İŞSİZLİK PARASI

eren

Katkı Sunan Üye
değerli meslekdaşlarım gazetede okuduğum kadarıyla işsizlik parasının tabanı asgari ücretin yüzde yetmişi , 600 gün şartı 450 ve son 4 ay 2aya inmiş.bu değişiklikten haberi ola var mı ? ne zaman yürürlüğe girdi ve ya girecek?yoksa gene gazetelerimiz her duyduğu şeyi mi yazmış.yasal olarak bir duyuru ben göremedim.teşekkürler

Merhaba;

Öncelikle bu forumu bizlere yeniden kavuşturanlara teşekkürü bir borç biliyoruz.

Sorunuza gelince evet böyle bir durum mevcuttur.İlgili haber şu şekilde;

İşsizlik Sigortası Yasası değişiyor - 16.05.2005

Çalışma Bakanı Başesgioğlu, İşsizlik Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılmasına yönelik çalışmaların tamamlandığını belirterek, sigortalılar lehine düzenleme yapılacağını kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, İşsizlik Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılmasına yönelik çalışmaların tamamlandığını bildirdi. Başesgioğlu, işsizlik ödeneğine hak kazanılan toplam prim ödeme gün sayısında ve ödeme miktarı ile son 120 günde sürekli prim koşulunda sigortalı işsizler lehine iyileştirme yapılacağını söyledi.

İşsizlik sigortası hizmetleri arasında yer alan ve sadece işsizlik ödeneği almaya hak kazananların yararlanabildiği mesleki eğitim hizmetleri de kuruma kayıtlı tüm işsizlere yaygınlaştırılacak. Başesgioğlu, CHP Tekirdağ Milletvekili Enis Tütüncü’nün soru önergesine verdiği yanıtta, işsizlik sigortasından faydalanmak için başvuranların sayısının 269 bin 618’e ulaştığını belirtti.

Şubat sonu itibarıyle sigorta fon varlığının 14 milyar 14 milyon YTL’ye ulaştığını belirten Başesgioğlu, fon varlığının yüzde 0.75’inin mevduat, yüzde 0.01’inin döviz tevdiat hesabı, yüzde 73.88’inin bono, yüzde 19.57’sinin tahvil, yüzde 5.79’unun ise dövize endeksli tahvilden oluştuğunu bildirdi.

Artık bekleyelim göreceğiz.

Kolay gelsin.