fonradar

İşten Çıkarılma Ve Haklar Hakkında !

Bundan 10 ay önce bi muhasebe bürosunda çalışıyordum ve stajyer mali müşavir olarak çalışıyordum. Ufak tefek hatalarım oluyordu işle ilgili ama kesinlikle önemli düzeyde değil. Mali müşavir bir gün yanında çalışan şefine beni kovmasını istemiş. Ogün tüm gün bekledim kendisiyle konuşmak için ancak gelmedi büroya. Orada staj yaptığım için müşavirler odasına görüş bildirecekleri için olumsuz bir çıkış yapmadım ve çıktım. Çok zor günler yaşadım, işsiz kaldım, kredi borcum vardı, staj süremden geçiyordu, ihbar tazminatımı vermediler. Kötüydü... Şimdi stajım bitmek üzere. Ve yapmak istediğim ilk şey o müşavire beni haksız yere işten çıkardığı ve mağdur ettiği için dava açmak istiyorum. Hem manevi olarak yaşattığı psikolojik çöküntü hemde maddi haklarımı almak istiyorum. Aldığım ücreti asgari ücretten gösteriyorlar ve her ay bordro imzalıyordum. İbranameyi mecburiyetten imzaladım. (Stajımı, güvenmediğim bi müşavirin yalan yere olumsuz görüşler yazma riskini göze alamazdım.) Ama şimdi kendilerine haberdar ettim dava açacağımı ve maddi ve manevi verdikleri zararları ödettireceğimi ilettim. Beni hemen ardılar, önce tehdit ettiler müşavirler odasına olumsuz görüş bildireceğiz, avukatımızla konuştuk vs dediler ama benim kararlı olduğumu görünce de uzlaşalım dediler. Büroda 5 kişiydik. 3 akrabası ve yakın arkadaşıydı. Ben o adamın çirkin davranışların bedelini ödemesini istiyorum. Sizce bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim. Onların bu iki farklı tutumları karşısında en mantıklısı sizce nedir? Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

Son düzenleme:
sen stajyersin sana bunu yapıyorlar mesleğe girsen bu sefer müşteriler üzerinden vergi dairesi üzerinden ssk üzerinden aynı muameleyi göreceksin yani müacedele edeceksin Bir bakacaksın ceza gelmiş müşterine bir bakacaksın vergi daiersi memuru iş yapmıyor böyle gider sonu gelmez bu işin

sistem böyle

Kesinlikle mücadeleden yanayım. Ancak hukuki boyutunu öğrenmek istiyorum. Onlarla bir uzlaşmaya oturacaksam da yine haklarımı, yapabileceklerimi iyi bilmeliyim. Ezilen taraf değil, kurallarını koyan olmak istiyorum. İş davaları konusunda tecrübesi olan avukat arkadaşlarım önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

sayın arzumert iş davalarında kolunu bacağını kaybeden işçilier hakllarını alamazken (meslek hasatalığına yakalanıp bunu ispatlayamayanlarıda hesaba katmıyorum )
sizin almanız biraz zor gözüküyor

gelelim hukuk sürecine

iş hukuku alanında yetişmiş avukat sanıyorum yok bu konuda mevcut koşullarda mali müşavirler daha yetkin
dava açma sürecine bizzat katılmanız gerekmiyor bir dilekçe ve bordronuzu maaş ödemelerini gösterir dekontları puantajları ve yasayı gösterir bir dilekçeyle başvurup dava sürecini takip edebilirsiniz avukat gerekmiyor 3 şahit bul kuralınıda bu arada unutmamak lazım

Çok yazdım mazur görün

okeyde 4 düncü oyuncu bulmamak sıkıntısnı herkes yaşamıştır tahminimce ; eskiden 4 bulamazken şimdi ki koşularda okey onyayan sayısı bile azalmıştır kahvelerde

iş hukuku ile okeyi birbirine bağlarsak kahvede ben ve artı 3 kişi(şahitler) oyuncu bulamazken mahkemede nasıl 3 kişi bulacağız onu anlamadım
anlayan varsa banada anlatsın