İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ HK

İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİNE 15 YIL ÖNCESİNİN TARİHİNİ ATARSAM NE GİBİ BİR YAPTIRIMLA KARŞILAŞIRIM
BU ŞEKİLDE O KİŞİ DAHA ÖNCE EMEKLİ OLABİLİR Mİ???

sayın ali ihsan,
bunu niye yapıyorsun ki? sayet siz bir çalışan iseniz hemen iş aktini feshedip işveren bütün masrafları senden telep eder. şayet işveren isen sskya dünyanın parasını ödersin diyecektim ki vazgeçtim. siz en iyisi bir mali müşavir bulun kendinize o size diğerlerini anlatır.

ibrahimb' Alıntı:
sayın ali ihsan,
bunu niye yapıyorsun ki? sayet siz bir çalışan iseniz hemen iş aktini feshedip işveren bütün masrafları senden telep eder. şayet işveren isen sskya dünyanın parasını ödersin diyecektim ki vazgeçtim. siz en iyisi bir mali müşavir bulun kendinize o size diğerlerini anlatır.
ARKADAŞIMIZIN YORUMUNA KATILIYORUM. Evet siz en iyisi bir serbest muhasebeci, serbest muhasebeci ve mali müşavir ile bu mevzuyu yakinen konuşun. O size gerekli izahatı ve varsa bir mecburiyet gerekeni yapacaktır.

Böyle değişik soruların tartışılması çok güzel, yalnız burada cevaplanamayacak kadar uzun ve teferruatlı bir konu.Ben de diğer
arkadaşlar gibi sizin SMMM gitmenizi tavsiye ederim.

Normalde (İnşaat işyerleri hariç) İşe giriş bildirgesi, işçi işe başlamadan bir gün önce SSK ya verilmelidir. Aksi takdirde 1 asgari ücret cezası vardır.

Eğer yanlışlıkla işe başlama tarihi ve bildirge verme tarihi aynı olursa yine ceza uygulanır.

bu konuyla benzer benimde bir sorum olacak.

bilindiği gibi ssk'ya ilk işyeri bildirgesi verildiğinde işçi işe giriş bildirgeleri 30 gün içinde verilebiliyor.Bu durumda işyeri bildirgesi verildikten 10 gün sonra verilecek olan işe giriş bildirgesinde işe başlama tarihi geriye dönük mesela işyeri bildirgesinin verildiği tarihten bir gün sonra olabilir mi?

Örneğin işyeri bildirgesi 30.05.2005'te verildi işe giriş bildirgesi de 10.06.2005'te düzenlendi burada işçinin işe başlama tarihi 30.05.2005 veya 31.05.2005 olabilir mi?

teşekkürler.

sayın yiğit,
yeni işyerlerinde işe giriş bildirgesi bir ay içinde verilebilmektedir. ancak bundan sonraki işe girişler bir gün önceden verilmek zorundadır. işe giriş bildirgesinin tanzim tarihinin bir aylık süredeki herhangi bir tarih olmasında bir sakınca yoktur. işyeri bildirgesindeki işçi sayısının herhangi bir hükmü yoktur. az da verilebilir fazla da. ancak bunun ileride inceleme sebebi olacağını unutmamak gerekir.

sayın ali ihsan,
işe girişinizi her nekadar 15 yıl öncesine verebilirseniz de bunun ispatı çok zordur. zaman aşımı süresi 5 yıldır. bunun da incelemeye gideceği açıktır. işe giriş bildirgesi, aylık bordro ve dört aylık bordro cezası ve kayıt geçersizliği cezalarını da unutmamak gerekir. bunları hesap edip kurbağayı ürkütmeye değer mi, diye sorunuz. bu konuda
http://www.gophaber.com/articledetail.asp?AuthorID=1&ArticleID=33 yazımı okuyunuz.

60.000-YTL 70.000-YTL arası ceza+gecikme zammı +prim borçları yaklaşık desem halen daha 15 yıl öncesine işe giriş bildirgesi verirmisin bence bir ev alıp kiraya ver daha fazla gelir elde edersin

İşe giriş bildirgesinin geç verilmesi

Firmamızda 11,06,2005 tarihinden itibaren çalışmaya başlayacak olan
şahsın giriş bildirgesini 10,06,2005 tarihinde verdik ancak bildirge üzerinde giriş tarihini sehven 10,06,2005 olarak yazdık.Hatamızı aynı gün anlayıp vakit kaybetmeden dilekçe yazıp hatanın düzeltilmesini talep ettik.Sigortadaki şef dilekçemizi aldı ve bildirge fotokopilerini de bizden istedi.öğrenmek istediğim buna benzer bir olay başından geçiren varsa sonucu ne oldu.Acaba sigorta bu dilekçeyi işleme alır mı?Veya dilekçeyi
kabul etmez ise cezai yaptırımı aynen ek-1 ve ek-2'lerde olduğu gibi nadiren tespit edip uygularlar mı?

sayın doğan,
işyerinin bölge çalışma dosyası varsa hemen ek-1 i doğru şekilde ver. işçiye de sigortalı bildirimini imzalatarak sigortaya ver. ceza kesilirse de itira et. muhtemelen ceza kaldırılacaktır.

en son çare olarak işçinin beyanına başvurulur daha sonra ceza kesilir. Eğer ceza kesilirse haber verde dava dilekçesi yazalım. Bu yazdığım ücrete tabi değil ama dava dilekçesi ücrete tabidir. Fiyatlarımızı kDV dahildir.