İş Kazası Geçiren İşçininin Primi

abdsis

Katkı Sunan Üye
merhaba,

işçi 10/07/2008 tarihinde iş kazası geçirdi belden aşağısı tutmuyor. İşçi hastaneden çıktı hala iyileşmedi tekrar hastaneye yatacak ancak işveren veya işçi muhasebeye hastaneden giriş çıkış rapor vs.hiç bir evrak getirmedi. Bu işçinin SSK primini nasıl göstermemiz gerekiyor. Aylık hizmet belgesinde iş kazası geçiren işçiye 30 tam gün prim yatırılabilirmi.

Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.

Ynt: iş kazası geçiren işçininin primi

abdsis ' Alıntı:
merhaba,

işçi 10/07/2008 tarihinde iş kazası geçirdi belden aşağısı tutmuyor. İşçi hastaneden çıktı hala iyileşmedi tekrar hastaneye yatacak ancak işveren veya işçi muhasebeye hastaneden giriş çıkış rapor vs.hiç bir evrak getirmedi. Bu işçinin SSK primini nasıl göstermemiz gerekiyor. Aylık hizmet belgesinde iş kazası geçiren işçiye 30 tam gün prim yatırılabilirmi.

Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.

kaza anında işverenin görevi.. şahirler huzurunda iş kazası tutanagı düzenlemek.. ve iş kazası geciren personelin hastaneden alınacak rapor dogurltusunda en gec 48 saat içersinde ssk bölge müdürlüğüne dilekçe ekinde bilgi vermesi gerekmetedir..

hastahane tarafından düzenlenen İŞKAZASI raporunun bir kopyası eksik gün bildirimi forumuna dayanak olarak sunulur.

prim ödemeleri ise hastaneden alınacak İŞKAZASI raporuna göre düzenlenir..

sizin anlattıgınza göre işcinin belden aşşagısı tutmuyorsa ..ve iş veren gerekli işlemleri yapmayıp ssk bilgi vermemişse. başı büyük belaya girecektir.

su anki saglı durumuna göre personelim malülen emeklilik hakkıda dogabilir...

sayın kaynakçı,

iş kazası bildirildi. ama işveren soruyorum herhangi bir rapor yok diyor. bu durumda temmuz 2008 ayına ait Aylık hizmet belgesini nasıl göndereceğiz. 30 tam gün bildirilse işverene fazla prim ödeme dışında bir sakıncası varmı

abdsis ' Alıntı:
sayın kaynakçı,

iş kazası bildirildi. ama işveren soruyorum herhangi bir rapor yok diyor. bu durumda temmuz 2008 ayına ait Aylık hizmet belgesini nasıl göndereceğiz. 30 tam gün bildirilse işverene fazla prim ödeme dışında bir sakıncası varmı

elbette sakıncası var..

iş kazası normal hastalık gibi degildir.. cok cok dikkat etmeniz lazım ki. allah korusun personel iş akdini kaybedebilir... iş verenin dedigi gibi rapor yok demek. anca " kendi kendimi tedavi ettim" rapor yok demek gibi birşey.. iş kazası oldugu anda götürülen hastanede iş kazası raporu düzenlenmiştir. ya iş başı verilmiştir kontrol olmak üzere taburcu edilmiştir.. ve bu rapor dogrultusunda iş kazası tutanagı ekinde dilekçe ile ssk müdürlüğüne başvuru yapılmıştır..

aylık bildirge verirkende bu rapor da yazan isht. günlerine istinaden eksik gün olarak bildireceksiniz. ve eksik gün bildiriminede raporun fotokopisi eklenip ssk müdürlüğüne verilecektir.

egerki eksik gün yerine tam 30 gün bildirirseniz fazla prim ödemiş olucaksınız..daha sonra düzeltme vermek zoırunda kalıcaksınız.. ve kendi fikrim bildirgece eksiktme oldugundan idp. ödemek zorunda kalıcaksınız. aynı zamanda inceleme.