İş Güvencesi Kapsamına Girmeden İş Akdi Feshi hk.

Merhabalar, İŞKUR işbaşı eğitim programı ile bir personeli işe başlattık. 3 aylık işbaşı eğitim programı bittikten sonra çalışanı iş yeri sigorta dosyamıza girişini yaptık. Fakat çalışanın performansından memnun değiliz. Çalışanın işbaşı eğitim programı içerisinde performans düşüklüğü sebebiyle kendisine ikazda bulunduk. İşbaşı eğitim programından başlattığımız için en az 60 gün ve program süresi dolana kadar işten çıkış yapamadığımız için deneme süresi sebebiyle işten çıkış işlemi yapamıyoruz. Devam eden işbaşı eğitim programlarımızda olduğu için İŞKUR tarafından herhangi bir yaptırıma maruz kalmak istemiyoruz. Personeli 1 Haziranda sgk dosyamıza girişini yaptık program süresi Ağustos sonunda dolduğu için Ağustos sonu itibari ile de fesih yapmak istiyoruz. Fakat iş güvencesi kapsamına girmediği için performans düşüklüğü sebebiyle fesih yaparken nasıl bir yol izlemeliyiz. Yardımlarınızı ve değerli bilgi paylaşımlarınızı rica ederim.

merhaba,

1- şahsen personeli ücretsiz izin desteğine gönderirdim.
işten çıkış yasağı bitene kadar.
bu süreçte istifa ederse zaten çıkış yapabilirsiniz.

2- eğer belirli süreli sözleşmeniz var ise, sözleşme bitiminde de çıkış yapmanızda mahsur yok.

Performans düşüklüğünü neye göre belirlediginizi ve işyerinde süre gelen bir performans sisteminiz oldugunu, işçiyi bu konuda uyardığı izi kanitlamaniz gerekiyor. Mahkemelik durumlarda hakim bunu isteyecektir. Onun yerine işçiyi neden işini yapmakta gerekli önemi göstermediğini belirten ya da baskaca problemler gereği savunmasını alın. Ama bunu kanıtlar tutanaklariniz da olsun. En azından farklı tarihlerde 2 savunma olsun. Kendisine savunma sonrası davranışlarını düzeltmesi için ek süre verin. Bu süre sonunda çıkışını yaparsınız. Bu gibi durumları kolay atlatmak için mutlaka ilk işe girenlerde belirli süreli sözleşme yapın. Zaten işkur programı sonrası için belirli sureli sözleşme yapılması gerekirdi.