İşkur ile alakalı bir soru...

şirketimizde özürlü çalıştırma zorunluluğumuz var ve çalıştırıyoruz, gerekli indirimlerden de yararlanıyoruz.
İşkur'a her yıl özürlü çalıştırdığımıza dair bir belge mi vermek zorundayız?
öyle ise bu belge nasıl bir belgedir?

yardımcı olursanız sevinirim...

Ynt: İşkur ile alakalı bir soru...

Çalıştırdığınız özürlü arkadaşları.. bağlı olduğunuz İşkur'dan istihdam ediyorsanız bir evrak vermenize gerek yok düşüncesindeyim..Zaten teker teker tüm firmaların kaydı tutuluyor.. Zaten sizde her özürlü personel için teker teker bildirimde bulunuyorsunuz..Ayrıca her ay işkur'un istihdam anketinde özürlü çalışan personel sayısını da belirtiyor olmanız gerekiyor..

İşkur'a her yıl özürlü çalıştırdığımıza dair bir belge vermek zorunda değilsiniz.
İşkurdan özürlü çalıştırdığınız personelin listesini teşvikten yararlanmak için bir defaya mahsus sgk ya veriyorsunuz...

peki teşvik belgesine ek olarak bir yazı yazmam gerekliymiş. bunun içeriği nasıl olmalı?
bilgi verebilirseniz sevinirim..

İşkur ile alakalı bir soru SGK'ya uzandı..:)

Neyse..pardon..

emansur ' Alıntı:
İşkur'a her yıl özürlü çalıştırdığımıza dair bir belge vermek zorunda değilsiniz.
İşkurdan özürlü çalıştırdığınız personelin listesini teşvikten yararlanmak için bir defaya mahsus sgk ya veriyorsunuz...

üstad, zorunludur..

murtazaa ' Alıntı:
emansur ' Alıntı:

teşekkür ederim, öğrenmek istediğim cevap buydu.
peki teşvik belgesine ek olarak bir yazı yazmam gerekliymiş. bunun içeriği nasıl olmalı?

bilgi verebilirseniz sevinirim..

506 sayılı kanun gereği özürlü işçi teşvikinden yararlanmak istiyoruz şeklinde bir dilekçe olabililir

aşkınbulduk ' Alıntı:
emansur ' Alıntı:

üstad, zorunludur..

haklı olabilirsiniz araştırıcam...

Merhaba,

Sayı : B.13.2.SSK.5.01.08.00/ 73-0310- 575886 19/8/2008
Konu : Özürlü sigortalıların istihdamına ilişkin
işveren hissesi prim teşviki
G E N E L G E
2008 ? 77

2.2- Özürlü Statüsünde Çalıştırılan Sigortalılara İlişkin Yapılacak Başvurunun Şekli ve İstenilecek Belgeler;
4857 sayılı Kanunun 30 uncu maddesinde düzenlenen teşvikten yararlanmak isteyen işverenlerin; Türkiye İş Kurumu İl/Şube Müdürlüklerinden onaylatacakları ve özürlü statüsünde çalıştırdıkları sigortalıların TC kimlik numarasını, ad-soyadını, İş Kurumuna tescil tarihini, kontenjan dahilinde/korumalı işyerinde/kontenjan fazlası olarak/yükümlü olunmadığı halde çalıştırma durumlarını ihtiva eden (Ek-1)?de yer alan belgenin aslını işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine ibraz etmeleri gerekmektedir.
İşyerinde kontenjan fazlası olarak veya yükümlü olunmadığı halde çalıştırılan özürlü sigortalıların, daha sonra kontenjan dahilinde çalıştırılmaya başlanılması durumunda bu değişikliğin yine Türkiye İş Kurumu İl/Şube Müdürlüklerinden onaylatılacak (Ek-1)?de yer alan belge ile belgelenmesi gerekmektedir.
İşverenler, işyerinde çalıştırdıkları özürlü sigortalıların tamamının son durumlarını göstermek üzere Türkiye İş Kurumu İl/Şube Müdürlüklerinden onaylatacakları (Ek-1)?de yer alan belgeyi, her yılın Ocak ayı içinde Kuruma ayrıca ibraz edeceklerdir.

olay çözülmüş:) ama ben yine de eklemek istedim.

her yıl bildirme zorunluluğu yok diye ben bildirmemiştim. Ocak ayındaki indirimi SGK kapatmış.Dolayısıyla alamadım. Bugün İşkuR'a veSGK'ya evrakları gönderdim. Şubat ayı'ndan geçerli olacak şekilde halledeceğim.bilginiz olsun.