İş Yeri Kapanışı

Üyelik
13 Tem 2009
Mesajlar
6
Konum
aydın
merhabalar,
iş yerimizin bulunduğumuz ildeki çalıştığımız şubesi kapanıyor, öncelikle başka bir ildeki şubeyi önerdiler , kabul ettim ama 1 ay sonra olmadı çıkış vereceğiz dediler. 1 Aydır da tazminat hesaplanmasını bekliyoruz. Sonuç iti bari ile 31.12 son gün . bizim haricimizde başka departmanlardan da çıkışlar oldu bazı kişilere ihbar kıdem haricinde 5-6-7 maaş kadar fazladan ödeme yapılmış. Fakat bize önerdikleri tutarda da 2 maaş fazlalık mevcut bunun herhangi bir hakkedişi var mıdır? Aramızdaki bu fark neden olabilir? yada biz o farkı nasıl isteyebiliriz.?
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Tazminat haklarınız dışında ayrıca fazladan bir kaç (2-3-5-7 vs)aylık maaş/ücret alınmasının sebebi;
1--iş sözleşmelerinde cezai şart maddesi var ise bu noktadan kaynaklanıyor olabilir(bu nokta herkes için sözkonusu olmaz)
2--yada ikale/anlaşmalı fesih,yani taraflar anlaşarak mevcut sözleşmenin bozulması/feshedilmesine yönelik anlaştıkları şekilde yeni bir sözleşme imzalamaları halinde,bu yeni sözleşmeye böylesi işciye ..... + aylık maaş/ücret ödenir denilmişse,bu noktadan kaynaklanıyor olabilir(mümkün)
a-sözleşme serbesti çerçevesinde,bireysel/ferdi iş sözleşmeleri cezai şart noktası farklı düzenlenebilir,eş düzeydekiler arasında çok fark olmasa da,eşit düzeyde olmayanlar yönünden,bazı işciler için 2 aylık maaş tutarı olur iken,bazı işciler için 7 aylık maaş tutarı olabilir,
b-"a"şıkkı çerçevesinde, eşitlik ilkesinden bahsetmek (diğer ifadeyle işverenin bu uygulamalarında eşitsizlik olduğunu ileri sürmek) çok zor olsa gerek.
3-tazminatlarınız ile diğer olası alacaklarınızı hesaplamak hiç zor değil,aynı gün(31.12 de)de yapılır.
Bu olaya ilişkin şahsi düşüncem;
işverenin başka yerlerde işyerleri var,ayrılacaklardan bazılarını oralarda da istihdam edebilir(örneğin sizin gibi)ama tekrar düşünmüş olmalı ki,bir taraftan çeşitli sebeblerle(örneğin,işyerini daraltmak,bazı iş türlerinin kaldırmak,yeni teknolojileri uygulamak,bazı bölüm veya kısımları kaldırmak vs.gibi nedenlerle) bu kararından vaz geçmiş,diğer taraftan artık bu kimselerle iş ilişkisini sürmeyi gerek görmediği için/gerek kalmayacağı için bu işcilerin açması muhtemel işe iade davalarını da engellemek,belki bizimde şu an bilmediğimiz başkaca sebeblerden dolayı, siz ve sizin durumunuzda olan işciler ile anlaşarak ("2"ci şık da ifade edildiği gibi) sözleşmeleri feshetmiş,diğerlerini de feshetmek istiyor gibi!..

Bu olaya ilişkin başkaca düşüncesi olan var ise lütfen paylaşalım...
 
Son düzenleme:
Üst