İşletme Defterinde Binek Oto Masraf ve Amortismanı

Zahiri

Katkı Sunan Üye
selam merak ettiğim bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum.
müşterimiz 2007 nisan ayında işletme defteri olarak(şahıs ve gerçek usul tabi) işe başladı.üzerine tescilli ve 1977 model renault 12 ts aracının benzin masraflarını işlemek istiyor.(işi toptan hırdavat vb.malzeme alım satımı)dolayısıyle bunu demirbaşa işlemem gerek.ne gibi bir yöntem tavsiye edersiniz?ayrıca benzin masraflarını işleme açısından sorun doğurur mu? bu 2 soruma da cevap bulabilirseniz sevinirim.saygılar...

Ynt: İşletme Defterinde Binek Oto Masraf ve Amortismanı

Sayın Zahiri,

Aracı envantere dahil edin ve aracın benzin, bakım, onarım ve sigorta gibi giderlerini kazancınızın tespitinde gider olarak dikkate alabilirsiniz.

tamam da nasıl bir yol izleyecem.
demirbaşa 1977 model aracı(işletme kurulmadan önce alınmış) nasıl alacam?gider pusulasımı kesecez(kimi böle yap diyor ki be buna katılmıyorum),yoksa direk ruhsattan mı alacam?benim araç değerim kasko ise ve 1977 model aracın kasko değeri olur mu?amortisman ayıracam mı?ben bunları merak ediyorum.
şimdiden teşekkürler...

Sayın Zahiri,

Aracın 1977 yılına ait olması dolayısıyla amotisman ömrünü tamamlamış olan binek otomobili direkt ruhsattan envantere 0,01 YTL olarak dahil etmenizi tavsiye ederim.

konu ile ilgili 221 seri nolu GV GT bakınız. Benzer bir konudur.