğer bir firmaya işi gereği geçişi yapıldı.

Şimdi şöyle ki bu personel en son çıktığı firmada çalıştığı son gün akşam hastaneye gitmiş ve 2 günlük rapor verilmiş. yani raporda istirahate konu olan tarihlerden birisi son firmada çıkış tarihi diğeri ise yeni firmaya giriş tarihi olmuş oldu.

Rapor onayı için gelen mailde daha ilk başta söylediğim şubat ayı sonunda çıkmış olduğu firmaya mail olarak geldi. Bu ssk dosyasında ben bu kişi personelim değil i seçeeceğim sanırım . Fakat asıl sorun o 2 günlük manuel girişi hangi ssk dosyamın şifresinden yapacağım ?? Biraz karışık oldu sanırım ama umarım anlatabilmişimdir. ( Not: rapor 2 günlük olduğundan ödemesi de çıkmayacağından kesinti yapmayacağım - eksik günü olmayacak , sig. istirahat sürelerinde çalışmadı kutucuğu işaretlenecek birde değil mi? )

...

Merhabalar kolay gelsin.

Size bir sorum olacaktı yine karışık bir durumla karşı karşıyayım da malesef :confused:

Bir personelimiz şubat ayı sonunda şirket merkezinden işi gereği çıkmış diğer şubeye işe girmiş.
Sonra ay ortasında da grup firmamız olan diğer bir firmaya işi gereği geçişi yapıldı.

Şimdi şöyle ki bu personel en son çıktığı firmada çalıştığı son gün akşam hastaneye gitmiş ve 2 günlük rapor verilmiş. yani raporda istirahate konu olan tarihlerden birisi son firmada çıkış tarihi diğeri ise yeni firmaya giriş tarihi olmuş oldu.

Rapor onayı için gelen mailde daha ilk başta söylediğim şubat ayı sonunda çıkmış olduğu firmaya mail olarak geldi. Bu ssk dosyasında ben bu kişi personelim değil i seçeeceğim sanırım . Fakat asıl sorun o 2 günlük manuel girişi hangi ssk dosyamın şifresinden yapacağım ?? Biraz karışık oldu sanırım ama umarım anlatabilmişimdir. ( Not: rapor 2 günlük olduğundan ödemesi de çıkmayacağından kesinti yapmayacağım - eksik günü olmayacak , sig. istirahat sürelerinde çalışmadı kutucuğu işaretlenecek birde değil mi? )

sig. istirahat sürelerinde çalışmadı kutucuğu işaretlenecek konusunda hemfikiriz.

Aynı olaylar benimde başımdan geçti. Resmi olarak hangi dosyadan sizden onay isteniyorsa, o dosyadan raporu onaylayınız. Diğer dosyadan manuel giriş yapmanıza gerek yok ayrıca. Ben bu şekilde yaptım. Üstünden çok uzun bir süre geçmesine rağmen sorun olmadı. Sgk dan konu ile ilgili olarak net bir cevap alamayınca inisiyatif kullanmak zorunda kalıyoruz malesef.

Son düzenleme:
Ne zaman yaptınız bu durumu acaba ? Hani ssk da sorun olacak olan şeyler genelde baya bir zaman sonra meydana çıkıyorya.

şahsi görüşüm sgk 2 güne kadar olan raporları ödemeyeceği için ve personel sizin personeliniz olduğu için(grup şirket/şube ye nakil olduğı için) iş göremezlik raporunun sisteme düştüğü sigorta dosyasından raporu çalışmadı olarak onaylamanız ve e-bildirge yaparken de sistemden onayladığınız dosya için üstadımızın dediği gibi "istirahat sürelerinde çalışmadı" kutucuğunu işaretlemeniz. zaten personelin de bir kaybı söz konusu değil sgk nında.

şahsi görüşüm sgk 2 güne kadar olan raporları ödemeyeceği için ve personel sizin personeliniz olduğu için(grup şirket/şube ye nakil olduğı için) iş göremezlik raporunun sisteme düştüğü sigorta dosyasından raporu çalışmadı olarak onaylamanız ve e-bildirge yaparken de sistemden onayladığınız dosya için üstadımızın dediği gibi "istirahat sürelerinde çalışmadı" kutucuğunu işaretlemeniz. zaten personelin de bir kaybı söz konusu değil sgk nında.

Teşekkür ederim , ilgilendiğiniz için. Aslında olabilir fakat işte o tarihte o sgk dosyasında çalışıyor olmadığından onaylamak istemiyorum . Ama bu seferde 2 günlük raporu manuel girsem 1 gün 1 gün 2 sgk dosyasından girmem gerek bu da evrakta yanlışlığa sebep gibi.

2 günlük raporun 1 günlük kısmında orada çalışıyor bu nedenle siz onaylasanız da onaylamasanız da sgk personele rapor parası ödemeyeceği için siz sadece raporunu girmedin diye ipc den kurtulmuş olursunuz bu şekilde.

Eğer ilgili ayda başka bir eksik gün nedeninden dolayı gün ve kazançta eksiklik yok sadece raporlardan dolayı eksik çalışma var ise rapor girişini boş verin hiç yapmayın. Ama aylık bildirimde "çalışmamıştır" kulakçığını işaretleyerek aylık bildirimleri yapın yeter.

Eğer ilgili ayda başka bir eksik gün nedeninden dolayı gün ve kazançta eksiklik yok sadece raporlardan dolayı eksik çalışma var ise rapor girişini boş verin hiç yapmayın. Ama aylık bildirimde "çalışmamıştır" kulakçığını işaretleyerek aylık bildirimleri yapın yeter.

Peki rapor onayı beklenen ssk dosyasına gelen mail varya onu da sistemden personelim değili mi tıklamalıyım ?

Pardon siz eksik gün bildirmeyecektiniz o zaman rapor girişten raporu onaylamanız gerekir. Eğer aylık bildirimde rapor günlerini 01 kodu ile eksik gün bildirecek olsa idiniz "çalışmamıştır" işaretlemeniz yeterli olacaktı.

Kendi kafamı karıştırdım sizlerinkini de karıştırdım :) 01 eksik gün kodu ile istirahatli gösterip, eksik bildircek olsaydım çalışmamıştır kutucuğunu işaretlemiyoruz . Şimdi yapacağım gibi tam ödeyipte gününü eksik bildirmeyeceğimiz zaman o kutucuğu işaretliyoruz.