zirve

İşçilerde En Fazla Kullanılacak Rapor Süresi Ne Kadardır ?

Üyelik
27 Kas 2008
Mesajlar
2
7 yıllık hizmeti olan bir işçinin rapor süresi ne kadardır. İşçi sürekli olarak 5 aydır rapor kullanmaktadır. İşçilerde memurlarda olduğu gibi hizmet yılına göre rapor sürelerinde bir sınır varmıdır ? Varsa süreler ne kadar dır?
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler
 
Üyelik
7 Eyl 2005
Mesajlar
191
Konum
Tekirdağ
Ynt: İşçilerde En Fazla Kullanılacak Rapor Süresi Ne Kadardır ?

4857 sayılı iş kanununun 25/I-b (a) maddesi;

hizmeti 7 yıl olduğu için elde var 56,
"....bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar" elde var 42.

56 + 42 = 98 gün (yaklaşık 3-3,5 ay eder)

5 aydır sürekli rapor kullanıyorsa ilgili madde gereğince işine son verebilirsiniz.
 
T

T U R K O

Ziyaretçi
Ynt: İşçilerde En Fazla Kullanılacak Rapor Süresi Ne Kadardır ?

İhbar süresi + 6 hafta sonra işveren iş sözleşmesini derhal fesh etme hakkı kazanır.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,850
Konum
izmir
Ynt: İşçilerde En Fazla Kullanılacak Rapor Süresi Ne Kadardır ?

ugurakin ' Alıntı:
4857 sayılı iş kanununun 25/I-b (a) maddesi;

hizmeti 7 yıl olduğu için elde var 56,
"....bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar" elde var 42.

56 + 42 = 98 gün (yaklaşık 3-3,5 ay eder)

5 aydır sürekli rapor kullanıyorsa ilgili madde gereğince işine son verebilirsiniz.
T U R K O ' Alıntı:
İhbar süresi + 6 hafta sonra işveren iş sözleşmesini derhal fesh etme hakkı kazanır.
Peki bu durumda kıdem tazminatı ödenmesi gerekir mi?
 
Üyelik
7 Eyl 2005
Mesajlar
191
Konum
Tekirdağ
Ynt: İşçilerde En Fazla Kullanılacak Rapor Süresi Ne Kadardır ?

4857 sayılı İş Kanununun 25/1.maddesindeki "sağlık sebepleri" ile fesihte 17.maddedeki ihbar süresini altı hafta aşan sağlık raporunun alınması halinde işverenler haklı sebeplerle bildirimsiz fesih yapabilir ve ihbar tazminatı ödemez, ancak kıdem tazminatı ödemek durumundadır.
 
Üst