İş Sözleşmesi Yaptırımları

Merhaba ; bir osgb de iş güvenliği uzmanı olarak çalışan bir arkaşıma imzalatılmak istenen sözleşme hakkında bazı kafamıza takılan şeyleri sizlerle paylaşmak istedik.

1 - çalışan işten ayrılması durumunda aynı işle ilgili 1 sene boyunca çalışamaz. çalışırsa 10 maaş tutarında tazminat
ödemek zorundadır.( bu açıkta kalan bir konu diye biliyorum olayı gerçekten yaptırımı varmıdır. )
2 - çalışan işveren gönderdiği taktirde başka bir ilde de çalışmak zorundadır. ( benim bildiğim belediye sınırları
dışına çıkarsa çalışan tazminatı talep edip işten ayrılabilir. Sözleşmede yazması kanunu açıkta bırakmazmı. )

3 - çalışan mesleki dalı, diploması ve aldığı sertifikanın ona yüklediği tüm yasal mevzuatları ve bu mevzuatların o
kişiye yüklediği görev sorumluluklardan ve bunların yerine getirilmesinden sorumludur. Yüklediği görev ve
sorumlulukları yerine getirmemesi yada eksik veya yanlış uygulamalarından kesinlikle çalışan sorumludur. (
yani iş güvenliği uzmanı olarak gönderiği firmada olabilecek bir olayda osgb birimini bağlamaz oraya gönderilen
iş güvenliği uzmanı tüm yasal cezaları çeker )

Cevaplar:
1-
a. 10 maaş şeklinde tektaraflı cezai şart geçersiz
b."1 sene boyunca çalışamaz"kısmını inceleyelim
2-Osgb işverenliğinin faaliyetleri itibariyle ve bu durumun sözleşme hükmü altına alınmış olması halinde il dışı mümkün
3-
a.Kanunun verdiği görev ve sorumluluklar zaten belliidir,bunun haricinde mevzuata aykırı olmayan sözleşme hühümleride bağlayıcı olacaktır
b.Meydana gelen olumsuzluklar karşısında,uzman ve istihdam eden işverenli(Osgb)nin sorumlulukları farklılık arzedebir(zira hizmet verilen işyeri ile sözleşmeyi osgb imzalıyor)ama iş güvenliği uzmanın sorumluluğunun daha ön planda olacağı,maddi konularda ise hizmet verilen işverenliğin/işletmenin muhatabının osgb olacağı,osgb nin de iş güvenliği uzmanına rücu ettirebileceğini düşünüyorum.

Merhaba ; bir osgb de iş güvenliği uzmanı olarak çalışan bir arkaşıma imzalatılmak istenen sözleşme hakkında bazı kafamıza takılan şeyleri sizlerle paylaşmak istedik.

1 - çalışan işten ayrılması durumunda aynı işle ilgili 1 sene boyunca çalışamaz. çalışırsa 10 maaş tutarında tazminat
ödemek zorundadır.( bu açıkta kalan bir konu diye biliyorum olayı gerçekten yaptırımı varmıdır. )

Malisef açıkta kalan bir durum değil.
İş Kanunu-işci işveren ilişkileri açısından genel hükümlere başvurulmalı,bu bağlamda BK-M.444-445-446-447,(farklı bir konuda(ticari yönden) ise TTK-M.123)
Sözleşmenin bu hükmü bağlayıcı olacaktır.
BK nun sözkonusu hükümleri doğrultusunda değerlendirmek gerekir.Farklı yorum yapılması mümkün ancak;
a.1 yıllık sürenin kabül edilebileceği(fakat iş güvenliği uzmanının yasa ile belirlenmiş görevin-işin ifası ile osgb nin müşterisi olan-hizmet verilen işverenin "iş güvenliği" işinin , osgb işverenliğini rekabet ve rekabet yasağı noktasında ne derece-seviyede ilgilendirir,etkiler-etkileyecek tereddütlerim de yok değil)
b-10 maaş konusunun ise işverenin uğrayacağı-uğradığı zararın tespitine bağlıdır(bu da o kadar kolay değil)
Genelde bu tür ihtilaflar dava konusu edilir,dolayısyle mahkemelerde sonuçlanır.(Anlaşmak mümkünse neden olmasın)

arkadaşlar meraba ben 5 aydır özel bir hastanede çalışıyorum birisine iş görememezlik raporu düzenlendi ben yapmadım yanımdaki kişi yaptı doktorun hastanede olmadığı saatlerde değer verdiğim bir arkadaş olduğu için kendimi savunup benim yapmadığımı anlatsamda çok da üzerine gitmedim hastane sahibi duyunca açtı ağzını yumdu gözünü birinin yanmasmı gerekiyormuş geri kalanlara ders olması gerekiyormuş beni çıkardılar çok tecrübeli olmadığım için. benim üzerime kaldı ihale, ispat ederim diye iş mahkemesine başvurayım diyorum ve direk uyarı vermeden aynı gün çıkardıkları için ihbar alabilirmiyim sonuçta işlem var işlemin iptali sgkda gözüküyo raporu ben imzalamadım bunu ispat edebilirim heralde bana yardımcı olursanız sevinirim

arkadaşlar meraba ben 5 aydır özel bir hastanede çalışıyorum birisine iş görememezlik raporu düzenlendi ben yapmadım yanımdaki kişi yaptı doktorun hastanede olmadığı saatlerde değer verdiğim bir arkadaş olduğu için kendimi savunup benim yapmadığımı anlatsamda çok da üzerine gitmedim hastane sahibi duyunca açtı ağzını yumdu gözünü birinin yanmasmı gerekiyormuş geri kalanlara ders olması gerekiyormuş beni çıkardılar çok tecrübeli olmadığım için. benim üzerime kaldı ihale, ispat ederim diye iş mahkemesine başvurayım diyorum ve direk uyarı vermeden aynı gün çıkardıkları için ihbar alabilirmiyim sonuçta işlem var işlemin iptali sgkda gözüküyo raporu ben imzalamadım bunu ispat edebilirim heralde bana yardımcı olursanız sevinirim

Sn. Melike Hanım

Konuyu ayrı bir başlık altında yeni konu aç bölümünden açarsanız, arkadaşlarımız size daha çabuk cevap verebilirler.