İşten Çıkarılma 4857 sayılı işkanunu madde 25.?

  • Konbuyu başlatan musti76
  • Başlangıç tarihi
M

musti76

Ziyaretçi
arkadaşlar merhaba ben özel bankada çalışmaktayım. benim şöyle bir problemim var.1997 yılında bankaya başladım 2000 sonu gibi k.hepatit b hastalığına yakalandım hastalığım ile ilgili tedavim sırasında problem yaşamıyordum ocak ayına kadar sağlık sigorta şirketimiz değişti problemler başladı aldığım ilaç pahalı ve bunun yüzde 20 sini ödemiyordum bu aya kadar sigorta şirketi i.kaynaklarınız olur verirse öderiz diyor ama i.kaynaklarından hala ses yok ben işimdende endişe ediyorum çıkartcaklar diye.ben biraz araştırdım ve iş verenin elinde 4857 sayılı iş kanunu madde 25 var. İşverenin haklı nedenle derhal fesih hakkı

MADDE 25. - Süresi belirli olsun veya olmasın işveren, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:

I- Sağlık sebepleri:

a) İşçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa veya sakatlığa uğraması halinde, bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi.

b) İşçinin tutulduğu hastalığın tedavi edilemeyecek nitelikte olduğu ve işyerinde çalışmasında sakınca bulunduğunun Sağlık Kurulunca saptanması durumunda
b maddesi tam benlik ama şöyle bir durumda var beni adi malulükden yaralandırıp emekli edebilirler mi? arkadaşlar bilgi verirseniz sevinirim




Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!
 
I

ilgili

Ziyaretçi
Ynt: İŞTEN ÇIKARILMA 4857 sayılı işkanunu madde 25

musti bey

şundan emin olabilirsiniz ki işten çıkarılma sebebiniz sağlık sebebi ile olmaz...
bunu hiç bir işyeri göze almaz...
hele kurumsal bir firma hiç almaz...
sağlık sebebi ile çıkarılırsanız eliniz güçlenir...
 
B

battibalikyangider

Ziyaretçi
Ynt: İşten Çıkarılma 4857 sayılı işkanunu madde 25.?

Zannediyorum sağlık sigorta priminizin artması durumu söz konusu. O sebeple ik dan ses çıkmıyor.

Siz İş kanunun 25. maddesini okumuşsunuz bende size 26. maddeyi hatırlatmak isterim


- Derhal fesih hakkını kullanma süresi

MADDE 26. - 24 ve 25 inci maddelerde gösterilen ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan hallere dayanarak işçi veya işveren için tanınmış olan sözleşmeyi fesih yetkisi, iki taraftan birinin bu çeşit davranışlarda bulunduğunu diğer tarafın öğrendiği günden başlayarak altı iş günü geçtikten ve her halde fiilin gerçekleşmesinden itibaren bir yıl sonra kullanılamaz. Ancak işçinin olayda maddi çıkar sağlaması halinde bir yıllık süre uygulanmaz.

Bu haller sebebiyle işçi yahut işverenden iş sözleşmesini yukarıdaki fıkrada öngörülen süre içinde feshedenlerin diğer taraftan tazminat hakları saklıdır.


26. maddede her halde fiilin gerçekleşmesinden itibaren 1 yıl sonra bu maddeleri aleyhinize kullanamazlar. Siz 2000 yılından beri rahatsızlsınız ve bunu işvereniniz aynı zamanda özel sigortanız veya resmi sigortanız veya aldığınız tedavi izinleriyle zaten biliyor. 10 sene geçmiş üstünden. 25. maddeyi sizin başınızın üstünde demoklesin kılıcı gibi sallayıp duramazlar yani.

içiniz rahat olsun. saygılar.
 
Üst