fonradar

işe giriş taahhütlü posta

nizo

Katkı Sunan Üye
4 adet işçi girişini posta ile bildirdik ancak personelim postayı iadeli taahhütlü değilde sadece taahhütlü göndermiş acaba herhangi bir yaptırımı varmıdır?

Ynt: işe giriş taahhütlü posta

ÇALIŞTIRILAN SİGORTALILARI BİLDİRME:

Madde 9- (25.8.1999 tarihli ve 4447 sayılı Kanunun 2. maddesiyle değiştirilen ve 8.9.1999 tarihinden itibaren yürürlüğe giren fıkra) İşveren çalıştıracağı kimseleri, işe başlatmadan önce örneği Kurumca hazırlanacak işe giriş bildirgeleriyle Kuruma doğrudan bildirmekle veya bu belgeleri iadeli-taahhütlü olarak göndermekle yükümlüdür. İnşaat işyerlerinde işe başlatılacak kimseler için işe başlatıldığı gün Kuruma veya iadeli-taahhütlü olarak postaya verilen işe giriş bildirgeleri ile Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilen işyerlerinde işe alınan işçiler için en geç bir ay içinde Kuruma verilen veya iadeli-taahhütlü olarak gönderilen işe giriş bildirgeleri de süresi içinde verilmiş sayılır.(*)

(14.7.1999 tarih ve 4410 sayılı Kanunun 1. maddesiyle eklenen ve 18.7.1999 tarihinden itibaren yürürlüğe giren fıkra) Dışişleri Bakanlığının sigortalı olarak yurtdışı göreve atanan personeli için işe giriş bildirgeleri ise, Kuruma en geç üç ay içinde gönderilir.

yasada iadeli-taahhütlü diye geçiyor.ama kurum dikkatede almayabilir.

iadeli taahhütlü ile taahhütlü arasındaki fark birinde alıcının eline geçtiğine dair belge size geri dönüyor diğerinde ise alınıp alınmadığına dair bir şey gelmiyor. taahhütlü gönderide posta idaresine başvurarak (eğer bilgisayardan çıktı verirlerse) detaylı bilgi alabilirsiniz. ama ssk'nın bu durumu sorun yapacağını sanmam.
Not: başka bir iadeli taahhütlü gönderimde iade belgesi gelmediği için gönderdiğim postane görevlisine sormaya gittim. memur bana gönderiliş, merkeze gidiş, varış merkezine gidiş postacıya teslim, ilgiliye teslim vs şeklinde tarih ve saat içeren bir döküman vermişti.

benim asıl öğrenmek istediğim; iadeli gönderilmedi diye işçi girişlerini postanın ellerine geçme tarihi kabul edip etmeyecekleri. bazı arkadaşlar böyle ypıldığını iddaa ettiler ben afalladım iadeli olup olması işçinin giriş tarihini nasıl etkileyebilir ki.

işgüzarlık ederler ve illa kanunu uygulayacağız derlerse evet ipc kesebilirler. (aps gönderiyi kanunda adı yok diye postaya veriliş tarihi olarak kabul etmediklerini duymuştum.
sad.gif
)