İşletme defterinde telefon faturası kaydı nasıl olur?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan acemismmm
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

acemismmm

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar,işletme defteri tutan mükellefin ödediği telefon ve internet faturasında kanunen kabul edilmeyen gider olarak kabul edilen özel iletişim vergisi fatura bedelinden ayrılarak mı kaydedilir yoksa ayrılmadan mı?Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.Teşk..............

Ynt: İşletme defterinde telefon faturası kaydı nasıl olur?

kkeg yazımı işletme defterinde kkeg takibi ne kadar önemli ayrı konu, kdv matrahı+kdv yi kayıtlara alın. ÖİV yi hiç görmeyin.

Öncelikle hayırlı bayramlar
Defteri bilgisayarlı da olsa elle de tutulsa ,işletme defterlerinde telefon faturalarını alt alta iki defa işliyorum.Şöyle ki;
7'li hesaplarda telefon giderleri ve özel iletişim giderleri diye iki ayrı hesap açıyorum.ilk kayıtta iletişim vergisi hariç diğer tüm giderleri matrah+kdv=toplam şeklinde telefon giderlerine işliyorum.ikinci kayıtta kdv olmaksızın sadece özel iletişim vergisini yine 7'li hesaptaki KKEG'ye işliyorum.Dönem sonlarında hesap hareketlerine bakarak 7'li hesaptaki KKEG hesabının totalini bularak matraha dahil ediyorum.Başka türlü ayırımının da zor olduğunu düşünüyorum.

Bu arada bana sorarsanız KKEG'ler bilanço veya işletme defteri diye önemli veya önemsiz şeklinde ayrılmamalı.İşletme defteri de olsa kanun kanundur.Arkadaşlar kendi tercihlerini kullanabilirler elbet.Fakat ben yukarıda bahsettiğim şekilde işliyorum.
Saygılar

ödenecek tutar-kdv= çıkan tutarı matraha yazsak ne olur?

sonuçta gelir geçici vergi beyannamesinde KKEG sütunu yok. İşletme ve serbest meslek defterinde bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum

Sayın İrem35,öncelikle size de hayırlı bayramlar.
Gelir Geçici vergi beyanında ticari kazanç satırının yanında küçük bir yıldız görürsünüz.Beyannamenin altında da o yıldıızın açıklamasını görmüşsünüzdür.
Sizler tabiki istediğinizi uygulayabilirsiniz.Ama bu defterlerde işlemesekte olur,bir sorun olmaz demek benim mantığıma ters.Eğer bu kanunsa,uygulama şekli yine kanunda yazardı.Defterin cinsine göre bir ayırım yapılmadığına göre,bize sadece kanunu uygulamak düşer.Kendi yorumumuza göre işleyip işlemeye karar vermek bana göre doğru olmaz.Telefon faturalarını hiç işleyemeyebilirsiniz,buna kimse birşey demez.Ama işliyorsanız kuralınıda uygulamak zorundasınız.İşleme alternatifleri değişebilir,ben 2 kayıtta işliyorum,bazıları daha pratik çözümler getirebilir.Ama aslolan KKEG'nin ayrıca beyana dahil edilmesi gerektiği ve kayıtlarda da anlaşılır şekilde gösterilmesi gerektiğidir.
Benim düşüncem bu yöndedir.Elbetteki tercih hakkı sizlerindir.
Saygılar.