fonradar

İşsizlik Maaşı (işsizlik Ödeneği/iş Kaybı Tazminatı Ödenmesi) Hk.

Kasım 2010-Kasım 2012 arasında bir firmada çalıştım. Askerlik sebebiyle bu işten ayrıldım. Askerlik Dönüşü Mayıs 2013'te işsizlik ödeneğine başvurdum ve 180 gün (6 ay) ödeme kazandım. Bu ödenekten 3 ay faydalandım. Eylül 2013'te yeni işe girdim. Bu işte Kasım 2014'te iş akdim feshedildi. İlk iş yerinde 840 gün, ikinci firmada 420 gün çalışmışım, toplamdaysa 1260 gün.

Hemen e-devlet üzerinden işsizlik ödeneğine başvurdum. Bu sefer ödenek alamayacağıma dair yanıt aldım. Tam itiraz edecekken daha önceki ödenekten kalan 3 aylık maaşın tekrar işleme alındığı bilgisini aldım. Son üç senede (Kasım 2011-2014 arası, askerlik hariç) iki firmada 800 gün çalışmışım ve firmalar prim yatırılmış. Bu karar itiraz edip ödenek süremi 6 aya çıkarabilir miyim?

İşkur sayfasındaki e-dilekçedeki ibareler aşağıdaki gibi..

Kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler; hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak ve hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde İŞKUR birimine doğrudan veya elektronik ortamda (www.iskur.gov.tr) başvurarak iş almaya hazır olduğunu bildirmek koşulu ile işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlandırılmaktadır. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde; 600 gün (900 - 1080) sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olanlara 180 gün (240 - 300) süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

O bahsettiğiniz son 3 yılda , askerlik nedeni dışında hiç prim ödenmemiş gününüz yok mu?

Askerlik hariç son üç senede, Kasım 2011-2014 arası iki firmada 800 gün çalışmışım ve firmalar prim yatırmış durumda.