İşe İadem Yapıldı Ancak SGK Sadece 4 Ay Geriye Dönük Prim Ödenir Diyor.

İyi günler herkese. Sorum şu;
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında 4-D İşçi kadrosunda çalışıyorum. (696 KHK ile işçi kadrosuna geçtim) 02.08.2018 tarihinde iş akdim fesih edildi. Açtığım dava sonucu işe iade kararı çıktı ve 06.06.2020 tarihinde işe başladım. İdare mahkemesinin verdiği karara göre ''Yoksun kalınan tüm özlük ve parasal hakların, bakılan davanın açıldığı tarihten itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davalı idare tarafından davacıya ödenmesine...'' denmektedir ancak SGK; alınmayan maaşların ödenmesinde bir problemin bulunmadığını ama geriye dönük sadece 4 ay sgk primin ödeneceğini belirtiyor. 657 memur için bu durumun geçerli olmadığını ancak 4-D işçi kadrosu için geriye dönük çalışmadığı süre için sadece 4 aylık bir prim ödemesinin yapabileceklerini söylüyor. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Söylediği şeylerin yasal bir dayanağı var mı? -Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Doğrudur. İşe iadelerde işçiler için en fazla 4 aylık maaş ve prim ödenir. Eğer sizi işe baslatmazlarsa en fazla 8 aylık brüt ücretinizi öderler . Zaten bu husus mahkeme kararında da belirtilmiştir. Bence sizi işe baslatmislar. İşe sımsıkı sarılıp vukuatsız çalışmanızı tavsiye ederim. Genelde ise iadeden sonra tazminatsız işten cikarmak icin vukuat işlemeniz işveren için beklenen bir durumdur.