İşletme Defterinde Araç Satış Kaydı

talcid

Katkı Sunan Üye
sayın forumdaşlar bir şahıs işletmesi 9259,00 ytl'ye araç satın aldı kdv dahil 10.000,00 ytl'yi sattı bunu kaydını nasıl yapmalıyım

ya burada farklı bir durum var araç kayıtlarda gözükmüyor ama fatura edilmiş mümkünse işletme defterinde nasıl kayıt atmalıyım yardımcı olursnız sevinirm acil

İşletme defteri tutuluyorsa, hiçbir kayıt yapmana gerek yok. Sadece, karı gelir olarak, varsa zararıda gider tarafına kayıt etmen yeterli. Araç hangi yılda alınmış. 2006 da alınıp aynı yıl satıldıysa hiç sorun yok.
önceki yıllarda alındıysa, ve ilgili yıllarda amortismanda ayırdıysan zaten dolaylı olarak araçı işletmeye kaydetmiş oluyosun. İşletme defterinde zaten aktif gibi bir olay olmadığı için direkt bir kayıtta söz konusu diildir.

sayın zoro ben şu şekilde yaptım uygunmudur

600.18 hesabın içinde matrah bölümünü boş bıraktım kdv tutarını 1525,42 yazdım

602 hesabınada kar rakamı olan 741,00 ytl'yi matraha yazdım bu uygunmudur

uygun görünüyor.
KDV yi ve kar/zarar hangisi varsa onu kaydetmen yeterli.

peki arkadaşlar kdv beyannamesini düzenlerkende 1525,41 olan kdv rakamını ilave edilecek kdv'ye 741,00 ytl olan kar rakamınıda özel matrah şekline tabi işlemlerde matraha tabi olmayan bedele yazdım.uygunmudur? birde kdv'nin matrahını beyannamede göstermeyeceğim değilmi?

!!!

gokhan64' Alıntı:
peki arkadaşlar kdv beyannamesini düzenlerkende 1525,41 olan kdv rakamını ilave edilecek kdv'ye 741,00 ytl olan kar rakamınıda özel matrah şekline tabi işlemlerde matraha tabi olmayan bedele yazdım.uygunmudur? birde kdv'nin matrahını beyannamede göstermeyeceğim değilmi?

Uygun değildir İlave edilecek Kdv var ise KDV matrahı yok demektir.

sn.turkbey tamam sizin dediğiniz gibi araç satışı olduğu için kayıtlarımda sadece kdv tutarını kayıtladım matrah bölümünü boş yazıyorum