İşe İade Geriye Dönük Aylık Prim Bildirge

pascal

Katkı Sunan Üye
merhabalar

işe iade davasını kazanmış bir personel var. bu personelin boşta geçen süreleri için de geriye dönük 4 ay boyunca aylık hizmet belgesi verilmesi gerekli. bu bildirge cezalı mı olur

Ynt: acil işe iade geriye dönük aylık prim bildirge

Mahkemenin kararından sonra, davayı kazanan işçi için SSK'ya geç olarak verilmesi gerekecek prim belgeleri ile geç olarak ödenecek primler konusunda da SSK işverenlere bir kolaylık sağlamış olup ilgili genelgeye göre, söz konusu belgelerin;

-Mahkeme kararının temyiz edilmemesi durumunda kararın kesinleştiği,

-Temyiz edilmesi halinde Yargıtay onama ilamının işveren veya vekiline tebliğ edildiği,

-Yargıtay onama ilamı taraflara tebliğ edilmemiş/edilememiş ise Yargıtay onama ilamının kararı vermiş olan mahkemenin kalemine intikal ettiği,

Tarihi takip eden ayın sonuna kadar verilmesi ve belgelerde kayıtlı sigorta primlerinin aynı süre içerisinde ödenmesi halinde, idari para cezası ve gecikme zammı uygulanmayacak, bu yükümlülüklerin, yukarıda belirtilen kesinleşme tarihini takip eden bir ay içerisinde yerine getirilmemesi halinde ise bu defa belgelerin verilebilmesi amacıyla işverene tanınan bir ayı takip eden aydan başlanarak gecikilen her ay için gecikme zammı, ayrıca her bir aya ilişkin prim belgesinden dolayı bir aylık sürenin son gününde geçerli olan asgari ücret üzerinden de idari para cezası uygulanacaktır, demektedir.

Alıntı:
İşe iade kararı ve 4 aylık ücret
Ali Tezel

Ynt: İşe İade Geriye Dönük Aylık Prim Bildirge

sayın hakankrl son dönemdeki değişiklikleri atlamış olmalı,

28.09.2008 tarih ve 27011 sayılı resmi gazete yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumunun;AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİNİN SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA VERİLMESİNE VE PRİMLERİN ÖDENME SÜRELERİNE DAİR USUL VE ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ'inde yer aldığı üzere;
"4857 sayılı İş Kanununun 21 inci maddesine istinaden iş mahkemelerince veya özel hakem tarafından verilen kararların tebliğinden sonra, on iş günü içinde sigortalı, işe başlamak üzere işverene başvurduğu takdirde, iş mahkemeleri veya özel hakemlerce verilen karar uyarınca ödenmesine karar verilen ücretlere ilişkin ek nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerinin kesinleşen mahkeme kararının sigortalıya tebliğ edildiği tarihi izleyen onuncu iş gününü,takip eden ay/dönemin, işyerinin özel nitelikte olması halinde 23 üne, resmi nitelikte olması halinde ise 7?sine kadar, Kuruma, e-Sigorta kanalıyla gönderilmesi veya kağıt ortamında verilmesi halinde de yasal süresi içinde verilmiş kabul edilecektir."
şeklinde olmalı.

Ben sadece eski bir Ali TEZEL yazısından alıntı yaptım.Tabi ki bildirgelerin verilme sürelerinde yapılan değişiklikler bu işlemde de geçerlidir.
Mahkeme kararı ile işe iade kararı verilen bir işçi için yakın zamanda ben de geriye dönük bildirge vermek durumunda kaldım.Başta idari para cezası kesiliyor ama durumu anlatan bir yazı ve ekinde belgeler ile cezayı iptal ettirdim.

bu arada geriye dönük derken ne kadar geriye dönük.yani 01.10.2008 den önce ise eski aylık prim ve hizmet belgelerinden ve eski oranlar üzerinden düzenlemeye dikkat edin.

Arkadaşlar SGK işe iade sonrası verilecek geriye yönelik bildirgeleri netten değil elden kağıt ortamında ver diyor.
Siteden eski bildirge örneklerini bulabilirsin diyor. 2006 yılına ait 4 aylık bildirge vermem gerekiyor fakat sgk sitesinde eski belge örneklerini bulamadım.
Nerden bulabileceğim konusunda yardımcı olabilecek varmı?

4 aylık geriye yönelik bildirge veren arkaşlara bir sorum olacak
diyelim iş akdi kasım/2005 de fesh edildi. mahkeme sonucu işe iade edildi
2005/12- 2006/01- 2006/02- 2006/03 aylarına ilşikin bildirge vereceğim.
Kasım/2005 bildirgesindeki çıkışın iptali içinde bildirge vermek gerekiyormu?

müdür ' Alıntı:
4 aylık geriye yönelik bildirge veren arkaşlara bir sorum olacak
diyelim iş akdi kasım/2005 de fesh edildi. mahkeme sonucu işe iade edildi
2005/12- 2006/01- 2006/02- 2006/03 aylarına ilşikin bildirge vereceğim.
Kasım/2005 bildirgesindeki çıkışın iptali içinde bildirge vermek gerekiyormu?

hayır gerek yok ama 2006/03 e çıkışı yazın

şimdi sgk ile görüştüm
çıkış tarihini iptal içinde bildirge vereceksiniz dediler