İşim Vergiye Tabi mi ?

Merhaba.

Öncelikle böyle bir forumun açılmış olması gerçekten çok iyi buradan emeği geçenlere ve üyelere teşekkürlerimi iletiyorum.

Benim kafama takılan bir kaç soru var;

ben tekstil sektöründe bir iş yapmayı planlıyorum şöyle ki ; Bir malı üreticiden alıp kendi kârımı koyup alıcıya satmayı planlıyorum ama bu işi dükkanım olmadan yapmayı düşünüyorum yani alıcı bana ihtiyacı olan şeylerin listesini verecek ve bende o listedeki şeyleri üreticiden 1 e alıp alıcıya 2 ye vericem yani aradaki 1 birimlik kâr benim o listedeki ürünleri temin ederken harcadığım zamanın parası olacak sonuçta istenilen şeyleri piyasadan toplayıp adamın ayağına götürmüş olacağım.Yani bir nevi komisyonculuk yapacağım.

Bu iş vergiye tabi mi vergiye tabi ise fatura mı irsaliye mi ne düzenlemem gerekli ?

Bu işi dükkanım olamadan firma adı olamadan yapacağım illa bir dükkan ya da firma adı gerekli mi?

Sorularımı cevapladığınız için şimdiden teşekkürler...

Yapmaya düşündüğünüz iş tereddütsüz olarak gelir vergisine tabidir hatta gerçek usul olmak zorundadır.Malı kargo ile gönderecekseniz irsalyeli faturada kesilebilir.İrsaliye kesilsede 7 gün içinde faturada kesilmelidir irsaliye gönderme belgesidir fatura ise satıcı yönünden gelir belgesidir .Tüketiciye hizmet verilecekse 800 tl den az satışlarda parakende satış fişide düzenlenebilir ama belli bir süre içinde sabit işyeri olup olmadığı gibi duruma göre ödeme kaydedici cihaz almak gerekebilir Gerçek kişilerde isim soyadı firma adı gibidir vatandaşlık numarasıda vergi numarasıdır.Yakınınızdaki bir meslek mensububdan hizmet almanızı öneririm.Hayırlı olsun.

Bir noktayı kaçırmayınız. Üreticiden aldığınız mallar için üreticinin size fatura ve sevk irsaliyesi düzenlemesi gerekiyor.

İyi Günler.