İş Kazası

bu ayın 11 inde bir iş kazası sebebiyle doku zedelenmesine bağlı ayağım alçıya alındı ve 10 gün iş görmez raporu verildi. hastaneye giderken patronum iş kazası deme dedi bende bir şey vardır altında dedim iş kazası diye rapor aldım. temmuz ve ağustos ayındaki alacağım bir miktar para ile beraber birazda avans istedim memlekete gittiğimde sigara param olsun felan diye beni pazartesi günü git gönderirim diye oyaladı bugün salı oldu sinirlendim mesaj attım argo hiç bir söz söylemeden ayıp senin yaptığın para felan istemiyorum senin peşinde koşacam mı gibisine bana çıkış verdireceğini rapor tarihi bitince soyledi alacaklı oldugum ayların parasınıda salladı ne yapmalıyım mahkemeye başvursam tazminat alırmıyım sizce? bi de şuan adıyamandayım çalıştığım yer istanbulda nerdeki mahkemeye başvurmalıyım ne yapmalıyım detaylı anlatabilir misiniz? şimdiden teşekkürler..

Işverenin haklı nedenle ya da haklı neden belirtmeden de olsa işten çıkarma hakkı var. Hiçbir sebep göstermeksizin çıkarırsa ihbar tazminatı ödemek zorunda sana. Ama muhtemelen haklı bir sebep bulup o şekilde çıkışını verecektir. Mesajında hakaret varsa tazminatsız seni çıkarır. Maaş ödemelerini geciktiriyorlarsa bir de en az bir yıl kıdemin varsa kıdem tazminatı isteyebilirsin işkur a şikayet ederek yaparsan daha hızlı biter işlemler.

Nasıl bir tazminat beklentiniz var? Geçirdiğiniz iş kazası nedeniyle bir tazminat davası mı aklınızdan geçen?

Nasıl bir tazminat beklentiniz var? Geçirdiğiniz iş kazası nedeniyle bir tazminat davası mı aklınızdan geçen?

evet hocam 3-10bin tl arası. kazanabilirmiyim sizce? bide hangi iş mahkemesine başvurmam lazım çalıştığım ildekine mi ?

Detayları bilmiyoruz,size ve işverene iş kazasıyla ilgili konu ve süreçleri sorsak,farklı cevaplar alırız,dahası yapılan işin mahiyeti,işin tehlike derecesi,mesleki durumunz,iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri,koruyucu malzemeler, bunların kullanım durumu,takip ve kontrolü,bu olayın gerçekleşmesinde işci ve işverenin kusuru yada kusur oranları vs. noktalar önem arzeder,bu nedenle bu davayı kazanır veya kaybedersiniz demek baştan yanlış olur,kaldı ki şu kadar alırsınız demek hiç doğru değil.
Siz bu il de çalışıyor ve burada ikamet ediyorsunuz,bu takdirde davayı İstanbul da açmanız gerekir.Tavsiyem, bu tür davalara giren bir avukat arkadaşa danışarak bu davayı açmanızdır.
Geçmiş olsun