iş mahkemesinde süren davam

Degerli üyeler 2009 yılı kasım ayında açtıgım tazminat davam son duruşmada bilirkişi ye gönderilmiştir .
gerek benim tanıklarım gerekse davalı tarafın tanık beyanlarında ve toplanan delillerde aleyhime hiç bir beyan ve yazılı evrak bulunmamaktadır .

( 1 ) Sizden ricam 1 yıl 8 ay 27 gün kıdemim vardır .
aylık 2475 tl maaş + 220 tl yolve yemek ücreti birlikte almaktaydım .

hakim bey benim ve davalı tarafın tanıklarınada resmi ve dini bayramlarda , normal çalışma zamanlarında

fazla mesailerin olup olmadıgınıda sordu tüm tanıklarda ayda ortalama 40 ila 60 saat arası fazla mesai yapılmaktadır dediler.

ben dava dosyasında tüm mesai haklarımı , tazminat haklarımı ve diger saklı haklarımı istemiştim . ne kadar tazminat alırım ? veya almalıyım rakam olarak. 2009.10 .ay dan itibaren dava süreci sürmektedir.

(2) ssk primlerim 1 yılı 900 tl kalan 8 ay 27 günüde 950 tl bordroda maaş olarak ödenmekteydi.
dava sonunda mahkeme kararına istinaden geriye dönük ssk primlerimide firmaya ödettirmek ( ssk dan düzeltirmek ) istiyorum. asıl maaşım 2475 tl + fazla mesailerimi dikkate alırsak yaklaşık 1yıl 8ay 27gün için ne kadar ssk primi ödemelidirler .?

cevaplayan herkese çok teşekkür ederim .

Ynt: iş mahkemesinde süren davam

Toplam 25 iletinizde,
hak kazandığınız tazminat ve diğer ücretlerden ziyade, işverenin alacak olduğu para cezaları ve SGK prim farklarının tutarıyla daha fazla ilgilisiniz.
İdari para cezaları sizin için bir kayıp veya kazanç olmayacağından bir pazarlık konusu da olmamalı bence.
Keza, sgk primleri size değil SGK na ödeneceğinden sizinle doğrudan bir ilgisi bulunmamaktadır.
Olay hak ettiğini elde edebilme çabasından, ne koparsam kardır görüntüsüne bürünmüş ve hoş olmamış bence.

Kıdem tazminatı,
eğer belirttiğiniz ücret net ücretiniz ise, brütü kıdem tazminatı tavan ücretini aştığından tazminatınız, 2009 yılı 2.dönem kıdem tazminatı tavan ücreti üzerinden hesaplanacaktır.
2009 yılı 2.dönem tavan ücreti 2365,16TL dir.
bu rakamı 365 e böldüğünüzde günlük kıdem tazminatı tutarınızı,
bulduğunuz rakamı da toplam çalışma gününüzle çarptığınızda kıdem tazminatı tutarınızı bulabilirsiniz.
Bulduğunuz rakamdan % 0,6 damga vergisi kesilir.
Bulduğunuz rakama mahkemece tesbit edilmiş olan faiz oranı ile , sözleşme fesih tarihinizden karar gününe kadar olan süre için faiz işletilir.
(Gerçek ücretinizin bordrodan yüksek olduğunu ıspatladığınızı kabul ederek söyledim elbette.)

Ynt: iş mahkemesinde süren davam

Keremcem bey öncelikle mesajınız için teşekkür ederim .

konunun tamamıyla ilgiliyim sonuçta kaybolan , gasp edilen haklarım var ve devamında iş aktim fesh edilirken sonrasındada yapılan çirkin davranışlar var firma tarafından.

Firmanın alacagı her türlü idari para cezası sonuçta devletin kasasına gidecegi için genede benim için KAZANÇ,tır sizin içinde . bulundugumuz bölgede 1100 adet firma bulunmaktadır patronlar ve çalışanlar arası kulaktan , kulaga yayılırsa en azından gelecekte bazı firmalar ve çalışanlar bilinçlenir diye ümid ediyorum.

keza mahkeme kararıyla sgk primlerimi yükseltmem benimle dogrudan veya dolaylı olarakta olsa alakalıdır .
Hakkımsa neden susup sineyim veya taviz vereyim .