işsizlik

furkan yasar

Katkı Sunan Üye
mrb arkadaşlar bir işçimiz 27.05.2005 günü bir firmadan çıkartılıyor.ordan ayrıldıktan sonra 2 haziranda iş başı yapıyor bu kişiyi 01.agustosta işten çıkarıyoruz bu kişi işsizlik alırmı

işçiye alırlar denilmiş ben ise aşagıdaki maddelerden istinaden alamaz diyorum

HANGİ DURUMLARDA İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDEN YARARLANILIR?

Hizmet akdinin feshinden önceki 120 günü sürekli olmak üzere, son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile prim ödemiş olup da kendi istek ve kusurları dışında işsiz kalanlardan;
Hizmet akitleri, ihbar önellerine uygun olarak işveren tarafından feshedilenler,
Hizmet akitleri, sağlık sebepleri, işverenin kanunda belirtilen ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışları ve işçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebepler nedeniyle bizzat kendileri tarafından feshedilen sigortalı işçiler,
Sağlık sebepleri veya işyerinde işçiyi bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan bir zorlayıcı sebebin ortaya çıkması halinde işveren tarafından hizmet akdi feshedilenler,
Belirli süreli hizmet akdi ile çalışmakta olup da sürenin bitiminde işsiz kalanlar,
İşyerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması veya kapatılması, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olanlar,
Özelleştirme nedeniyle hizmet akdi sona erenler,
işsizlik ödeneğine hak kazanırlar.
İşsizlik ödeneğine hak kazananların, bu ödenekten faydalanmak üzere İşten Ayrılma Bildirgesi ile birlikte hizmet akdinin feshedildiği tarihi izleyen günden itibaren 30 gün içinde, İŞKUR’un en yakın ünitesine başvurmaları gerekmektedir.

bu araştırma yaparken bişey gözüme çaptı.

örnek bir kişi işsizlik parası alırken 3 ay aldı sonra işe girdi alacagı geri kalan işsizliği diğer işinden ayrılırken şartlar oluşmuş ise kalan rakamı alabilmeye devam edecektir.

sorum hakkında cevaplarınızı bekliyorum

saygılarımla

bu işçiniz işsizlik parasını alır çünkü asıl olan son üç yıldaki çalışmasında 600 günü yakalamış olması.önceki çıkışta zaten haketmiş ve iab var ama başvurmamışsa da fakk etmez.önceki süre eklenir böylece alır.teşekkürler.