İşkur İşyeri Bilgi Formu

Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
54
İşkura işyeri Bilgi Formu ve Aylık işgücü çizelgesi hangi durumlarda verilir.Bununla ilgili yasal zorunluluk var mı ? İdari Para Cezası var mı ?
Teşekkürler,


Not: Bu yazının başlığı admin tarafindan forum kurallarına uygun olmadığımı için düzeltilmiştir.
 
Üyelik
26 Tem 2005
Mesajlar
258
Sayın Ahmet Bey,
Aylık işgücü formu çalışan sayısı 10 kişiyi geçmiş olan firmalar tarafından
her ay düzenli olarak verilir.

Taner Öztürk
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
200
duyduğuma göre 10 işçi sayısından 1 'e düşmüş yani 1 işçi çalışsa bile biz aylık işgücü formu vermek zorundayız.
 
M

mevlutozarslan

Ziyaretçi
İşkura işyeri Bilgi Formu hakkında fazla durmamışsınız...

Yasal bir süresi yok diye biliyorum..

verilmemesi halinde idari para cezası var mı?
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
200
merkezde 2 işçi, farikada 12 işçi çalışıyor, işkurdan numara alınırken 2 adet numaramı mı alınmalı yoksa 1 adet numrayla hepsimi verilmeli?
 
Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
788
Sayın MELEK
Faaliyet alanlarınıza göre numara verilmektedir.Kanaatimce firma olarak tek numara alacaksınız.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
877
Konum
Zonculdak
Sayın Amet

İş Kur un İdari para Cezaları ile ilgili bir Genelgesini veriyorum.
Ceza tutarlarının günümüze uyarlanması için YDO. ile düzeltilmesi gerekir.
---------------
Selamlar
Osman Erol
.........................................................................................................
Kod:
                               T.C. 
                 ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
                          TÜRKİYE İŞ KURUMU 
                           Ankara İl Müdürlüğü 

   SAYI: B.13.1.TİK.2.06.00.00.99-405-406/

    KONU: İdari Para Cezaları 

   sayın İşveren;

    Bilindiği üzere; Türkiye İş Kurumu 1475 sayılı İş Kanunu ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu çerçevesinde Kurumumuzca yerine getirilen görevlerle ilgili olarak yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen veya eksik yerine getiren işverenlere söz konusu kanunların ilgili maddeleri gereğince idari para cezası uygulanmaktadır.
    4421 sayılı Kanun ile 3713 sayılı Kanun Gereği Kurumumuz çalışanları ile ilgili olarak 2003 yılında uygulanacak idari para cezaları miktarları;

   1) 1475 sayılı İş Kanununun 21 inci maddesine göre; işe aldığı her işçiye vermek zorunda olduğu işçi Çalışma ve Kimlik Karnesini vermeyen işveren veya vekiline 1475 sayılı İş Kanununun 98/A maddesi uyarınca,

   - 5 işçiye kadar (5 işçi dahil)................. 6.963.710.-TL,
   - Daha fazla sayıda işçi çalıştıranlara.... 20.807.131.-TL,

   2) Aynı Kanunun 24 inci maddesine göre 10 ve daha yukarı sayıda çıkardığı işçisini işten çıkarma tarihinden bir ay önce Kuruma bildirmeyen veya 83 ve 86 ıncı maddelere aykırı hareket eden işveren veya vekiline 1475 sayılı Kanununun 107 inci maddesi uyarınca 13.871.421.-TL 

  3) Aynı Kanunun 25. maddesi gereği özürlü ve eski hükümlü çalıştırma yükümlülüğünü yerine getirmeyen işveren veya vekiline 1475 sayılı Kanunun 98/C maddesi uyarınca her özürlü ve eski hükümlü için ve her ay itibariyle 712.000.000.-TL, 

   4) Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yer alanları istihdam etmeyen işveren veya vekiline; brüt asgari ücretin 10 katı olan 3.060.000.000.-TL, olarak belirlenmiştir. 

   Ayrıca; 1475 sayılı İş Kanununun 105 inci maddesine (Bu madde 85 inci maddeye muhalefetle ilgilidir) konu olan ağır para cezasının alt sınırı 346.785.518.-TL'na (üst sınırı ise 15.000.000.000.-TL'dır) yükselmiştir. 

   Bilgilerinize rica ederim.

                                                                                                                                                                     Savaş KARATAŞ
                                                                                                                                                                     İl Müdürü
 
Üyelik
23 Haz 2005
Mesajlar
20
Günaydın,
Bu iş-kur çizelgesi benim büyük derdim...
bir anonim şirket müşterim 10 kişiyi aşan sayıda işçi çalıştırıyor ve ben iş-kura hiç aylık çizelge vermedim.Ne yapsam bir türlü karar veremiyorum ve bu arada zaman işliyor.
Ne tavsiye edersiniz vermediğim ayların hepsini düzenleyip vereyim mi? yoksa bu aydan mesela düzenli olarak vermeye başlayayım mı?
Çok sorumsuz bir meslektaş gibi görünmem umarım gözünüze...

İyi çalışmalar dilerim.
 
Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
788
Sayın müge
Geçmiş dönemlerde verirseniz cezaya muhatap olacaksınız.
Bu dönemde 10 kişi ye ulaşmış şekilde veriniz.
 
N

nane

Ziyaretçi
kimleri ilgilendirdiği ile ilgili yasa,tebliğ,yönetmelik ile ilgili bir şey bulamadım.

bulduklarım :
1. 10 kişinin üstünde işçi çıkarılırsa bilgi veriliyor.
2. Özürlü, Eski Hükümlü ve Terör Mağduru İstihdamı (50 kişiyi geçiyorsa)

İşkur'a verileceği söylenen "İşkur İşgücü Çizelgesi Formu Foram 7-2" kimleri ilgilendiriyor ???
 
Üyelik
29 Tem 2005
Mesajlar
4
Müge Hanım; Sizin bulunduğunuz il de durum nasıl bilmiyorum ama bizim buradaki işkur müdürlüğü aylık işgücü çizelgelerini alırken kurumun gelen evrak kayıtlarına geçmiyor, dolayısı ile biz de verirken evrak kayıt numarası alamıyoruz. Bu nedenden dolayı ben şahsen vermiyorum, ama bazen iş kurumundaki memur arkadaşlar arayıp rica ediyorlar vermemiz için, o zaman ben de geriye dönük 5-6 aylık işgücü çizelgesini toptan veriyorum. Sanıyorum ki işgücü çizelgesi vermemenin cezai bir müeyyidesi yok eğer olsa idi bu şekilde bir davranış sergileyemezlerdi. Ayrıca yukarıda Osman Beyin eklediği genelge biraz eski olmalı, çünkü örneğin , ilk maddede bahsedilen ve cezai müeyyidesi olduğu yazılı olan işçi çalışma ve kimlik karneleri uygulaması kaldırıldı.

Saygılarımla
 
Üyelik
17 Haz 2005
Mesajlar
240
Konum
istanbul
Arkadaşlar
İş kur aylık çizelgesi ile ilgili gönlünüze biraz su serpeyim.
Aynı durumda 2 firmam vardı yaklaşık 1 seneyi geçmiş ve ben hala aylık işgücü çizelgesini vermemiştim. Aklımdan tamamen uçup gitmişti.
Cezalarını hesapladığım zaman uykularım kaçıyordu.
Ben de gidip iş kur şefi ile görüştüm "böyle bir durum var ne yapayım diye " şef "siz 10 kişi olduğunuz aydan itibaren getirin biz alırız dedi" ceza kesmeyeceklerini söyledi.
Aynen dediği gibi yaptım ceza falan gelmedi. :D
Bu tebliğde belirtilen cezanın uygulaması şu anda yok anlayacağınız.
Bildiğiniz üzere Bölge Çalışmaya 'da kayıt olmamanın dosya numara almamanın cezası var ama teftişlerde müfettişler uygulamıyor. (İyi niyet olabilir tabi)
Herkese iyi çalışmalar.
Not.: Yazdıklarım sadece denenmiş bir tecrübeden ibarettir. Siz yinede en doğru bildiğinizi yapın :wink:
 
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
10
gokmen' Alıntı:
Arkadaşlar
İş kur aylık çizelgesi ile ilgili gönlünüze biraz su serpeyim.
Aynı durumda 2 firmam vardı yaklaşık 1 seneyi geçmiş ve ben hala aylık işgücü çizelgesini vermemiştim. Aklımdan tamamen uçup gitmişti.
Cezalarını hesapladığım zaman uykularım kaçıyordu.
Ben de gidip iş kur şefi ile görüştüm "böyle bir durum var ne yapayım diye " şef "siz 10 kişi olduğunuz aydan itibaren getirin biz alırız dedi" ceza kesmeyeceklerini söyledi.
Aynen dediği gibi yaptım ceza falan gelmedi. :D
Bu tebliğde belirtilen cezanın uygulaması şu anda yok anlayacağınız.
Bildiğiniz üzere Bölge Çalışmaya 'da kayıt olmamanın dosya numara almamanın cezası var ama teftişlerde müfettişler uygulamıyor. (İyi niyet olabilir tabi)
Herkese iyi çalışmalar.
Not.: Yazdıklarım sadece denenmiş bir tecrübeden ibarettir. Siz yinede en doğru bildiğinizi yapın :wink:

sayın gökmen peki bu sınır 10 kişidenmi başlıyor.yani 10 kişinin altında bi işyeriyse aylık işgücü bildirgesi vermeye gerek yokmu?
teşekkürler.
 

Benzer konular

Üst