İşten Ayrılış Nedeni İbranamede Doğru , İAB'de Yanlış Yazılmış.

Merhabalar
İlk önce yardımınız için teşekkür ederim.

Benim sorum şu şekilde işsizlik maaşına başvurdum.Fakat ibranamede doğru yazıldığı halde İAB'de yanlış kod(22) yazılmış. Muhasebeden bunu düzetmelerini istedim. Sigortayla konuşacaklarını söylediler. Benim çekincem şu işlemim onaya girdiği halde haketmemiş yazısı çıktı işkurun sitesinde ve başvuru zamanı kısıtlı. İşverenimin yanlış yazdığı İAB'den dolayı bu hakkı kaybedermiyim. Birde bu işlem yapılmaz ise işverene yaptırım şansım varmı.

(İBRANAMEDE 17 den çıkılmış , İAB'de 22 den. İBRANAME elimde İmzalamış bulunmaktayım.Tazminatlarımı aldım.)

Ynt: İşten Ayrılış Nedeni İbranamede Doğru , İAB'de Yanlış Yazılmış.

22 kodunun sehven seçildiğine dair şirket tarafından yazılmış bir dilekçe ve tazminat aldığınıza dair evrakları İşkur a teslim ettiğinizde geri çevirmemesi lazım.

Peki muhasebeci bu hatayı yaptı benim mi direk işkura gidip vermem lazım yoksa dilekçe ile durumu işveren düzeltip benimde elektronik ortamda durmumu güncellemem mi lazım. Yaptırım şansım varmı . Örneğin bu hata dan dolayı kazanacak olduğum 6 aylık işsizlik sigortasını işverenden temin edebilirmiyim . Yada işveren İAB imzalamadığımdan dolayı . Doğru yazılan İAB vermediğinden ÇSGB şikayet edip cezaya çarptırabilimiyim.
İlginiz için teşekkürler
(İAB imzalamadım.)

İşcinin tazminatı ödense de sgk çıkış nedeni baz alındığı için işkur bu durumu dikkate almakta, işveren olması gereken düzeltmeyi sgk dan yapmalı,sizde yasal haklarınızı almış iseniz ibraname yi imzalayıp sorunu müştereken çözmüş olursunuz.

Sayın Şeref Bey;
Ben zaten İBRANAME'yi imzalamış bulunmaktayım. Düzeltme için gerekli olan süre 10 gün olduğundan dolayı benim çıkışımı 08.05.2012 tarihinde yapmışlar benim onlara yanlış yazdığınız dediğim tarih 22.05.2012 düzeltme imkanları yok sistemden. Dilekçe ile halletmeye çalışacaklar . Eğer bir zorluk çıkartılrlarsa ne gibi bir yaptırım uygulayabilirim.
İlginiz için teşekkürler.

Yasal haklarınız ödenmiş olduğuna göre işveren iyi niyetli,derhal şikayet yolunu tercih etmiyelim,işveren sgk na dilekçe ile başvurarak bu sorunu çözebilir zor değil,zaten çözmiyeceğiz de demiyorlar,bu nedenle muhasebeci arkadaş belki iş yoğunluğundan düzeltmeyi geciktirmiş olabilir ama tekrar rica edin mutlaka yardımcı olacaklardır.

Muhasebeci işkura 1 hafta sonra git diyor. Sizce ben zaman kaybını en aza indirgemek için Bu dilekçeyle işkura gitsem işsizlik maaşını alabilirmiyim

ZeroFactor ' Alıntı:
Muhasebeci işkura 1 hafta sonra git diyor. Sizce ben zaman kaybını en aza indirgemek için Bu dilekçeyle işkura gitsem işsizlik maaşını alabilirmiyim
şahsen emin değilim yiinede gidin sorun görüşün, lakin iş kurumu için esas gösterge işverenin sgk na bildirdiği işten çıkış nedeni,düzeltme gerçekleşmeden zor olacağını düşünüyorum.