fonradar

Işten Ayrılmak İstiyorum

Selam arkadaşlar.Ben 21 aydır özel kurumda çalışıyorum ve tazminat almadan işi bırakmakta istemiyorum.Tazminatımı almak için ihtarname çekmem isteniliyor,bu ihtarname hakkında bilgisi olan ve nasıl yapılacağına dair net bilgi sunabilecek arkadaşımız var mı?
Lütfen yardımcı olur musunuz? :(

TAzminat alarak ayrılabilmeniz için sadece ayrılmak istemeniz yeterli değil ne yazık ki, haklı sebebiniz olmalı ayrılabilmek için.
Ayrılmak istemenizdeki sebebi açıklarsanız, daha net cevaplar alabilme şansınız olacaktır.

( ayrıca aynı konuyu birden fazla başlık altında tekrarlamakla hata etmişsiniz)

Kerem Bey, ben ofis boy çalışan ve sürekli tlf görüşmesi ve yüzyüze görüşme yapan pazarlama departmanında çalışan bi işçiyim.Boyun fıtığı çıktı,gözlerimde %30 ile 40 oranında görme kaybı çıktı ve kronik faranjite yakalandım.
birden fazla başlık altında derken bu cümlenizi anlayamadım Kerem Bey

Birden fazla başlıktan kastım;
sorunuzu bir kaç kez yazmışsınız, farklı konular altına da , buraya ( toplamda 3 kez sormuşsunuz)

Mevcut işinizi yapmaya devam etmeniz durumunda , sağlık sorunlarınıza olumsuz etkisi olacağına dair bir dr raporu alarak işverene iletebilir ve durumunuza uygun bir görev verilmesini talep edebilirsiniz. ( hoş yaptığınız işten daha hafif koşullarda bir iş temin edilebileceğini sanmıyorum)
İşveren bu talebinize uygun yeni bir görev veremezse, sözleşmenizi feshetmesi gerekir, bu durumda tazminatınızı da ödemesi gerekir.
Ancak , sizin durumunuzda , işverenin de yapabileceği pek fazla bir şey olmadığını düşünüyorum.
Ayrılsanız da, bir başka yerde gene çalışmak zorunda kalacaksınız sonuçta ve aynı rahatsızlıklarınız mevcut olacak, en fazla da benzer hafiflikte veya dağa ağır şartlarda bir işte çalışmak zorunda kalacaksınız zaten.

Düşüncem;
işveren ben olsam, yapabileceğim bir şey yok, dilerseniz ihbar süresine uyarak ayrılabilirsiniz derdim.

Kerem Bey sonuç ne peki?Ne yapmam gerekiyor?Sağlık heyetinden rapor almam kafi mi?
Ben işten ayrıldıktan sonra ofis boy çalışanı olmayacağım,sağlığımı iyiye götüreceğine inandığım bir alanda devam edeceğim inşallah.

Sağlık raporu alıp, işvereninizden , sağlık durumunuza uygun bir görevlendirme talep etmeniz gerek önce.
İşveren yeni görev vermezse, sözleşmenizi de feshetmezse, siz sözleşmenizi feshedip tazminatınızı talep etmelisiniz.
Ödenmezse,iş mahkemesinde dava açarak tazminatınızı talep etmeniz gerek.
Bu noktada , davayı kazanacak ölçüde haklı görüleceğinizi sanmıyorum. Düşüncemdir, ama fesih ve dava konusunda elbette haklarınızı kullanabilirsiniz.

sayın fatih bey bahsetiginiz sağlık problemine istisnaden bir kaç cevap yazmak istiyorum.2 şıktan yazacagım bu cevabın 2 şıkkı eger gercekten saglık sorunlarınız yoksa iyi niyet kurallarına aykırı bir şıktır..

1] gerçekten saglık probleminiz var ise doktordan yada heyetten çalışmanıza engel teşkil eden bir saglık raporu almanız gerekir almış oldugunuz bu raporu işverene tebliğ edip saglık sorunlarınızdan dolayı

bu işde çalışamıyacagınızı söylemeniz gerekir.raporu alan işverennin 3 yolu vardır ya sizin tazmiinatınızı verip çıkaracak ya işdegişikligi yapacak yada aynı görevde çalışmanızda ısrar edecektir.tazminatınızı

verirse sıkıntı yok,eger doktor raporuna ragmen hala aynı işte çalışmanıza ısrar ederse işveren,önce bir avukatla konuşup durum degerlendirmesi yapıp size uygun iş kanunun maddesince noter kanalı ile

çekeceginiz ihtarname ile iş sözleşmenizi fesih edebilirsiniz,eger işveren bu ihtarnemeyi dikkate almaz ise konu yargıya taşınacaktır,kanaatim odurki almış oldugunuz raporu göz önünde bulundurursak bana

göre sağlık sorunlarınız oldugu için ve mahkemede raporu baz alacagı için kazanma ihtimaliniz 100/90 dır tabi bu saglık sorununuz oldugu halde işverenın tazmınatsız iş akdinizi cözüm armak yerine direk

fesih ettigi için orandır.

2] işveren sağlık sorunuza istisnaden görev degişikligi yapacaktır.ve bu görev degişikligini yaparken mutlak suretle size yazılı olarak bildirmesi gerekmektedir.yapmış oldugu görev degişikligi yine sizin sağlıgınıza

engel teşkil ederse 6 iş günü içerisinde bu görev degişikligini kabul etmediginize dair işverene yazı vermeniz gerekir.(yazının başındada yazmış oldugum üzere egerki saglık sorununuza verilen yeni görev

engel teşkil etmez ise bu metod iyi niyet kurallarına aykırıdır) görev degişikligini kabul etmediginiz yazıyı alan işverenin ıkı yolu vardır ya tazminatınızı verip iş akdinizi fesih eder yada tazmiantsız fesih eder

tazminatsız fesih ederse konu sulh yolu kapandıgı için yargıya ıntikal eder. burdada kaznma ihtimaliniz 100/49 dur cünki işveren iyi niyet uygulamıştır sağlık sorunlarınızdan dolayı iş akdinizi fesih yerine

işveren cözüm aramıştır,100/49 dakı kastım mahkemelerde cözüm aramak yerine direk fesih yapan işveren pek kabul görmez,ancak bu yazıdıgım 2. şıkta işveren fesih yerine cözüm aramıştır...

Kerem Bey, ben ofis boy çalışan ve sürekli tlf görüşmesi ve yüzyüze görüşme yapan pazarlama departmanında çalışan bi işçiyim.Boyun fıtığı çıktı,gözlerimde %30 ile 40 oranında görme kaybı çıktı ve kronik faranjite yakalandım.
birden fazla başlık altında derken bu cümlenizi anlayamadım Kerem Bey

sayın fatih bey bahsetiginiz sağlık problemine istisnaden bir kaç cevap yazmak istiyorum.2 şıktan yazacagım bu cevabın 2 şıkkı eger gercekten saglık sorunlarınız yoksa iyi niyet kurallarına aykırı bir şıktır..

1] gerçekten saglık probleminiz var ise doktordan yada heyetten çalışmanıza engel teşkil eden bir saglık raporu almanız gerekir almış oldugunuz bu raporu işverene tebliğ edip saglık sorunlarınızdan dolayı

bu işde çalışamıyacagınızı söylemeniz gerekir.raporu alan işverennin 3 yolu vardır ya sizin tazmiinatınızı verip çıkaracak ya işdegişikligi yapacak yada aynı görevde çalışmanızda ısrar edecektir.tazminatınızı

verirse sıkıntı yok,eger doktor raporuna ragmen hala aynı işte çalışmanıza ısrar ederse işveren,önce bir avukatla konuşup durum degerlendirmesi yapıp size uygun iş kanunun maddesince noter kanalı ile

çekeceginiz ihtarname ile iş sözleşmenizi fesih edebilirsiniz,eger işveren bu ihtarnemeyi dikkate almaz ise konu yargıya taşınacaktır,kanaatim odurki almış oldugunuz raporu göz önünde bulundurursak bana

göre sağlık sorunlarınız oldugu için ve mahkemede raporu baz alacagı için kazanma ihtimaliniz 100/90 dır tabi bu saglık sorununuz oldugu halde işverenın tazmınatsız iş akdinizi cözüm armak yerine direk

fesih ettigi için orandır.

2] işveren sağlık sorunuza istisnaden görev degişikligi yapacaktır.ve bu görev degişikligini yaparken mutlak suretle size yazılı olarak bildirmesi gerekmektedir.yapmış oldugu görev degişikligi yine sizin sağlıgınıza

engel teşkil ederse 6 iş günü içerisinde bu görev degişikligini kabul etmediginize dair işverene yazı vermeniz gerekir.(yazının başındada yazmış oldugum üzere egerki saglık sorununuza verilen yeni görev

engel teşkil etmez ise bu metod iyi niyet kurallarına aykırıdır) görev degişikligini kabul etmediginiz yazıyı alan işverenin ıkı yolu vardır ya tazminatınızı verip iş akdinizi fesih eder yada tazmiantsız fesih eder

tazminatsız fesih ederse konu sulh yolu kapandıgı için yargıya ıntikal eder. burdada kaznma ihtimaliniz 100/49 dur cünki işveren iyi niyet uygulamıştır sağlık sorunlarınızdan dolayı iş akdinizi fesih yerine

işveren cözüm aramıştır,100/49 dakı kastım mahkemelerde cözüm aramak yerine direk fesih yapan işveren pek kabul görmez,ancak bu yazıdıgım 2. şıkta işveren fesih yerine cözüm aramıştır...
Sn.fatihhh63-07 , Sn.blue34;
Sağlık sebepleriyle fesih ve tazminata hak kazanbilmek için göz önüne alınan kriter,
İŞİN NİTELİĞİNDEN DOĞAN BİR NEDENLE İŞİN İŞÇİNİN SAĞLIĞININ TEHLİKEYE GİRİP GİRMEDİĞİDİR.

Boyun fıtığı, göz bozukluğu, faranjit, bir ofis görevlisi için , işin niteliğinden doğan sebeplerle sağlığın tehlikeye girmesimidir?

ilk sigortalılık başlangıç tarihini gün ay yıl olarak birde doğum tarihini gün ay yıl olarak yazarsan 4857 sayılı kanunun 24. maddesini kullanmadan nasıl tazminat alacağın hakkında bilgi verebilirim.

ilk sigortalılık başlangıç tarihini gün ay yıl olarak ,doğum tarihini gün ay yıl olarak birde bu zamana kadar adına ne kadar pirim ödenmiş yazarsan 4857 sayılı kanunun 24. maddesini kullanmadan nasıl tazminat alacağın hakkında bilgi verebilirim