İşçi Çalıştırmama Dilekçesi

merhabalar...
30/03/2007 tarihinde 1 işçisi olan kişi işçisinin cıkmasından sonra işçi çalıştırmama dilekçesini hangi tarihe kadar ssk müdürlüğüne vermek zorundadır. Artı olarak bölge müdürlüğünede aynı dilekçeden vermek zorundamıdır. Dilekçede Nisan Ayından sonra ibaresi mi yoksa 30.03.2007 tarihinden sonra ibaresimi gecerse daha iyi olur... Teşekkürler

Ynt: İşçi Çalıştırmama Dilekçesi

sn ercanozyurek,

taşeron firmalar haricindeki iş yerlerinde işçi çalıştırmayacağınıza dair dilekçeyi en gec bir ay içerisinde ilgili sigorta kurumuna bildirmelisiniz.dilekçenizdede mutlaka 30.03.2007 ibaresinide bulundurun.bölge çalısma müdürlüğünede bilgi mahiyetinde bildirim yapmanız sağlıklı olacaktır.saygılar

Teşekkürler 30/04/2007 son veriliş tarihi oluyor ozaman....

1 aylık süre diyorsunuz bence çok mantıksız 30/03 te işçi çıktı vatandaş belki 30/04 de tekrar işçi alacak bana göre bildirgeyi vermeyceğimiz zaman dilekce vermek uygun olur yanlışım varsa düzeltin lütfen

öncelikle merhaba.
dilekçeyi 30/04/07 tarihine kadar ssk ya vermeniz gerek.dilekçede işyerimizde 30/03/07 tarihi itibarı ile işci çalışmadığından nisan ayı ilki olmak üzere müdürlüğünüze bildirge vermeyeceğim.tekrar işci çalıştırmaya başladığımda müdürlüğünüze ayrıca bilgi verilecektir diye bi dilekçe yazarsan sorun olmaz.
ben böyle yapıyorum

ASMADALI ' Alıntı:
1 aylık süre diyorsunuz bence çok mantıksız 30/03 te işçi çıktı vatandaş belki 30/04 de tekrar işçi alacak bana göre bildirgeyi vermeyceğimiz zaman dilekce vermek uygun olur yanlışım varsa düzeltin lütfen

sn asmadalı, mantıksız değil.niye biliyormusun?
bak şimdi,30.3 de işten çıkan işçiye ait aylık prim bildirgesi 30.4 de tahakkuk ettiriliyor.orda işçinin düşümü yapılıyor.yani 30.4 e kadar dilekçe verme şansı var.
ama bizim meslekte kural; her zaman işini son güne bırakmak olmamalıdır.

konuyu tekrar okuyunca,aslında sizde aynı şeyi söylemişsiniz.martın bildirgesi 30 nisanda verildiğine göre.

bana göre işçi 30/04 te çıktı bildirgesi 31/5 e kadar verilir vede 6 ayda ssk denilirki 5 ayda çalışan işçim olmadığında kurumunuza...... bildirge vermeyeceğim gibi düşünüyorum saygılar

aslında dilekçe verilmesede olur diye düşünüyorum çünkü;aylık bildirgede işten çıkış tarıhı de belli oluyor ben dilekçe vermiyorum şu ana kadar bir sorunla karşılaşmadım ...

düşümü yaptığınız aya ait olan aydan sonraki ay'a ait tahakkuk süresi içerisinde ;

şu tarihten itibaren işçi çalıştırmıyoruz tekrar çalıştırılması halinde bilgi verilecektir diye ssk'ya yazmanız yeterli.

ASMADALI ' Alıntı:

şÖLE diyebiliriz aslında ben 3.ayda bir işçiyi firmadan cıkardım firmada işçi kalmadı dilekçe vermedim sunada kadar vede suanda bir işçi girişi yaptım yani dilekçeye gerek kalmadı buradada 4.ayda eğer işçi girişi yaparsam dilekçe vermeme gerek yok eğer işçi girişi yapılmayacağını tam olarka bilirsem 30.04.2007 tahirinde en gec sanırım bu dilekçeyi vermek zorundayım. Vermessem ne olur sigortadan bunu sordum eğer çıkıştan sonra vermessen dediler ekranda gözükmüyormus dilekçe verilmedi diye buda cezaya tabiimiş tabi akıllarına butürşeyler gelirse aslında artık böle dilekçelerin verilmemesi lazım hertürlü şey ekrandan görünüyor cıkıs nedenleri tarihleri vs... Suanda dilekçe vermedim içeri eğer ay sonuna kadar giriş yapmassam 28-29 sundan sonra dilekçe vericem Teşekkürler...

SAYIN ERCAN BEY Dilekçenin bir aylık süre içinde verilmemesi idari para cezası uygulamasında "fiil" olarak sayılmadığından 506 sayılı Kanunun 140 ıncı maddesi uyarınca işelm yapılmaz.(16-294 Ek Genelge 5/a fıkrası) bir okuyun bu maddeyi ceza gerektiren bir durum yok ama verilemsi gerekir ama verilme zamana bence muallak

CEza olayı ortadan kalkıyor ama onların sölediği durum ssk nın zamanında verme zorunluluğu olan evrakları arasına giriyor bu dilekçe vede zamanında verilmeyen her dilekçe vs baska sey olsun cezayi müeyyede ye tabii diyorlar ne kadar doğru bilmiyorum. Ben ayın sonuna doğru vericem eğer işçi girişi yapmassam ..

MERHABA
AY İÇERİSİNDE SİGORTALI ÇALIŞMIYORSA SİGORTALI İLE İLGİLİ DİLEKÇE VE BENZERİ KAĞITLARIN SİGORTA MÜDÜRLÜKLERİNE VERİLMEMESİNDEN DOLAYI İDARİ PARA CEZASI VERİLMESİ KONUSUNDA HERHANGİ BİR GENELGE VEYA GENEL YAZI BULUNMAMAKTADIR.
YÖNETMELİĞİN
"12 d ) Kapanma, terk veya tasfiye olmadığı halde, işyerinde en az (beş) yıllık bir süreden beri sigortalı çalıştırılmadığı; işverenler tarafından bildirilen veya Kurumca yapılan teftiş ya da kontroller sonucu anlaşılan işyeri dosyaları, sigortalı çalıştırılmaya son verilen tarih itibariyle Ünitece işlemden kaldırılır ve taahhütlü bir yazıyla işverene bildirilir." fakat prim borcu olmayan işyeri dosyaları için geçerlidir.
iyi günler.

Forum Kuralları

merhaba,

nisan ayında işçi çalıştırılamadıysa;

mayıs ayı sonuna kadar "nisan 2007 döneminde işçi çalıştırmadığımız için bildirge vermedik, tekrar işçi çalıştırmaya başladığımızda bildirge vermeye devam edeceğiz" anlamına gelen bir dilekçe verilir ...
ikinci ifade belirtilmezse her ay sonuna kadar tekrar tekrar "işçi çalıştırmadık" dilekçe verilmesi gerekir ...

iyi çalışmalar