fonradar

İşten Atılmak Ve Manevi Tazminat ?

sonraki duruşma 14 nisan hala bir karar yok, benim anlamadığım

kişi 2009 yılında sağlıklı işe giriyor (efor gerektiren,vardiya usulü, ve sürekli ayakta durması gereken bir işte çalışıyor) , sonra o kişi 2013 yılında günde 4-5 defa insülin iğnesi kullanması gereken bir hastalığa yakalanıyor, ve engelli raporuyla 2013 mayıs ayında engelli kadrosuna geçiirliyor,

o zamandan sonrada kişinin çalışma zorlugunda hiç bir değişiklik yok,

sonra o hasta kişi şirkete yazılı olarak işin ağır geldiğini aradan geçen 2 yıllık hastalık sonrası bu tempoyla çalışamadığını ve işi bırakmak istediğini daha az yorucu bir işte çalışmak istediğini ve haklarının verilmesini belirtiyor, onlarda işin ağır değil diyerek, istifa edersen kıdemini vermeyiz diyolar,

sonra gidiyorum hastahaneden bir durum bildirir raporu alıyorum 3 hekim 1 baş hekim imzalı ordada

'' kişi 1 yıl süreyle, efor gerektiren ve sürekli ayakta durması gerektiren işlerde çalışması sağlığını olumsuz etkiler '' ibaresi yazılı..

bunuda şirkete sunuyorum bana diyolar ki bu heyet raporu değil, ve süresi zaten 1 yıl..

iyide hastahaneler durum bildirir raporlarını 1 yıllık verir, benim hastalığım ebediyse ki esas heyet raporunda SÜREKLİ hastalık tanısı var, ben bu durum bildirir raporunu her sene bu ifadeyle çıkartabilirim.

bu raporuda kaile almayıp, hakkını hukuken ara diyolar..

şimdi ben burda '' ben hastayım iş yorucu beni daha az yorucu işte çalıştır '' çalıştırmazssan, kıdemimi verirsin demediğim içinmi davayı kaybetme ihtimalim var ?

böyle saçma şey olurmu yahu,

Sn.muzy
evet size saçma gelebilir ama usül ve ileri sürdüğünüz fesih nedeninde bir takım muğlaklıklar var,sn Keremcem haksız değil,doğru söylemiş,ben ise farklı bir açıdan bakarak,o yönden mahkemenin lehinize karar verebileceğini düşünüyorum tabi buda kesin demiyorum,hayırlısı olsun,
temennimiz adalet yerini bulsun.

valla ben bu işin peşini bırakmam, görüştüğüm bir kaç avukat arkadaş kesin alırsın diyor, olaki alamaz isem her türlü merciye kadar gideceğim, harcayacağım para umurumda değil, işi gurur meselesi yaptım,

peki bir soru soracağım, olur da diyelim ben bu davayı 2017 de kazandım, karar onandı, ve kıdem tazminatımı tarafıma ödediler,

peki ben ayrıca çok ufak bir rakam ( 1 TL' lik düşünüyorum ) için manevi tazminat davası açabilir miyim? sadece davayı o şirket için kazanmış olmam bile beni çok mutlu eder,

gerekçe olarak gururumun incildiği, hastalığa yakalanmış olmamın yanında, iş verenin sorumlu davranmadığı, 7 seneden beri çalıştığım şirketin dava sürecinde kişilik haklarımı rencide ettiği, ve duygusal travma yaşadığım... vs vs böyle bir dava açma hakkım olabilir mi ?

En başta da belirttiğim gibi,
yaptığınız işin sağlık durumunuzu olumsuz etkileyeceğine dair raporla işverenden '' sağlık durumunuza uygun bir görev talep etme'' hakkınız doğar. Bu raporla başvurup uygun görev talebinize göre bir görevlendirme yapılmazsa , ancak o zaman sağlık durumu nedeniyle sözleşmenizi feshederek kıdem tazminatı alma hakkı kazanırdınız ve o durumda da ödenmeyen kıdem tazminatınızı dava yoluyla alırdınız.
Sözleşme feshinde izlediğiniz yol YANLIŞ.o nedenle de O davayı kaybetmeniz gerekiyor. ( Öyle olmasını istediğimden değil elbette yanlış anlaşılmasın)

Kazanacak olursanız elbette manevi tazminat davası, maddi tazminat davası, suç ihbarı gibi yasal haklarınızı kullanabilirsiniz,
ama iş kanununda manevi tazminat diye bir düzenleme yok. İşverenin yaptığı uygulamada da yasaya uygun olmayan bir şey yok.
Ola ki bahsettiğiniz sebeple manevi tazminat davası açacak olursanız, o davayı da kaybedeceğinizden şüpheniz olmasın.

Sözleşmenizi işverenin sizi rencide ettiği, travmalar yaşamanıza neden olduğu sebepleriyle feshetmiş olsaydınız ve bu iddialarınızı mahkemede kanıtlayabilmiş olsaydınız,
kıdem tazminatınızı da alabilirdiniz, bahsettiğiniz sebeplerle manevi tazminat da alma ihtimaliniz olabilirdi.

Son düzenleme:
cevap için teşekkürler kerem bey peki;

ben raporla şirketin engelli kadrosuna geçirildiğimde ( 2013 yılında) iş veren benim çalışma şartlarımda bir değişikliğe gitmemiştir? aynı koşullarda çalıştırmaya devam etmiştir.. ancak beni hemen işkura kaydettirip anında engelli kadrosuna aldırmıştır en hızlı yaptığı şey odur,

ayrıca ;

Engelli, Eski Hükümlü ve Terör Mağduru İstihdamı Hakkında Yönetmelikte;

'' engellilerin çalışmalarını kolaylaştıracak şekilde hazırlamak, sağlıkları için gerekli tedbirleri almak, Engelliler, yapabilecekleri işler dışında sağlıklarına zarar verecek diğer işlerde çalıştırılamaz. Uygun koşulların varlığı halinde çalışma sürelerinin başlangıç ve bitiş saatleri, engellinin durumuna göre belirlenir

Anayasa'nın 50. maddesinde "Küçükler ve kadınlar ile BEDENİ ve ruhi yetersizliği olanlar çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar.";

iş veren nasıl yasal hükümlülüklerini yerine getirmiş oluyor..

Bİrleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesinde geçen 1 madde;
b) Adil ve uygun çalışma koşullarının sağlanmasına ilişkin olarak, engellilerin hakları diğerleriyle eşit bir şekilde korunmalıdır. Bu, fırsat eşitliğini, eşit değerde bir iş için engellilere eşit ücret verilmesini ve tacizden korunma ve mağduriyetin giderilmesi dahil olmak üzere güvenli ve SAĞLIKLI çalışma koşullarını içerir,

sizin gibi düşünmüyorum umarım yanılıyosunuzdur, ben bu işin sonunu gerçekten heleki sizinde belirttiğiniz gibi izlediğim yol YANLIŞ ise dahada cok merak ediyorum ,)

cevap için teşekkürler kerem bey peki;

ben raporla şirketin engelli kadrosuna geçirildiğimde ( 2013 yılında) iş veren benim çalışma şartlarımda bir değişikliğe gitmemiştir? aynı koşullarda çalıştırmaya devam etmiştir.. ancak beni hemen işkura kaydettirip anında engelli kadrosuna aldırmıştır en hızlı yaptığı şey odur,

ayrıca ;

Engelli, Eski Hükümlü ve Terör Mağduru İstihdamı Hakkında Yönetmelikte;

'' engellilerin çalışmalarını kolaylaştıracak şekilde hazırlamak, sağlıkları için gerekli tedbirleri almak, Engelliler, yapabilecekleri işler dışında sağlıklarına zarar verecek diğer işlerde çalıştırılamaz. Uygun koşulların varlığı halinde çalışma sürelerinin başlangıç ve bitiş saatleri, engellinin durumuna göre belirlenir

Anayasa'nın 50. maddesinde "Küçükler ve kadınlar ile BEDENİ ve ruhi yetersizliği olanlar çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar.";

iş veren nasıl yasal hükümlülüklerini yerine getirmiş oluyor..

Bİrleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesinde geçen 1 madde;
b) Adil ve uygun çalışma koşullarının sağlanmasına ilişkin olarak, engellilerin hakları diğerleriyle eşit bir şekilde korunmalıdır. Bu, fırsat eşitliğini, eşit değerde bir iş için engellilere eşit ücret verilmesini ve tacizden korunma ve mağduriyetin giderilmesi dahil olmak üzere güvenli ve SAĞLIKLI çalışma koşullarını içerir,

sizin gibi düşünmüyorum umarım yanılıyosunuzdur, ben bu işin sonunu gerçekten heleki sizinde belirttiğiniz gibi izlediğim yol YANLIŞ ise dahada cok merak ediyorum ,)
Sn.muzy,
hak zamanında kullanıldığında , o hakkın kazanımlarından faydalanabilirsiniz.
2013 yılında işveren engelli kadrosuna geçirildiğinizde sağlığınız için gerekli tedbirleri almadıysa, '' o tarihte'' sağlığınızı olumsuz etkileyen şartların giderilmesi veya sağlık durumunuza uygun bir görev talep etseydiniz ve gene bunlar sağlanmamış olsaydı işveren tarafından, '' o zaman'' işverenin bu kusurlu davranışı nedeniyle sözleşmenizi feshetme hakkınızı kullanabilirdiniz. O sebebi bugün kullanma şansınız olmaz.

Dilerim ben yanılıyorum, inşallah siz kazanırsınız davayı, ancak işiniz zor. Hayırlısı ..

iş sözleşmesini fesih ettiğim ay hariç geriye doğru son 12 aylık kazancım ayda 2980 tl

istifa ettikten 1 ay sonra girdiğim yeni iş hayatımdaki aylık kazancım o zaman 1950 tl idi..

bu bordro ve kazancı gösteren belgelerde mahkemede, bu bile benim MADDİ kaybıma rağmen neden başka bir işte çalıştıgımın bir göstergesidir, bir insan neden ayda 1000 tl daha az aldığı bir işte çalışır ?..

artık iş zaten kıdem tazminatını almaktan çıktı, hırsım iyi avukatlarla kazanmak adına

Haklısınız, ama davanıza bakan hakim ve bilirkişi sizin haklarınız yanında işverenin de haklarını dikkate almak zorunda.
Sizin hakkınız sağlık durumunuza uygun görev verilmesi , mümkün değilse de sözleşmenizin feshedilmesini istemek,
işverenin hakkı da , bu durumda önündeki seçimlik hakkını kullanmak.
Siz, işverenin isteğinize uygun görev verip veremeyeceğine bakamadan doğrudan sözleşmeyi feshettiğinizde , işverenin bu seçimlik hakkını kullanmasını önlemiş oluyorsunuz. Hakim ve bilirkişiler de bu duruma bakacaktır.
Sırasıyla bakacakları;
sözleşme fesih edilmiş... fesihten başka çare varmıydı? ( aslında var / bulunabilir, ama siz kendi çözümünüz olarak doğrudan fesih yolunu seçmiş durumdasınız)
sözleşmeyi sağlık sebepleriyle feshetmişsiniz, fesihten başka çare bulunması için işverene başvurdunuz mu? ( Hayır, işverene bu yolu düşünmesi için fırsat bırakmadan doğrudan sözleşmenizin feshini ve kıdem tazminatını talep etmişsiniz, bu isteğiniz yerine getirilmeyince siz feshetmişsiniz)
Bu noktadan sonra devamına bakmaya bile gerek yok aslında. İşverenin bir kusuru olmadığından konu işçi tarafından ihbar süresine uymadan sözleşmenin feshedildiği yönüne dönmesi gerekir.

anladım, sizin dediğiniz şey yeni görev talep etmemeniz,

şirketinde bana dediği ( senin raporunda ağır işlerde çalışamaz yazıyor bizim yaptığımız iş ağır iş değil bu şekilde istifa edersen kıdemini vermeyiz), oldu
gittim başka bir rapor aldım ayakta çalışamaz die, bu sefer o rapora da o aldığın rapor 1 yıllık ve heyet raporu değil onuda dikkate almayız istifa edersen kıdem tazminatını vermeyiz dediler,

şirket daha raporu dikkate almamakta, yapılan işin benimsağlımı olumsuz yönde etiklemediğini düşünmekteler

ve ayrıca mahkemede de tanıklar aleyhime

memur olmak için istifa etti, ve yapılan iş sağlığını olumsuz etkilemiyodu oldu

benim tanıklarda

sağlığın sorunlarının varlığı ve çalışma şartalrının beni olumsuz yönde etkilediği yönünde tanıklık ettiler,

yazışmada
'' ..beyin almış oldugu rapor sürekli bir hastalığı, iş görmezliği belgeler nitelikte değildir, sadece 1 yıl süreyle ağır işlerde ve sürekli ayakta çalışamayacağına dairdir, iş yerinde yürütülen iş ağır iş kapsamında değildir, sağlık nedeni ile istifası uygun değildir ''

daha yaptıgım işin sağlığımı olumsuz yönde etkilemediğini düşünen şirketten bahsediyoruz

Hep aynı yerde dönüp duruyoruz,
Yapmanız gereken ıspatlanabilir şekilde, yazılı olarak işverenden sağlık durumunuza uygun iş talep etmenizdi.
İşverenin de o isteginize ıspatlanabilir şekilde olumlu yada olumsuz yanıt vermesi gerekirdi.
Şu anda ıspatlanabilir olan tek şey avukatınız aracılığıyla gönderdiğiniz rapor ve buna dayanarak sözleşmenizi feshettiğinizi belirten noter ihbarı.

Siz onları yapan şirketten bahsediyorsunuz,
Bense hakkınızı kullanma şeklinizdeki usul hatanızdan bahsediyorum.

Hakkınızda hayırlısı

Son düzenleme:
Tekrar merhaba 7.duruşma haftaya,
Önceki duruşmada tutarın hesaplanması için bilirkişi raporu istenmişti, (300 tl ödedim bunun için ) anlamadıgım bilirkişi sadece kıdem tazminat hesaplaması yapmış, oda tutarı ve faizi ile beraber 34 bin tl cıktı.
şimdi hakim bilir kişi raporunda hesaplanan tutarın ödenmesi yada ödenmemesi yönündemi karar verecek?
yada tekrar bir bilirkişi olayı çıkabilirmi,

yani demek istediğim bu bilirkişinin biri hesabı yaptı,
diğeri örneğin hastane raporlarını incelesin
diğeri yok onu bunu kontrol etsin ..vs

gibi böle sürekli bilirkişi raporu isteyebilirmi?

Tekrardan merhabalar,

Bu konu ile ilgili dava dün sonuçlandı.. aradan tam 13 duruşma geçti.

hakim beni haklı bularak davayı ben kazanmış oldum..

yalnız avukatlada görüştüğüm bir konu var ve oda hakimin bu tavrını anlayamamış..

Dava sonucunda; karşı tarafın benim tüm kıdem ve ücret alacaklarımı ödemesine karar vermiş... Ancak tutar belirtilmediği için ( bilir kişi raporunda tutar hesaplaması yapılmış olmasına rağmen) hakim sadece haklarını alır demiş. ve avukata dosyada tutar olsaydı demiş bu ne demektir?

Avukat bana bir dava daha açacağını söyledi.. karşı tarafın Tutarı tarafıma ödemesi ile ilgili ? burasıda çok ilginç

bu süreç hakkında sizin görüşleriniz nelerdir? bunu anlayamadım :s