fonradar

İş Hakkım İş Kanunu 25. Maddeye Göre Fesh Edildi

Ynt: iş hakkım iş kanunu 25.madde ye göre fesh edildi

Merhaba;

Siz şuan işveren ile uzlaştınız ve yeniden işbaşı yapacaksınız. Dolayısıyla geçmişteki alacak haklarınız saklıdır. Yani ileride ilk işe giriş tarihinden itibaren alacaklarınızı tekrar talep edebilirsiniz.

Kolaygelsin

teşekürederim.bir sorum daha olacak.iş hakkı fesh edilmeden işverenin yazılı uyarısı olması gerekiyormu.benim iş hakkım herhangi bir uyarı ve savunma olmadan yapıldı.ayrıca ben çalışma bakanlığına dilekçe verdiğimde ben işten çıkarılmıştım ama işden çıkış nedenimin 25.madde olduğunu bilmiyordum.bu yazılı bildirim bana dilekçem verildikten sonra geldi.bu durumda ben ssıkıntı yaşarmıyım

Merhaba;

Birtakım sorulara net cevaplar vermeniz gerekir ki size net cevaplar verebileyim;

1 - Birtakım olaylardan sonra işveren sizi neden tekrar çağırıyor, bunu belirtti mi?
2 - Bu olaylardan sonra işveren sizin çıkışınızı verdimi?

* Bu arada önceki cevapta sizin önceki haklarınızı alabilirsiniz dedim ama, sizin işveren ile böyle olaylara girdiğinizi bilmiyordum. Hem sizi 25. maddeye göre çıkışınızı vermiş.

Son olarak şunu ifade edeyim, birtakım yaşanmış olaylardan sonra sizin orada huzurlu bir iş hayatı idame ettireceğinizi sanmıyorum.

İşverenin sizi çağırmasındaki amaç yaşanmış olan olayları bastırarak ve olacak birtakım gelişmelerden vazgeçirmek için çağırıyordur. Çağırmasındaki en büyük etken ise, ki öyle düşünüyorum. İşveren sizin mahkemeye verdiğinizde ne gibi sonuçlarla karşılacağını araştırıp aleyhine sonuçlar alacağını öğrendikten sonra, sizinle tekrar çalışma kararı alması yönündedir. Sizin işyerinde olmanız vesilesiyle, sizi baskı altına alarak bu davadan vazgeçmenizi sağlamak isteyecektir. Yani bir takım ikna çabaları sarfedecektir. Bunun neticesinde de sizin bu olaylardan sonra dava açmamanız, ileride açacağınız davalarda kaybetme olasılığınız zayıflar yönde olacaktır.

Yine de işverene şu tekifi bulunabilirsiniz, vermiş olduğu çıkış feshini geri almasıdır. Bu da sizin ileride tekrar oluşacak olumsuz durumlar karşısında alacaklarınızı baştan itibaren talep etme hakkınızı kullanabilesiniz. Mevcut durumda işverenin vermiş olduğu fesih, sizin alacaklarınızı sıfırlıyor yönündedir.

ben şöyle açıklayım.mahkemeye vermemem için çağırmış olacağını düşünüyorum.hayat şartları dönmeme sebep olacak belkide.birde şöyle bir durum var.ben ilk önce iş hakkımın 24.maddeye göre feshini bildirdim haklı nedenlerden ötürü.bana cevap olarak 25.maddeyle fesih cevabı geldi.her işveren bu maddeyi tazminat vermemek için sunabilir.bu gibi durumlarda işveren önce yazılı ikazda bulunması gerekmiyormu.bana ihtar çekmesi gerekiyordu.sonuçta çalışma bakanlığı bu madenin feshi için haklı bir sebep isteyecektir işyerinden.tabi beni çıkarttığında işyerinde yalancı şahitle tutanak hazırlanmışsa onu bilmiyorum.

Merhaba;

İşverenin İş Kanunu'nun 25'inci maddesinin II'nci bendine dayanarak haklı nedenle derhal fesihlerde işçinin savunmasının alınması zorunlu değildir. Doktrinde bu düzenleme haklı olarak eleştirilmektedir.

Fakat bununla birlikte, işveren, işçinin savunmasını almadan iş sözleşmesini süresiz feshederse, yanlış, eksik bilgi nedeniyle işe iade davasını kaybetme rizikosunu taşır. Bu sebeple, zorunlu olmamakla birlikte, İş Kanunu'nun 25'nci maddesinin II. bendi hükmü gereği sözleşmeyi feshederken işçinin savunmasını alması kendi lehinedir.

Geçerli fesih için işçinin savunmasının alınmasının gerekli olduğu durumlarda, işçinin savunmasının alındığının ispat yükü işverene ait olacaktır.

Kolaygelsin

peki arkadaşlar işverenle anlaşmam durumunda işverene şöyle bir talepte bulunsam bana göndermiş olduğu feshin geri alınmasını talep etsem böyle bir imkan varmı.noterden çekilen feshi iptal edebilirlermi

Merhaba;

Fesih bildirimi muhataba ulaştığında, bildirimde bulunan tek taraflı olarak feshi geri alamaz. Keza, iş sözleşmesinin feshi sadece, işçi ile işverenin menfaatini ilgilendirdiğinden, fesih bildiriminin karşı tarafın muvafakati ile geri alınması mümkün olmalıdır.

İş sözleşmesinin iste geçerli ister haklı sebebe dayanılarak feshinden sonra, işverenin fesih beyanını geri alması, işçinin söz konusu davranışını affetmesi olarak yorumlanabilir. Bu takdirde, işverenin tekrar aynı vakıaya dayanarak iş sözleşmesini feshetmesi mümkün olmayacaktır. İşveren, yeni vakıalara dayanarak sözleşmeyi feshedebilir. Ancak bu sonuç, işverenin geri almak suretiyle affetiği fesih sebebini meşrulaştırdığı anlamına gelmemelidir. Başka bir anlatımla, işverenin cayma beyanı, aynı sebebin daha sonra yeniden ortaya çıksa dahi bu sebebe dayanarak sözleşmeyi feshetme hakkından feragat ettiği anlamına gelmez. Buna göre, geri alınan fesihte gösterilen sebep, devam eden iş ilişkisinde yeniden ortaya çıkarsa, işveren fesihte serbest olacaktır.

Kolaygelsin

teşekürederim.bu konuyla ilgili son bir sorum olacak.fesihte hangisi daha geçerli olacak.ilk etapta feshi ben çektim işyerinde huzursuzluk yaşandığı için işveren benden sonra feshi bildirdi.çalışma bakanlığı bu durumu göz önüne alırmı.ayrıca bu noterden çekilen kağıtları çalışma bakanlığına iletmedim.bu benim için sıkıntı oluştururmu.dlekçe verdiğimde henüz bu kağıt elime ulaşmamıştı.tekrar bu kağıtları göndersem olurmu.

Ynt: İş Hakkım İş Kanunu 25. Maddeye Göre Fesh Edildi

Önce gelen kapar hesabı, ilk kimin bildirimi karşı tarafa ulaştı ise o fesih geçerlidir

sizin dava konusunda haklılığınızı ispatınız istenırkı zaten karakol zabıtları ; şahidiniz; dava konusu olması durumu ; bakanlığa şikayetınız var bunların mevcut olması sızın için olumlu yönde diğer taraftan ücret kısmında ssk pirimlerinizin brüt ücret üzerinden yatırılıp yatırılmadığınıda kontrol edınız bakanlığın şikayet hattalrı var yapmadıysanız anladığım kadarıyla yapmışsınız
şikayetinızı yenıleyınız.

arkadaşlar ben işverenle anlaştım.işe tekrar başladım.bu durumda çalışırken bakanlığın sonucu gelirse tekrar sıkıntı yaşayacağım.dilekçemi geri çekersem inceleme işlemi bitermi.ve bundan sonra yine bir sıkıntı yaşarsam tekrar dilekçe verme hakkım varmı.bu durumda uygulanan idari para cezası nekadardır