İşletme defteri hakkında.

13MAYIS85

Katkı Sunan Üye
merhaba

çalıştığım işyerinde muhasebe servisi olarak 3 kişi çalışmaktayız 2 a.ş. 1 ltd. muhasebesi tutuyoruz.Ancak patronumuz lüks bir alışveriş merkezine dondurma satışı için hanımına bir yer açtı doğal olarak mıhasebe takibinide bize bıraktı (ne kadar doğal bilmiyorum :-)
Ancak elimideki program link ve işletme defterine uygun modulü yok ben şöyle bir şey yapmak istiyorum

bana gelen evrakları tek düzen hesap planına uygun olarak işlesem, kdv ve geçici vergi dönemlerinde

600 karşılığını = dönem içi satışlar
153 karşılığını = dönem içi alışlar
770 karşılığını = giderlere
vb...
yazarak hesap özetini oluşturmak istiyorum olur mu ? ve işletme defteri olarak hazır matbuu bir defter tasdik ettirilmiş ben bunları elle yazmak zorundamıyım yoksa excell sayfalara yazıp onaylanmış defterın sayfalarına
yapıştırmam mümkünmüdür?

yardımlarınız için teşekkürler ...

Ynt: işletme defteri hakkında

Gayriresmi gelir/gider işletme hesap özetinden bahsediyorsanız, olabilir, excel yada herhangi bir program kullanarak tutabilirsiniz.

İşletme defteri kapaklı defter ise elle yazmalısınız.Yapıştırma olmaz.

Ynt: İşletme defteri hakkında.

resmiden bahsettmiştim. peki işletme defter özetlerini ve kdv oluşturmam içim tekdüzen de tutup ( bunu kendim için yapıyorum resmiyeti olmayacak ) onu işletme hesanbı özetine çevirmem bir sıkıntı olmaz zannedersem.birde defterede üç yalık dönmeler işletme hesap özeti oluşmak zorundamıyım.yada o defternden kurtulup sürekli forma yani bilgisayrda yazdırabilmeni resmi bir yolu varmıdır?

teşekkürler

Ynt: İşletme defteri hakkında.

- Resmi kayıtlarını nerede ve nasıl tutarsanız tutun, ancak işletme defterine v.u.kanunundaki şekil şartlarına göre kayıt etmeniz gerekir.
- İşletme defterine işletme hesap özetinin kayıt edilmesine gerek yoktur.
- Önümüzdeki yıldan itibaren sürekli form yada A4 yapabilirsiniz.
(Not: Uygulamadım ama, defteri tasdik eden notere gidip, ben bu defterin yerine A4 yaptırmak istiyorum deyip, elinizdekini vererek yerine A4 tasdik yapabiliyorsunuz diye biliyorum.Her noter yapıyormu bilmiyorum.!)