fonradar

işten çıkarılma

işten çıkarılma

Merhaba 1 senedir çalışıyorum ve rahatsızlığımdan ötürü raporum var işyeri farklı bir bölüme geçirmektense işten çıkardı bu durumda haklarım nedir ayrıca part time çalışıyorum

Ynt: Meslek hastalığı sebebiyle işten çıkarılma

Merhaba;

4857 sayılı İş Kanunu'nun 25 maddesi'nin birinci bendin (b) alt bendine göre; işçinin tutuluduğu hastalığın tedavisi edilemeyecek nitelikte olduğu ve işyerinde çalışmasında sakınca bulunduğundan Sağlık Kurulunca saptanması durumunda işverenin derhal fesih hakkı doğar. (I) Hükümde sakatlık değil hastalık ele alınmıştır. Hastalığın tedavisi edilemeyecek nitelikte olması gerekmektedir. (II) Tamamlayıcı koşullar işçinin tedavi edilmeyecek hastalıkla işyerinde çalışmanın sakıncalı olması ve bu durumun Sağlık Kurulunca saptanması gerekir. Sakıncalılık işyeri ile ilgili işi ile bağlılık ile ilgisi yoktur. Aksi halde Yasa Koyucu işi ile ilgili sakıncalılıktan söz ederdi.

Bu açıklamalardan yola çıkarak;
1 - Sizin hastalığınız, tedavi edilebilir ve iyileşme yönünde olumlu sonuçlar alınabilir yönünde mi?
2 - Hastalığınız çalışmanıza ve çevrenize mani mi, raporda böyle veya benzeri ibare var mı?

1. soruda yanıtınız evetse, işveren sizi keyfiyetine göre işten uzaklaştırma ve çıkarma yapamaz

Kolaygelsin

evet ses kısıklığı mevcut sesimi yormayacağım bir bölümde çalışmasına karar verilmiştir yazıyor raporda. ancak işyerim başka bir bölümde çalışmamı sağlamak yerine işime son vereceğini öğrendim hala raporlu olduğum için henüz çıkış işlemim tamamlanmadı haklarımı tam olarak bilmediğim için bana yön gösterebilirmisiniz örneğin çıkarılırsam dava açabilirmiyim?

Tazminatınız ödenerek çıkarılabilirsiniz. Eğer size uygun başka bir iş var (boşta) ve sizin yerinize o işe bir başkası alınır ise ancak o zaman işe iade kararı çıkartabilirsiniz. İşv. size uygun boş bir pozisyonun olmadığını söyleyecektir ve aksini ispat size ait.

ama Aykay 1. soruda yanıtınız evetse, işveren sizi keyfiyetine göre işten uzaklaştırma ve çıkarma yapamaz
dedi.. sizse çıkarılırsınız diyorsunuz kafam karıştı açıkçası ve önümüzdeki hafta görüşmeye gideceğim ne yapmalıyım anlayamadım

Aslına keyfiyet değildir. Sağlık nedenleri ile işvereninizin tazminatınızı ödeyerek iş akdinizi fesh etme hakkı vardır. Sayın Aykayında ifade ettiği üzere işleri aksatmayacak şekilde çalışma şartlarınıza uygun pozisyonda kadro mevcutsa işveren sosyal haklarınızda değişiklik yapma tasarrufu ile iş akdiniz devam ettirebilir. Tamamen işverenin insiyatifine kalmış bir durum. Size bu durumda fazla bir seçenek gözükmüyor. 30 ve üstü çalışan bir işyerinde iseniz işe iade davası açabilirsiniz davayı kazanmanız iş başı yapacağınız anlamına gelmez işveren tazminat ödeyerekte bu durumdan kurtulabilir.

vakit ayırıp bana cevap veren herkese beni aydınlattığınız için çok teşekkür ederim
bu arada ihbar tazminatı alabilirmiyim? part time olmam etklilermi ve nekadar alırım
1 senedir çalışıyorum

Merhaba;

İhbar tazminatı alabilirsiniz.

Kıdeminiz 1 yıl ve asgari ücret olduğunu kabul edersek;

Günlük Brüt Hakediş : 693 / 30 = 23,10 TL
Brüt İhbar Tazminatı : 23,10*28 = 646,80 TL (1 yıl çalışmışlığınız olduğundan ihbar süreniz 4 hafta * 7 gün = 28 gün)
Gelir Vergisi Kesintisi : 646,80 *0,15 = 97,02 TL
Damga Verisi Kesintisi : 646,80 * 0,006 = 3,88 TL
Kesinti Toplamları : 97,02+3,88 = 100,90 TL
Net İhbar Tazminatı : 646,80 - 100,90 = 545,90 TL

Kolaygelsin