İşçinin Habersiz Olarak İşi Terkmesi

skara

Katkı Sunan Üye
Merhaba

24.12.2003 Tarihinden bu yana çalışan bir personelimiz 06.07.2005 tarihinden bu yana işe haber vermeksizin devam etmemektedir.

Gelmediği günler hakkında şahitler huzurunda tutanaklar tutulmuş. Tamamen iyiniyet gözetilerek kişiye sözlü çağrılarda bulunulmuş fakat herhangi bir sonuç alamadığımız için. Bugün (18.07.2005) tarihi itibariyle noter kanalıyla kişinin iş akdinin fesih edileceği bildirilmiştir.

Çalışan kişi ve şirketimiz arasında mahkemelik bir durum söz konusu olması durumunda burada atladığımız herhangi bir konu varmıdır?

Saygılarımla

6 günü geçirmişsiniz

6 günü geçirmemeniz lazımdı...

Yani,
işçinin 2 gün devamsızlığından sonra tuttuğunuz tutanaklara istinaden noter kanalıyla çağrı yapmanız 3 gün süre tanıyarak ,

bu ek 3 günün sonunda da, iş akdini yine noter üzerinden feshetmeniz gerekirdi...

Merhaba

Peki sizce bu durum bizim aleyhimize mi işler. Çünkü biz tamamen iyi niyetli davranmaya çalıştık. Geçiş sürecidir ve bu kişi aynı davranışı daha önceleri de sergilemiş ve tekrar işe dönmüştür.

Bunu puantaj kartlarıyla da kanıtlama imkanımız mevcut

Saygılarımla

Sayın skara,

Bundan sonra bunları hep yazılı yapın o zaman noter kanalıylada çağrı yapmanıza gerek yok.Tutanakla şahit huzurunda imza attırın iadeli taahhütlü postaya verin.Hep yazılı olsun.İmzalarıda ad ve soyadı kişiye attırarak imzalatın.Sorun çıkmaz.
Herşey noter kanalıyla olmuyor.Noterler devlet dairelerine kendi kanallarıyla yazı göndermeye yanaşmıyorlar. (Ben Bağ-Kur'a noter kanalıyla mkz yollayamadım Noter kabul etmedi??? Enteresan değil mi?)

Sayın, Sinangil

İyi geceler diliyor ve yorumunuz için teşekkür ediyorum.

İşçinin daha önceki yapmış olduğu devamsızlıklara ait tutanaklar işçi özlük dosyasında mevcut bulunmaktadır

Saygılarımla

DEVAMSIZLIK DEVAM ETTİĞİ SÜRECE HAK DÜŞÜRÜCÜ SÜRE İŞLEMEZ. 6 GÜNLÜK SÜRE DEVAMSIZLIK BİTER KİŞİ İŞE BAŞLARSA SÜRE İŞLEMEYE BAŞLAR

MERHABA ARKADAŞLAR

SAYIN SKARA NEDEN İLİŞİĞİNİ 18 TARİHİ İTİBARİYLE KESİYORSUNUZ. NEDEN FAZLA ÜCRET ÖDÜYORSUNUZKİ ?

Sayın Taşdelen

Olayın 18.07 tarihine kadar gelmesinin sebebi; üretim müdürünün kendisinin çok kalifiye bir eleman olması sebebiyle çıkış işlemini onaylamamasından kaynaklanmaktadır.

Firmamız metal işiyle uğraşmaktadır. Ve bu sektörde kullanılan hadde ve dilme makinaları ayrıca tav fırınları vardır. Normal şartlarda bunların hepsini ayrı ayrı kişiler yapabilir. Ancak bu kişi fabrika daki tüm sözünü ettiğim ve etmediğim makinaları kullanabilmektedir.

Fakat kendisi fabrika genel ücret politikasına uymayan bir ücret talep etmiştir. Ve biz de yönetim olarak malesef bunu kabul edebilecek durumda değiliz.

Saygılarımla

işçinin işi terk etmesi sebebiyle fesih

Merhaba
İş yasamızda ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışlara bağlı (HAKLI FESİH) fesihlerde öngörülen 6 iş günlük fesih hakkı süresi olayın öğrenilmesinden sonra başlar.
Yani işçinin işe dönmesi için ikna edilmeye çalışılması ve bu konudaki görüşmelerin sürmesi işi terk ettiğinin kesinleşmemi olması bu anlamda işveren bakımından bir argüman olarak kullanılabilir.

Merhaba

Olabilecek bütün iyi niyeti kullandığım kanaatindeyim.

Tüm değerli arkadaşlara yorumlarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

Saygılarımla

merhaba yeni katıldım
benim sorum 27.05.2010 dan beri çalışan personelimiz 4 aydır maaşını eksik yada hiç almadıgına dair ihtarname yolladı bu ihtarname bizim elimize 13.11.2015 tarihinde geçti ve biz 14-(15 pazar )-16-17 tarihleri arası işe gelmediği için tutanak tutup 18 itibariyle işten çıkardıgımıza dair ihtarname yolladık ve çıkışını 3 nolu ssk koduyla yanlış girmişiz biz daha bunu gün içinde düzeltmeden işci gidip işkurdan bunun çıkış belgesini almış bizde akşam saatlerinde düzelttik iptal ettik çıkışı ama ihtarnameyi yolladık ve hesabınada maaş olarak 3200 tl. yatırdık. bunun üzerine işçi bize cevabı ihtarname yazıp 14-15-16 tarihleri raporlu oldugunu ve raporlarıda cevabı ihtarnamenin ekine koymuş. ama biz bu kez 18/11.2015 ile 28/ 11/2015tarihleri arası 10 gün işe gelmediğini ve 30.11.2015 itibari ile 25/2g ile işten çıkışını verip ihtarname yolladık tutanaklardan sonra savunma istemedik bu durumda işçi dava açsa bu konuda bzim eksiklerimiz nelerdir

simdiden teşekkürler.
a. acar

İhtardan sonra yatırdığınız 3200 tl , birikmiş maaş mıydı?
Göndermiş olduğu ilk ihtarda , o sebeplerle sözleşmesini feshetmiş olduğunu da belirtmişmiydi?