İşçinin Bayram Günlerinde Çalışması

  • Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
10.12.2008 Erdal AYDIN

Büyük bir firmada işçi olarak çalışmaktayım. Bayram günlerinde patron bizi çalıştırmak istiyor. Bugünü ise 'Bayramdan sonraki günlerin birinde izin olarak kullanırsın' diyor. Bu mümkün mü? Ertan Arslan/İstanbul
4857 sayılı iş kanuna göre işçinin ulusal bayram günlerinde çalışıp çalışmayacağı toplu iş sözleşmelerinde ve iş sözleşmelerinde kararlaştırılmaktadır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde bu günlerde çalışması için işçinin onayı gerekmektedir. İş kanunu kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, bayramlarda bir iş karşılığı olmaksızın o günlerin ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenmektedir. Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işçilerin ulusal bayram ücretleri işveren tarafından işçiye ödenecektir.

İşçiler bayramda çalışırsa;
İşverenin ulusal bayram günlerinde çalışan işçilerine çalıştıkları günün karşılığı olarak zamlı ücret ödemek yerine bayramdan sonraki günlerde sözkonusu günler için izin kullandırması mümkün değil. Ancak bu tür uygulamalar yapıldığını duymaktayız. Bu tür uygulamaların iş kanununa aykırılık teşkil ettiğini düşünmekteyim.

Memurların sicillerini doldurmayı unutmayın!
Aralık ayının 15'i yaklaşırken kamuda görev yapan memurların amirlerine bir hatırlatmada bulunmak istiyorum. Eğer hakkınızda idari soruşturma açılmasını istemiyorsanız kendinize bağlı personelin gizli sicil raporlarını 31 Aralık'a kadar doldurun. Bu raporların en geç 31 Aralık mesai saati bitimine kadar muhafazayla görevli makamlara teslim edilmesi gerekmektedir.
 
Üst