İşçi Tarafından Bildirimsiz İş Akdi Feshi Bilgi Talebi

Merhabalar,

Ben yurtdışında iş yapan özel bir firmanın yurtdışı şantiyelerine 1 yıl 8 ay inşaat mühendisi olarak görev yaptım. Son olarak 16.06.2011 tarihinde firmanın maaş ödemelerinde 4-5 aylık gecikmeler yaşanması ve kişisel sebeplerden dolayı işimi bıraktım. Yalnız bu iş bırakma sürecim ani olduğundan işverenime istifa dilekçemi 3 . kişiler aracılığı ile kendi yazdığım istifa dilekçesi ile ilettim. Ülkeme dönüşten yaklaşık 5 gün sonra işverenimden habersiz olarak iş akdimi feshettiğimden dolayı kendilerine 7 gün içinde 42 günlük ihbar tazminatı ödemem gerektiğini içeren bir ihbarname geldi. Tabi şunu da unutmamak lazım benim firmdan hala 4 buçuk aylık alacağım mevcuttur. Ben mesleğim gereği mühendis olduğumdan bu konulara hakim olan sizlere bu süreçte neler yapmam gerektiğini sormak istiyorum? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Ynt: İşçi Tarafından Bildirimsiz İş Akdi Feshi Bilgi Talebi

İstifa dilekçenizde, ücretlerinizin ödenmemesini de sebep olarak belirttiniz mi?

maalesef belirtmedim, kişisel sebepler diye yazmıştım...

Hiç bir sebep belirtmemiş olsaydınız, hatta yazılı olarak bildirmemiş olsaydınız durumunuz daha kolaydı :)
Ücretlerinizin ödemesi nasıl yapılıyordu, banka kanalıyla mı?

Evet banka kanalı ile yapılmaktaydı, maaş ödemeleri net şekilde banka hesabından takip edilebilmektedir. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim? Bu ihbarnameye nasıl bir cevap vermeliyim?

Sözleşmeyi feshetme sebebinizin , ücret ödemelerinizin düzensizliği ve bu durumun zorluklar yaratması olduğunu, bu sebeple ihbarsüresine uyma zorunluluğunuz bulunmadan sözleşmenizi feshetme hakkınızı kullandığınızı,
ayrıca ödenmemiş ücret ve hak kazandığınız kıdem tazminatınızın (örneğin) 7gün içinde ( belirteceğiniz) ilgili hesaba ödenmemesi durumunda ilgili kurumlara bildirip, hukuki yollara başvuracağınızı belirten bir ihtarı noter kanalıyla gönderin.
UZlaşmak için arayacaklardır.

İyi günler. Ben güvenlik görevlisiyim. İşyerimde bir yılımı doldurdum ve şuan yıllık izindeyim. Görevim bir kimya fabrikasında ve çıkan gazdan son zamanlarda mesai arkadaşlarım arasında zehirlenmeler yaşandı. Ben şuan yıllık izindeyken işyerime kişisel nedenlerden dolayı istifa ettiğime dair bir dilekçe bıraktım. Ama bana yıllık izindeyken istifa dilekçemin kabul olmayacağını söylediler. Velhasıl kelam araştırırken bu konuyu gördüm.
İşyerim son 4 aydır yaptığım mesaileri özellikle yılbaşı günü ödemesini eksik yatırdı, diğer ödemeleri de normalde banka üzerinden verirken bu sefer son 4 mesaimi elden nakit olarak verdiler. Bir tanesi ise hiç verilmedi. İş yerine dilekçe verdim, bi sonuç çıkmadı. Bu nedenlerden istifa edip, kıdem tazminatı alabilir miyim? Teşekkürler.

İyi günler. Ben güvenlik görevlisiyim. İşyerimde bir yılımı doldurdum ve şuan yıllık izindeyim. Görevim bir kimya fabrikasında ve çıkan gazdan son zamanlarda mesai arkadaşlarım arasında zehirlenmeler yaşandı. Ben şuan yıllık izindeyken işyerime kişisel nedenlerden dolayı istifa ettiğime dair bir dilekçe bıraktım. Ama bana yıllık izindeyken istifa dilekçemin kabul olmayacağını söylediler. Velhasıl kelam araştırırken bu konuyu gördüm.
İşyerim son 4 aydır yaptığım mesaileri özellikle yılbaşı günü ödemesini eksik yatırdı, diğer ödemeleri de normalde banka üzerinden verirken bu sefer son 4 mesaimi elden nakit olarak verdiler. Bir tanesi ise hiç verilmedi. İş yerine dilekçe verdim, bi sonuç çıkmadı. Bu nedenlerden istifa edip, kıdem tazminatı alabilir miyim? Teşekkürler.

Önce izin dönüşünüzde verdiğiniz istifa dilekçesini geri alın. Sonrasında mesailerinizin ödenmemesi, eksik ödenmesi vs. ile ilgili verdiğiniz dilekçeye hiç bir sonuç çıkmadı demenizden cevap verilmediyi mi anlamalıyız?

Eğer ki mesai yaptığınızı ve bunların ödenmediğini, bazılarının eksik ödendiğini kanıtlayabiliyorsanız, elbette bu gerekçeler ile iş akdinizi feshedip, tüm alacaklarınızı talep edebilirsiniz (Maaş - Kıdem - Fazla Mesai vb) Noterden bir ihtar gönderip fazla mesailerinizin ödenmediği, eksik ödendiği gerekçesi ile iş akdinizi feshettiğinizi alacaklarınızın vereceğiniz banka hesabına ödenmesini aksi takdirde ilgili kurumlara bildirip mahkeme yoluna gideceğinizi belirtin. Sizi arayacaklardır.

Ancak tekrar ediyorum daha önce verdiğiniz istifa dilekçenizi geri alın.

sn.Candostum un bu önerisi uygun ama işveren kabül eder mi?(bilmiyoruz)kabül eder,işci de sonradan fazla çalışma ücretlerinin ödenmemiş olması nedeniyle bu yola başvursa da, muhtemelen işveren bunu kabül etmeyip tazminat ödemesi yapmayacak ,bu nedenle olayın işci tarafından yargı ya taşınması gerekecek.
EK;
Sn.metaa
Olayınız tam olarak sn.argun79 olayı gibi değil,"zehirlenmeler" noktası önemli ancak şu an yıllık izinli iken bu nokta üzerinden niyetiniz işyerinden ayrılmak(sözleşmeyi feshetmek) olsa da zamanı değil,şu an kabülde görmez,bu nokta çalışmakta iken ayrıca değerlendirilebilir.Kaldı ki siz şu an kendi iradeniz ile sadece kişisel/özel nedenlerden dolayı istifa ediyorsunuz,bu nedenle bu durumun şimdilik "zehirlenme"noktasıyle ilişkilendirilmesi yersiz.
İstifa konusuna gelince,y.izinli iken işci istifa edemez diye bir kural yok (ama şık da değil,) istifa tek taraflı irade beyanı olup,çalışanın bu hakkını kullanmasına engel yok ancak bunun usülü belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan açısından bildirim sürelerine uyarak(yani işvereni önceden bilgiledirerek)ayrılmak olmalı,tabi sözleşmeniz belirli süreli değilse.
Sonuç;şu an yinede işverenle çekişme içine girmeden,sn.candostumun dediği gibi f.çalışma ücretlerinin ödenmemiş olmasına bağlı olarak bu yolu tercih etmenizdir.Bu yolun süreçleride yukarıda ifade ettiğim gibidir.Y.izin dönüşü işe başladıktan sonra bu yola başvurmanız isabetli olacaktır(neticede ayrılmaya karar vermişsiniz artık)

Mesajıma hemen cevap verdiğiniz ve ilginiz için çok teşekkürler.
Söylediğiniz gibi istifa dilekçemi yıllık izindeyken kabul edilmeyeceğini söylediklerinde gidip geri almıştım. 2013 yılında yapmış olduğum toplam 5 mesainin ücreti herzamanki gibi banka hesabı yerine elden (amir tarafından) nakit olarak ödendi. Sonradan hesapladığımda yılbaşı mesaisinin normal mesai gibi ve 2012den kalan iki mesaimin de hiç ödenmemiş olduğunu (başvurum sonucu bir mesai ücretini aldım.) gördüm. Tahmin ediyorum ki amir benim mesaileri kendisine yazıp, bana bunları para olarak ödedi. Bunu kanıtlamamın tek yolu işyerinde bulunan işe giriş çıkış saatlerini imzaladığımız vardiya defteridir. (Tabi başına birşey gelir mi bilmem)

Aslında benim istifa nedenlerimden bir tanesi çalıştığım yerin düzensizliklerinden dolayı izinli günlerimde de fazla mesaiye zorlanmamdı. Yeri geldi 36 saate yakın işyerinde kaldığım olmuştur. Ancak artık bu şekil fazla mesailere kalmayacağımı söylediğimde 11 aydır çalıştığım projemi değiştirmelerine sebep oldu (tabi bu bana böyle söylenmedi) ve
yıllık iznime 1 ay kalmışken bu kimya fabrikasına gelmeyi kendim seçtim. Yıllık izin dilekçemi verdiğimde geri dönmeyeceğimive istifa edeceğimi yerime adam bulunmasını da sözlü olarak proje müdürüne bildirdim. Sonradan İstifa dilekçemin kabul edilmemesini geçen gün gazdan zehirlenmiş arkadaşları hastaneye götürmem ve doktorun adli rapor tutmasından olduğunu tahmin ediyorum. Tekrardan teşekkürler.

Son düzenleme:
Cevabınız için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi istifa dilekçemi yıllık izindeyken kabul edilmeyeceğini söylediklerinde gidip geri almıştım. 2013 yılında yapmış olduğum toplam 5 mesainin ücreti herzamanki gibi banka hesabı yerine elden (amir tarafından) nakit olarak ödendi. Sonradan hesapladığımda yılbaşı mesaisinin normal mesai gibi ve 2012den kalan iki mesaimin de hiç ödenmemiş olduğunu (başvurum sonucu bir mesai ücretini aldım.) gördüm. Daha sonra verilen maaş bordrolarını da imzalamadım. Tahmin ediyorum ki amir benim mesaileri kendisine yazıp, bana bunları para olarak ödedi. Bunu kanıtlamamın tek yolu işyerinde bulunan işe giriş çıkış saatlerini imzaladığımız vardiya defteridir. (Tabi başına birşey gelir mi bilmem)

Aslında benim istifa nedenlerimden bir tanesi çalıştığım yerin düzensizliklerinden dolayı izinli günlerimde de fazla
mesaiye zorlanmamdı. Yeri geldi 36 saate yakın işyerinde kaldığım olmuştur. Ancak artık bu şekil fazla mesailere
kalmayacağımı söylediğimde 11 aydır çalıştığım projemi değiştirmelerine sebep oldu (tabi bu bana böyle söylenmedi) ve
yıllık iznime 1 ay kalmışken bu kimya fabrikasına gelmeyi kendim seçtim. Yıllık izin dilekçemi verdiğimde geri dönmeyeceğimi
ve istifa edeceğimi yerime adam bulunmasını da sözlü olarak proje müdürüne bildirdim. Sonradan İstifa dilekçemin kabul
edilmemesini geçen gün gazdan zehirlenmiş arkadaşları hastaneye götürmem ve doktorun adli rapor tutmasından olduğunu tahmin
ediyorum.

Akşam proje müdürü aradı ve yanlış anlaşılma olduğunu istifa dilekçemi sordu. Bana zorluk çıkarsalardı ben de onlara zorluk çıkartacaktım ama şimdi o kadar yoğunum ki bir de bu problemle zihnimi meşgul edemiyeceğim. Birazdan şirkete gidip dilekçemi verip ayrılacağım. Tekrardan çok teşekkürler tavsiyeleriniz için.

Hayırlısı olsun.
Genel manada,ne işciye nede işverene zorluk çıkarılsın istemem ANCAK taraflardan biri madur oluyor,olacak ise(tabi her ufak-tefek meselede değil ama mevzuat çerçevesinde) karşı taraf bu hatanın bedelini ödemeli,zira bu noktada İş Yasamız dengeli,ölçülü bir şekilde düzenlemeler getirmiş,buna zamanında uyulur ve usülünce işlem yapılırsa bu ve benzeri sorunlar minumuma iner,çalışma barışı sağlanır,bağlılık ve güven duygusu ,çalışanların motivasyonu,verimliliği artar, dolayısyle bu durumlar kalite olgusunu pozitif yönde etkiler.