İş Sözleşmesinin İşçi Tarafından Haklı Nedenle Feshi Hk.

Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
282
Konum
İst.
İnşaat firmasının taşeronluğunu yapan alt firmada sigortalı olan kişi, ücretlerinin ödenmemesi ve işyeri yetkililerinin işi bırakıp, iflasta bildirmeden ortadan kaybolmaları sebebiyle; inşaatı yapan ana firmaya giriş yaparlarsa (işe girişleri bu firmadan yapılırsa), eski firma yönünden tazminat hakları kaybolur mu ?
Eski firmaya Noter yoluyla ihtarda bulunmaları gerekir mi, bu bildirim yeni işe girlşten önce mi olmalı, sonra da olur mu ?
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Öncelikle ifade edelim ki;nşaat firmanızın taşeronluğunu yapan firma ile aranızdaki iş ilişkisinde "alt işverenlik "ilişkisi sözkonusu ise "birlikte sorumluluk"ilkesi(4857/M.2)gereği ücrete ilşkin alacaklardan zaten sorumlusunuz,yok ise değilsiniz.Dolayısıyle tazminat haklarının bulunup-bulunmaması hususu,alt işverenlik ilişkisine bağlıdır.

Sanırım bu işci-lere ihtiyacınız var,bu nedenle çalıştırılmaları gerekiyor,yani bir nevi zorunluluk sözkonusu.

Bu çalışanların ne kendi işverenleri tarafından iş akitleri feshedilmiş nede kendileri feshetmiş,istifa da etmiş değiller,kendi başlarına çalışacak,insiyatif kullanacak da değiller,zira sözleşmenin tarafı olan işverenlik akid den ve kanundan doğan yükümlülüklerini yerine getiremez,getirmiyor durumdadır.Önce kendi işverenlikleri ile olan iş ilişkilerinin sonlandırılması gerekir ki,bu durumda ya istifa edecekler yada sözleşmelerini feshedecekler,bunun için de kendi işverenlerine(işverenliğin adresine)ihtarname göndermeleri,daha sonra sizin işverenliğinize iş için müracaat ettikten sonra işbaşı yaptırmanızın uygun olacağını düşünüyorum.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
282
Konum
İst.
Alt işveren olan kişiler ortalıkta gözükmüyor, barakıp gitmişler, bu durumda asıl işverenle aralarında ki sözleşmenin feshedilmesi veya sonlandırılması zor...
Bu durumda belirttiğiniz gibi asıl işveren geriye dönük haklardan sorumlu olacak gibi gözüküyor.

Cevap için teşekkürler,
 
Üst