fonradar

İşçi Çalıştırmaya Yeni Başlama da İşe Giriş

stajer66

Katkı Sunan Üye
Ben 19/11/2008 tarihinde 2 adet şube için işyeri bildirgesi verdim. 1.şubede 20/11/2008 tarihnde 4 işçi çalışacak dedim 2. şubede ise 6 işçi çalışacak dedim. Ben işe girişleri 25/11/2008 tarihinde yaparken yanlışlıkla 4 işçilik şubeye diğer 6 işçilik şubenin girişini yaptım. Bu durumu nasıl düzeltebilirim. İlginiz için tşk ederim.

Ynt: İşçi çalıştırmaya yeni başlama da işe giriş (ACİL)

sevhen yapıldığına dair bir yazı ve işe giriş bildirge , işyeri bildirge ile ilgili kuruma başvur 11 ay döneme daha geçmediği için
sorununu çözerler sanırım.

O Yolu denedim fakat dilekçeyi kabul etmediler. Malül ya sgk durumu !

Ekliyorum ama malum SGK;

Kanun Numarası: 3071

Kabul Tarihi: 01/11/1984

Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 10/11/1984

Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 18571

DİLEKÇE HAKKI:

Madde 3 - Türk vatandaºları kendileriyle veya kamu ile ilgili dilek ve ºikayetleri hakkında, Türkiye Büyük Millet Meclisine ve yetkili makamlara yazı ile baºvurma hakkına sahiptirler.

(Ek fıkra: 02/01/2003 - 4778 S.K./25. md.) Türkiye'de ikamet eden yabancılar karºılıklılık esası gözetilmek ve dilekçelerinin Türkçe yazılması kaydıyla bu haktan yararlanabilirler.

DİLEKÇENİN İNCELENMESİ VE SONUCUNUN BİLDİRİLMESİ:

Madde 7 - (Değiºik madde: 02/01/2003 - 4778 S.K./27. md.)

Türk vatandaºlarının ve Türkiye'de ikamet eden yabancıların kendileri ve kamu ile ilgili dilek ve ºikayetleri konusunda yetkili makamlara yaptıkları baºvuruların sonucu veya yapılmakta olan iºlemin safahatı hakkında dilekçe sahiplerine en geç otuz gün içinde gerekçeli olarak cevap verilir. ݺlem safahatının duyurulması halinde alınan sonuç ayrıca bildirilir.

Dilekçeyi kabul etmediklerine göre ne yapmanız gerektiğini de sormuşsunuzdur. Ne cevap verdiler.

stajer66 ' Alıntı:
Ben 19/11/2008 tarihinde 2 adet şube için işyeri bildirgesi verdim. 1.şubede 20/11/2008 tarihnde 4 işçi çalışacak dedim 2. şubede ise 6 işçi çalışacak dedim. Ben işe girişleri 25/11/2008 tarihinde yaparken yanlışlıkla 4 işçilik şubeye diğer 6 işçilik şubenin girişini yaptım. Bu durumu nasıl düzeltebilirim. İlginiz için tşk ederim.

Yeni kanuna göre işyeri bildirgesinde yazılan sayıya uyma mecburiyetiniz yok.

herhangi bir ceza yemezsiniz.

Merhabalar.

Dilekçe ile yapamıyorsanız. Bahse konu olan işçileri nakil yapın. Burada işçinin zaten bir kaybı olmayacak.

aknsbs ' Alıntı:
stajer66 ' Alıntı:

Yeni kanuna göre işyeri bildirgesinde yazılan sayıya uyma mecburiyetiniz yok.

herhangi bir ceza yemezsiniz.
arkadaşımız önemli bir hususa dikkat çekmiş.Ben de ona katılıyorum.Herhangi bir ceza çıkmaması gerekiyor.Ama konu sgk olunca insan gerçekten tedirgin kalıyor :) ama ceza çıksa bile itiraz etmeniz faydalı olur bence.