fonradar

İşten Ayrılma Süreci

Arkadaşlar merhaba. Ben bir özel şirkette muhasebe sorumlusu olarak çalışmaktayım yaklaşık 5 aydır. Lakin patronlarımız iş yerinde küfür ve kaos ortamında bizi çalıştırıyorlar ve sürekli hakaretli kelimeler kullanıyorlar gecenin bir vakti arıyorlar pazar günleri arıyorlar kendi şahsi işlerini yaptırıyolar telefonda bile hakaret içerikli konuşuyorlar eşimde bir akşam şahit oldu bu konuşmalara. Bende bu konudan çok rahatsız olduğumu beni işe alan işeverene ilettim ve işten ayrılmak istediğimi söyledim. Bana verdiği cevap ben bu konuda birşey yapamam abisiyle görüşmemi (asıl iş veren) en az 2 ay durmamı ve başka bir personele bildiklerimi anlatmamı söyledi bende bu kadar süre burda kalamayacağımı söyledim beni dinlemedi bile. bende defterimizi tutan muhasebeciye altında ismimin imzamın olmadığı bir mail atarak kendi iş çıkışımı verdim (istifa ederek) ve işten çıkış kağıdımı yolladı. sigortasız olarak 3-4 gün işlerinin tamamını bitirip zorda kalmamaları için çalıştım bunları yaptıktan sonra ertesi gün işe gitmemeye karar verdim. sürekli beni arayıp duruyorlar bende gelmeyeceğimi işi bıraktığımı ilettim. Bana bu konuda birşey yapabilirlermi çünkü hertürlü şey beklenir kendilerinden. vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Genel manada haklısınız,işverenin bu tür söz,tutum ve davranışları asla kabül edilemez,hatta işci tarafından haklı fesih nedeni bile olabilir.İşverenin bu davranışlarına istinaden madem Zaman'ında fesih yoluna gitmediniz,istifa iradenizi önce sizi işe alan o yetkin(işe almaya işten çıkarmaya yetkili)işverene bildirseydiniz daha iyi olurdu,bu noktada sizin kısmi hatanız işiniz gereği çıkış yetkisini kendi adınıza kullanmış olmanız olabilir ki,bunun sonucu çok da önemli olmayabilir ise de,siz sıradan bir eleman değil,sorumlu kimse olarak çalışan olduğunuz için bu ani ayrılmadan kaynaklanan bir zarar doğar/doğmuş ise belki bu zararın tazmini noktasında işverenin bir talebi olabilir,olsa da vermediğiniz takdirde dava konusu ederse alabilir mi bilmiyorum ama bu noktaya baştan peşinen evet yada hayır demek de kolay değil,diğer taraftan eğer böyle bir talepleri olur veya konu mahkemeye taşınır ise işverenin sözkonusu davranışlarını ileri sürerek (4857/M-24/II ye göre)ayrıldığınızı ileri sürerseniz,her ne kadar istifa etmiş olsanız da iş bu haklı nedenlere bağlı olarak ayrılmış olduğunuz mahkemece kabül görürse hiç bir sorun doğmaz düşüncesindeyim.

Anlayabildiğim kadarı ile hoyrat ir patrondan direkt kurtulmak isteyen ve gözü hiçbir şey görmeyen bir çalışan hissettim. Sizden kesse kesse ihbar tazminatını keser diye düşünüyorum. Keşke söz konusu küfürbaz patrona bir istifa mektubu bırakıp gitseydiniz, küfür ve sövgüden dolayı iş kanunu 24. madde esaslarınca derhal işten ayrılıyorum diye.
Hayırlı olsun.