İşçinin İkinci Ayında Maaşından İndirim Yapılması Ve Sonuçları

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
İşçi ile 2.000 TL anlaşılıyor ve ilk ay bu para ödeniyor ancak tabi işveren istediği verimi alabilmediği için ikinci aydan itibaren maaşın 1.300 TL diyor ve ister çalışırsın istemezsen ayrılabilirsin diyor
Bu durumda;
- İşverenin 2 aylık işçiye bunu söyleme ve yapma hakkı var mıdır çünkü işçinin yeterliliği olmadığını anlıyor
- İşçi bunu kabul etmek zorundamıdır kabul etmezse ne yapabilir
- İşveren işçi kabul etmedi diye 2.000 TL ödemeye devam etmek zorunda değildir sanırım
Saygılar

Yeni maaşı içeren yeni bir sözleşme yapılabilir. Eğer çalışan kabul etmiyor ise ve deneme süresi yazılı bir iş sözleşmesi yapıldı ise deneme süresi içinde tazminatsız yollar ayrılabilir.

a-iş sözleşmesinde deneme süresi kaydı varsa taraflar adına sorun yok,fesih yoluna gidebilirler
b-yok ise (M.62 yi düşünsek de)olayın özünde işçi aleyhine değişiklik bulunduğundan,işci kabül etmez/etmiyor ise işveren bu sebeb veya başkaca sebeble fesih yoluna gidebilir(uyanık işveren kapıyı gösteriyor...)
c-madem "kapıyı gösteriyor"işci 2 ci ay maaşını aldıkdan sonra (istifa etmeyip)M.24/II-e bendine göre fesih yoluna gidebilir
d-M.22 den hareketle,M.24/II-f "...yahut çalışma koşulları uygulanmazsa"(bu noktada çalışma koşulları deyiminden;kanun,tüzük,yönetmelik,tis,iş akdi,işyeri iç yönetmeliği ve yazılı olmayan fiili işyeri uygulamaları anlaşılır,bu kapsamda olayımıza ilişkin en belirgin husus iş sözleşmesinin 3 ana unsurunda biri olan ücretin düşürülmesi nedeniyle)de işçi(dolayısıyle M.24/-e ve f bendlerine göre) fesih yoluna gidebilir.

"İşveren işçi kabül etmedi diye 2.000tl ödemeye devam etmek zorunda değildir"buna karşın işçi de önerilen/noksan ödenen bu ücret ile devam etmek/çalışmak zorunda değildir.
İşte tam bu nokta,(sonuçları ne olursa olsun) olayımızda öne çıkan husus,işverene karşın (özellikle ekonomik açıdan)daha güçsüz durumda olan işçinin(işverenin mevzuata aykırı keyfi uygulamalarına karşın) korunmasıdır.Olaya tersinden bakarsak,işci benim ücretimi artır diyebiliyormu işverene ,hayır,artırırsan artır artırmazsan(işverene sen git)diyebilir mi,hayır(işyeri işçinin değil ki kapıyı göstersin)

Son düzenleme:
Geçen ay ki maaşını tam vermek zorunda bundan sonrası için yolları ayırmak zorundadır KALDIKİ ben bu işçinin bahsedildiği kadar verimsiz olduğunuda düşünmüyorum işveren kim bilir kaç çeşit iş yükledi

Geçen ay ki maaşını tam vermek zorunda bundan sonrası için yolları ayırmak zorundadır KALDIKİ ben bu işçinin bahsedildiği kadar verimsiz olduğunuda düşünmüyorum işveren kim bilir kaç çeşit iş yükledi
Emin olun o işveren siz olsaydınız, öyle düşünürdünüz.

Uygulamayı tersten yapmışsınız.Bu olayı çok sıklıkla yapıyorsanız tavsiyem deneme süresi içerisinde personele daha düşük bir maaş vereceğinizi iş sözleşmesinde açıkca yazmanız ve memnun kalınırsa alacağı ücretide belirtmeniz.Şu anki olayla alakalı söylenecek bişey yok aslında 2000 lira ise 2000 tl vermelisiniz zira ssk kayıtlarında düşük ücret verdiğiniz açıkca ortada.Diğer taraftan olaya bakıldığı zaman ben teklifinizi kabul ederdim.6 ay bitiminde de işvereni SSK'ya şikayet ederdim.