İşsizlik Ödeneği

elifbe

Katkı Sunan Üye
7 eylül tarihinde kendi isteğimle işten ayrılıp 27 eylülde baka bir işte işe başladım ve 4 ekimde işten çıkartıldım. son 120 gün devaermlı değil. işsilik ödeneğine başvurabilirmiyim. teşekkürl

Başvurunuz kabul edilmez.

Peki örneğin personel 3 yıldır bir firmada çalışsın 23.07.2016 tarihinde istifa etti diyelim. Farklı bir firmaya geçti ve 15.08.2016 tarihinde işverence fesih oldu.
Son 120 gün hesabında da sıkıntı yok varsayalım.
İşssizliğe başvurabilir mi ?

Peki örneğin personel 3 yıldır bir firmada çalışsın 23.07.2016 tarihinde istifa etti diyelim. Farklı bir firmaya geçti ve 15.08.2016 tarihinde işverence fesih oldu.
Son 120 gün hesabında da sıkıntı yok varsayalım.
İşssizliğe başvurabilir mi ?
İstifa eden çalışan işsizlik sigortasından yararlanabiliyor mu ki?

Anlatamadım sanırım.
Zaten sorum o arada boşluk var bir yerden ayrılıp diğer yere başlıyor. Fakat arada 8 gün boşluk var. Bu boşluk işsizlik almasına engel mi ?
Ben de anlatamadım sanırım,
son 120 günde de sorun yok demiştiniz, aradaki 8 günlük boşluk ta son 120 günün içinde değil mi? Son 120 günde boşluk olmaması şartı sağlanamıyor zaten o nedenle işsizlik sigortasından yararlanamaz.

Ayrıca son 120 gün aynı iş yerinde olması gerekmiyor mu gene faydalanamaz ki

Son 120 gün hesabında aynı işyeri şartı yok,örneğin bugün ayrıldı,yarın diğer işyerinde başladı ise arada kabül görmeyen boşluk/süre doğmayacağından sorun olmaz.

Ben de anlatamadım sanırım,
son 120 günde de sorun yok demiştiniz, aradaki 8 günlük boşluk ta son 120 günün içinde değil mi? Son 120 günde boşluk olmaması şartı sağlanamıyor zaten o nedenle işsizlik sigortasından yararlanamaz.

Tamamdır şimdi oldu teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.
Arada boşluk olmasaydı peki 23.07.2016 x firmasından istifa etti 24.07.2016 tarihinde y firmasına başladı buradan da 15.08.2016 tarihinde iş akdine son verildi.
İlk firmadan istifa etmiş olması işsizlik almasına engel teşkil ediyor mu ?

İşkur daha önceki işten çıkış nedenleriyle ilgilenmiyor.
Önemli olan en son çalıştığınız işten çıkartılma nedeni ve gerekli pirim gün sayısının sağlanmış olmasıdır.

Son düzenleme:
Tamamdır şimdi oldu teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.
Arada boşluk olmasaydı peki 23.07.2016 x firmasından istifa etti 24.07.2016 tarihinde y firmasına başladı buradan da 15.08.2016 tarihinde iş akdine son verildi.
İlk firmadan istifa etmiş olması işsizlik almasına engel teşkil ediyor mu ?
cevap
İstifa eden çalışan işsizlik sigortasından yararlanabiliyor mu ki?
hayır yararlanamaz.

Konumuza bağlı olarak iki ayrı işyerinde çalışmış olanlar açısından,
ilk işyerinden işsizlik maaşına hak kazanacak şekilde ayrılmış olup,ikinci işyerinden istifa etmiş olanlar,ikinci işyerinden istifa ederek ayrılmış olsalarda aradaki çalışılan süre hariç tutularak,hak edilen dönemden bakiye kalan süreye ait işsizlik maaşını alabilirler düşüncesindeyim,
yanılıyormuyum?

Son düzenleme:
Konumuza bağlı olarak iki ayrı işyerinde çalışmış olanlar açısından,
ilk işyerinden işsizlik maaşına hak kazanacak şekilde ayrılmış olup,ikinci işyerinden istifa etmiş olanlar,ikinci işyerinden istifa ederek ayrılmış olsalarda aradaki çalışılan süre hariç tutularak,hak edilen dönemden bakiye kalan süreye ait işsizlik maaşını alabilirler düşüncesindeyim,
yanılıyormuyum?

Bende ilk işyerinden istifa edip ikinci işyerinden işverence fesih olması durumunda hak kazanması gerektiği fakat ilk işyerinden işverence fesih olup ikinci işyerinden istifa etmesi durumunda ise kazanamaması gerektiği düşüncesindeyim.

İlk işv işsizlik hak ederek ayrıldı, süre 10 ay olsun; 2. ayında işe girdi işsizlik kesilir, 3. ayda işçi istifa edip işten çıktı ise ilk hak ettiği işsizlik ödeneği 4. ay ve sonrası için tekrar bağlanır.

İlk işv işsizlik hak ederek ayrıldı, süre 10 ay olsun; 2. ayında işe girdi işsizlik kesilir, 3. ayda işçi istifa edip işten çıktı ise ilk hak ettiği işsizlik ödeneği 4. ay ve sonrası için tekrar bağlanır.
İlk işyerinde işsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için gereken gün sayıları şartlarını sağlamışken İSTİFA EDİP bir hafta boşta kalıp daha sonra yeni bir işyerinde başlayıp 1 ay sonra işveren tarafından haklı sebep belirtilmeden sözleşmesi sona erdirildiğinde ( yani hülle yapıldığında) işsizlik sigortasından yararlanılabilir mi? Sanırım sizin sorunuz buydu sn.kadanmelih.

İlk işyerinde işsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için gereken gün sayıları şartlarını sağlamışken İSTİFA EDİP bir hafta boşta kalıp daha sonra yeni bir işyerinde başlayıp 1 ay sonra işveren tarafından haklı sebep belirtilmeden sözleşmesi sona erdirildiğinde ( yani hülle yapıldığında) işsizlik sigortasından yararlanılabilir mi? Sanırım sizin sorunuz buydu sn.kadanmelih.

Evet tam olarak buydu sn. keremcem.