İşsizlik Maaşı Hk.

Merhaba Arkadaşlar,

Mevcut işimden bu dönem askere gideceğim için ayrıldım. işsizlik maaşından yararlanabilmek için 4 şartın 3'ü nü sağlıyorum ama 1 madde'de kafamda bir soru işareti var yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şartlar;

1 Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

2 Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,

3 Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

4 Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak, gerekmektedir.

Bende ki durum

1) Askerlik nedeni ile istifa bu madde de sıkıntı yok

2) istifam'dan önce ki son 120 gün içinde 20 günlük ücretsiz iznim var aklıma takılan soru işareti de bu, ancak 4447/51 inci madde kapsamında ücretsiz izin kesinti sayılmıyormuş

Son 120 günde kesinti sayılmayan haller
Hizmet akitleri 4447/51 inci madde kapsamında sona eren sigortalı işsizlerin, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde, hizmet akdi devam etmekle birlikte;
1. Hastalık,
2. Ücretsiz izin,
3. Disiplin cezası
4. Gözaltına alınma,
5. Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,
6. Kısmi istihdam,
7. Grev,
8. Lokavt,
9. Genel hayatı etkileyen olaylar,
10. Ekonomik kriz,
11. Doğal afet,

Nedenleriyle işyerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi halinde, son 120 günün hesabında prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmamaktadır. Kaynak (http://www.iskur.gov.tr/tr-tr/isarayan/issizliksigortasi.aspx)

3)1147 günüm var
4)askerden gelir gelmez başvurumu yapacağım

yani bu mevzuat v.s şeylerden çok anlamıyorum ama bu bilgiler ışığında işsizlik maaşından yararlanabiliyor muyum?

Evet ücretsiz izinler devamsızlık olarak sayılmıyor.Siz iş yerinden çıkış kağıdınızı alıp iş kur bölge müdürlüğünüze başvurun.Maaşınız bağlansın.

Bende işsizlik maaşı hakkında farklı bir soru sormak istiyorum.İşveren eğer sigorta primlerini ödemiyorsa bu işçinin işsizlik maaşı almasını engellermi?