İşten Ayrılan ve Şahıs Şirketi Kuran Kişinin Kümülatif Gelir Vergisi

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,531
Konum
İstanbul
Merhaba

Kişi ilk altı 6 ücretli çalışmış, ücret geliri elde etmiş ve kümülatifi 150.000 civarında

şimdi şahıs şirketi kurmuş ticari kazanç elde ediyor. Biz beyannamesinde gelir vergisi dilimini % 15 den başlatabilir miyiz ?

Saygılarımla
 

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,531
Konum
İstanbul
Tek işverenden alınan ücretler ne olursa olsun beyan edilmez mi ?
Bayan Y'nin 2016 yılında elde ettiği gelirler aşağıdaki gibidir:

- Ticari kazanç: 15.000 TL,

- X A.Ş.'den elde ettiği ücret: 25.000 TL,

- Yurtdışı menşeli XYZ A.Ş.'den elde ettiği kar payı 20.000 TL,

- İş yeri kira geliri brüt: 25.000 TL,

Ticari kazanç, GVK madde 85'e göre tutarı ne olursa olsun beyan edilecektir.

X A.Ş.'den elde edilen ücret, GVK madde 86/1-b'ye göre tek işverenden elde edildiği için ve tamamı tevkif suretiyle vergilendirildiği için beyan edilmeyecektir.

XYZ A.Ş.'den elde ettiği kar payı, GVK 86/1-d maddesi gereğince 2016 yılı için geçerli olan 1.580 TL'yi aştığı için beyan edilecektir.

İşyeri kira geliri, vergiye tabi diğer gelirler ile beraber toplamı GVK 86/1-c maddesi gereğince 30.000 TL'yi aştığı için beyan edilecektir.
 
Üst